“Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir”

19
Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 90. Gurur Yılı coşku ile kutlandı
* Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. Yıldönümü dolayısıyla Kırklareli Vilayet Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; “Atatürk Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir” dedi.
HABER MERKEZİ
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu’nun 90. Yıldönümü dolayısıyla Kırklareli’de 28 Ekim 2013 Pazartesi günü çelenk sunma töreni başlayan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” kutlamaları dün saat 09.30’daKırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile devam etti. Vali Yaman’ın makamında tebrikleri kabulünün ardından saat 10.00’da Vilayet Meydanı’ndaki törenlere geçildi
Düzenlenen törene; Vali Mustafa Yaman, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, 55. Mekanize Piyade Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Akdeniz, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Vali Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törenlerde ilk olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan tören alanında bulunan öğrencilerin, vatandaşların ve askeri birliklerin bayramını kutladı.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden kutlama töreni, Vali Yaman’ın konuşması ile sürdü.
* “Cumhuriyet; özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolüdür”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
“Millete eşsiz bir armağan olan Cumhuriyet’in 90. Yılı’nı birlikte kutlamanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Bu bayram hepimize armağan edilmiş bir bayram hepimize kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Atatürk Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır. 29 Ekim 1923 tarihinde de “Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, büyük bir milletin, yurdumuzun her köşesini sulayan kanların bedeli, özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolüdür" dedi.
Vali Mustafa Yaman’ın konuşmasının ardından Halk Oyunları Gösterisi yapıldı, Şiirler okundu. Tören, okulların, sivil toplum kuruluşları ve askerlerin tören geçişi ile protokolü selamlaması ile son buldu. Halkın coşkusunun havanında güzel olması sebebi ile diğer bayramlara nazaran bir hayli fazla olduğu gözlerden kaçmadı.  (Serkan Koçtürk) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.