Cumhuriyetimizin 89. Kuruluş Yıldönümü’nü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladık

14
“Cumhuriyet milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir”
* Cumhuriyetimizin 89. Kuruluş Yıldönümü 29 Ekim 2012 Pazartesi günü tüm yurtta olduğu gibi Kırklareli’de de sağanak yağmura rağmen coşkuyla kutlandı.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyetimizin 89. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla 29 Ekim 2012 Pazartesi günü düzenlenen törenlerde ilk olarak saat 09.30’da Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla ve Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Kırklareli Valiliği makamında bayram tebriklerini kabul etti.
Daha sonrasında saat 10.00’da Vilayet Meydanı’nda başlayan kutlama töreninde; Vali Yaman, Başkan Çağlayan ve Tuğgeneral Yayla, öğrencilerin, halkın ve askeri birliklerin bayramını kutladığı esnada başlayan sağanak yağış nedeniyle tören Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda devam etti.
Öğrenciler ve vatandaşlar sağanak nedeniyle zor anlar yaşarken, bazı veliler çocuklarını kucaklarına alarak törenin yapılacağı Atatürk Kapalı Spor Salonu’na götürdü.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlaya törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan 
* “Milletimiz Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır”
Vali Yaman, Cumhuriyet’in milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu söyleyerek;
“Milletimize eşsiz bir armağan olan cumhuriyetimizin 89. Yılı’nı birlikte kutlamanın coşkusu, mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Herkesin bayramı kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da ulu önder Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Anadolu’nun dört bir yanından gelen ve et ve tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olan her bir cihanı yanına alan Mustafa Kemal milletiyle bütünleşerek Sakarya’da Dumlupınar’da başkomutanlık meydan muharebesinde Türk tarihinin parlak sayfalarını açmıştır. O zaman şairlerimizden biri; “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım, yırtarım dağları enginlere sığmam şaşarım” derken bir başka şairimizde; “İstikbal harbinde biz bu vatanı, başı başa vererek kurtardık. İnanmazsan git konuşur atanı. Kara günler göre göre kurtardık. Sırrımızı yadellere açmadık. Candan geçtik yurdumuzdan geçmedik. Kurşundan süngüden dönüp kaçmadık. Göğsümüzü gere gere kurtardık” diyerek milletimizin heyecanını ortaya koymaktadırlar. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet milletin kendisidir. Milletimiz Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti artık her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş bir dünya devletidir. Devletlerarası anlamsız rekabetlerin yaşandığı bu yüzyılda, ülkemiz bilgiye önem vererek teknolojik alanda başarıya imza atmış ülkeler arasında yerini almıştır. Bundan sonrada Türkiye Cumhuriyeti önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerleyerek benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir ülkesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir. Gençlerimiz ve gelecek kuşak bilmedir ki bu vatanda kurduğumuz cumhuriyet, ulu önder Atatürk’ün önderliğinde verilen ölüm kalım mücadelesinden sonra gerçekleştirildi. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehit ve gazimizin payı vardır. Bu büyük eserin her yönüyle gelişmesi, her türlü tehlikeden titizlikle korunması kaçınılmaz bir görevdir. Şüphesiz gelecek kuşaklarımız bu bırakılan emaneti koruyacaklar, Türkiye cumhuriyetini birlik ve beraberlik mücadelesi içerisinde sonsuza dek yaşatacaklardır” dedi.
Törenin devamında Cumhuriyet Ortaokulu Öğrencisi Hanife Teğiş “Yurdumun En Büyük Bayramı Bugün” ve Serhan Berke Közler’de “Akdeniz’e Doğru” adlı şiirleri okudu. Cumhuriyet İlk ve Ortaokul Halk Oyunları Ekibi tarafından Kırklareli Yöresi’ne ait Halk Oyunu gösterisiyle kutlama töreni sona erdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here