DAYKO Vakfı ve Kuzey Ormanları Savunması, omuz omuza

2
“Israncalar Ormandır, Sermayenin Oyun Alanı Değildir” diyen Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) ve Kuzey Ormanları Savunması 5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde Isrtanca’larda yaşamı savunmak için İğneada da kamp düzenlediler.
HABER MERKEZİ
“Israncalar Ormandır, Sermayenin Oyun Alanı Değildir” diyen Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) ve Kuzey Ormanları Savunması 5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde Isrtanca’larda yaşamı savunmak için İğneada da kamp düzenlediler.
Kuzey Ormanları’nın en batısında yer alan ve “Longoz” adı verilen Amazon ve Afrika Kongo Havzası’ndan sonra dünyadaki tek örneği olan İğneada Subasar Ormanları, Nükleer Santral, HES ve Maden Ocakları’na kurban edilmek isteniyor. Bulgaristan kendi sınırları içine doğru devam eden eşsiz güzellikteki bu ormanlarda son yıllarda yapılmak istenen baraja izin vermezken, bizde bu duyarlılığın tam tersine doğa düşmanı projeler gerçekleştirmeye çalışılmaktadır. Doğa Gönüllüleri Hükümetin akıl dışı girişimlerine karşı direnebilmek, çocukların geleceğini, ülkenin ve dünyanın yapısını korumak, savunmak için Longozları ve kuzey ormanlarını talan edenlere karşı bisikletlerini Longoz’lara sürüyorlar.
* İğneada Subasar Ormanları’nın tehlike çığlıkları Marmara’ya yayılacak
5-6 Temmuz 2014 tarihlerinde eşsiz Longoz Ormanları’nın rant uğruna yok edilme tehlikesine dikkatleri çekmek için bisikletlerini, çadırlarını, atölyelerini ve şarkılarını, kısacası duyarlılıklarını, neşelerini ve talana karşı öfkelerini alıp hep birlikte İğneada’ya gidiyorlar. DAYKO Vakfı ve Kuzey Ormanları Savunması, sermayenin çılgın rant projeleri için ihtiyaç duyduğu taş ve maden ocaklarına, termik/hes/nükleer santrallere karşı, başta Trakya Halkı olmak üzere tüm yaşam savunucularını Istranca ve İğneada Longoz Ormanları için güç birliğine çağırıyorlar.
Tüm yaşam savunucularının da davetli olduğu etkinliğe bisikletliler ve KOS Aktivistleri de katılacak. Otobüsler İstanbul’un çeşitli ilçelerinden kalkarak Demirköy İlçesinde Marmara’nın pek çok yerinden gelecek katılımcılarla buluşulacak. Kamp programında bisiklet pedallama Demirköy’’den başlayarak 26 km sürerek, İğneada’nın 1-2 km girişine kadar devam edecek. İğneada’ya yürüyerek girilip Mert Gölü kamp alanına yerleşilecek. Ramazan ayında olunacağını da unutmayan DAYKO Vakfı ve Kuzey Ormanları Savunması oruç tutanlar, İğneada ve çevre İlçelerin halkı ile birlikte yeryüzü sofrası kuracak. Kamp Programı çocuklar için kukla gösterileri ve konserlerle devam edecek. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.