Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşku içerisinde kutlandı

13
Cumhuriyet Bayramının 87.yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Lüleburgaz’da
da törenlerle kutlandı. Bayram kutlamaları Kaymakamlık Makamında
tebriklerin kabulü ile başladı.

HABER MERKEZİ
 Lüleburgaz Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, CHP Kırklareli milletvekili Tansel Barış, 65.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Uzun, Belediye Başkanı Emin Halebak ve Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir tebrikleri kabul ettiler.
Törenlere daha sonra İstanbul Caddesi üzerinde devam edildi.  Kaymakam Yılmaz, Tugay Komutanı Tuğgeneral Uzun ve Belediye Başkanı Halebak, tören alanındaki okullar, askeri birlikler ve halkın bayramını kutladılar.
Hürriyet İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Sanem Başkan yönetiminde toplu halde İstiklal Marşı söylenerek bayrak göndere çekildi.
Kaymakam Cemalettin Yılmaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Yılmaz konuşmasında şunları söyledi.
"Bugün büyük milletimizin tarihindeki en parlak başarılarından birisi olan Cumhuriyetimizin ilanın 87.yıl dönümü. Bu büyük günde bizlere özgür bir vatan ve aydınlık bir gelecek armağan eden Atamızı, onun kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizle, gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder M. Kemal Atatürk’ün daima inandığı ve güvendiği milletinden aldığı güçle acımasızca planlanmış tuzakları, ihanet ve ateş çemberini birer birer aşıp tarih boyunca hür yaşamış Türk milletine zamanın büyük devletleri tarafından takılmak istenen esaret zincirlerini param parça ederek, bizlere armağan ettiği; kendi ifadesiyle bu en büyük eserin 87. yıldönümü hepimize kutlu ve mutlu olsun. Bağımsızlığımızı her şeyin üstünde tutan milletimiz için hürriyet, eşitlik, insan hakları inanç ve düşünce özgürlüğü gibi yüce değerleri yapısında kurumlaştıran, harcında yüz binlerce vatan evladının kanı bulunan Cumhuriyet yönetimine kavuşmak kolay olmamıştır. Hepimizin çok iyi bildiği gibi 600 yılı aşan muhteşem tarihi boyunca, sınırları içerisinde bulunan Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına barış medeniyet, hak ve adalet götürmüş olan Osmanlığı İmparatorluğu 20. yüzyıl başında çökme sürecine girmiştir. Mazisi insanlık tarihiyle başlayan ve o güne kadar 16 devlet kurmuş Türk milletinin tarih sayfasından silinmek istendiği bir zamanda, yeni bir güneş gibi doğan o eşsiz dahi, Mustafa Kemal’in önderliğinde başlatılan ve her biri dünya savaş tarihinin en zor ve uzun mücadele sahnelerini içine alan Kurtuluş Savaşıyla Türk vatanı düşman işgalinden kurtarılmış ve hemen akabinde yine onun öncülüğünde sayısız faziletleri bünyesinde toplayan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ulusal kurtuluş savaşı var oluşun, Cumhuriyet ise yeniden dirilişin simgesidir. Yüce Atatürk’ün "Türk Milletinin tabiat ve şiarında en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir" dediği Cumhuriyet, doğruluğu, çalışmayı bilgi ve becerileri değerlendiren, milleti kendi kendisinin hakimi, efendisi yapan gelişmelere açık, hak hukuk ve adalet kavramlarına saygıyı ön planda tutan yapısıyla, bugün bile dünyadaki bir çok toplumun düşünü gördüğü, özlemini duyduğu bir yönetim biçimidir.
Ancak ne acıdır ki, bize bedeli çok pahalıya mal olan ve en kıymetli varlığımız gibi koruyup üzerine titrememiz gereken Cumhuriyetimizi bölmeye, parçalamaya çalışanlar çıkmıştır, çıkacaktır.
Türk milleti bedeli ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyetini bölmek isteyenlere karşı dimdik ayaktadır ve ayakta olmaya devam edecektir.
Büyük önderin en büyük eserim dediği Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağımızın kesin inancı içinde, o büyük insanı ve aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle bir kez daha anıyor, bu en büyük bayramınızı kutluyorum."
Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okumasından sonra, okullar arazsında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Yılmaz,Garnizon Komutanı Uzun ve Belediye Başkanı Halebak tarafından verildi.
Kocasinan İlköğretim Okulu halk oyunları ekibinin gösterisinden sonra yapılan resmi  geçit ile tören sona erdi.(vi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.