Cumartesi günü zorlu deplasmana çıkıyoruz

24
Kırklarelispor’un bu haftaki rakibi MKE Ankaragücü
Kırklarelispor’un bu haftaki rakibi MKE Ankaragücü
* Son 4 Hafta’da aldığı 3 galibiyet ve 1 beraberlikle 10 puan toplayarak 12’nci sıraya çıkan Kırklarelispor bu hafta sonu MKE Ankaragücü ile karşılaşacak. Lig’te bir maçı eksikle 15 puanla 11. sırada bulunan Ankara temsilcisi oynadığı 13 Maç’ta; 3 Galibiyet, 6 Beraberlik ve 4 Mağlubiyet aldı. Kırklarelispor ise oynadığı 14 Maç’ta; 3 galibiyet 6 beraberlik ve 5 mağlubiyet aldı. 
HABER MERKEZİ
Spor Toto 2. Lig Kırımızı Grup’ta mücadele eden Kırklarelispor 15. Hafta karşılamasında 29 Kasım 2014 Cumartesi günü Ankara’da MKE Ankaragücü ile karşılaşacak. Geçtiğimiz hafta sonu Lüleburgaz 8 Kasım Stadı’nda karşılaştığı Pazarspor ile golsüz berabere kalarak 1 puan alan Kırklarelispor, son haftalarda elde etiği çıkışı MKE Ankaragücü karşılaşmasında sürdürmek istiyor. Kırklarelispor oynadığı 14 Maç’ta; 3 Galibiyet, 6 Beraberlik ve 5 Mağlubiyet aldı. Topladığı 15 puan ile Lig’te 12. sırada bulunan Kırklarelispor attığı 16 gole karşılık kalesinde 18 gol gördü. Ankara temsilcisi oynadığı 13 Maç’ta; 3 Galibiyet, 6 Beraberlik ve 4 Mağlubiyet aldı.
* MKE Ankaragücü’nün tarihi başarılarla dolu 
29 Kasım 2014 Cumartesi günü karşılaşacağımız MKE Ankaragücü’nün tarihi büyük başarılarla dolu. Bundan 3 yıl öncesi Süper Lig’te 4 büyüklerin korkulu rüyası olan Sarı-Lacivert takım yaşadığı büyük ekonomik krizin ardından önce 1. Lige ardından da 2. Lige düştü. Cumartesi günü rakibimiz olan MKE Ankaragücü’nü tanıyalım. 
Tam İsim: Makina Kimya Endüstrisi Ankaragücü Spor Kulübü
Takma İsmi: Kupa Beyi
Renkler: Sarı-Lacivert
Kuruluş: 31 Ağustos 1910
Stadyum: 19 Mayıs Stadyumu (Kapasite: 19.209)
Başkan: Metin Akyüz
Teknik Direktör: Mustafa Kaplan
Lig: Spor Toto 2 Lig
* Kuruluş
Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul çapında maçların yapıldığı İstanbul Ligi sürmekteyken savunma sanayisinde çalışan işçi futbolcular ile buralara işçi yetiştiren meslek okullarında okuyan gençler kendi kulüplerini kurmak için girişimlerde bulunurlar. İmalat-ı Harbiye Mektebinin son sınıf öğrencilerinden Şükrü Abbas öncülüğündeki Turan Sanatkarangücü ile Agâh Orhan öncülüğündeki Altınörs İdmanyurdu aynı tarihte, 31 Ağustos 1910 günü kurulmuştur. İki kulüplü bir birleşmeyle kurulduğu için kulübün kurucu iki başkanı vardır. Bu başkanlar Kazım Bey ve Hasan Muslihiddin Bey’dir. Daha sonra birleşecek olan iki takım ilk maçlarını birbirlerine karşı yaparlar. 4 Nisan 1911 günü yapılan maç 0-0 berabere devam eden maç çıkan olaylar nedeniyle tamamlanamamıştır. Bu dönemde sendikal faaliyette bulunarak işçi haklarını savunan çevrelerle kulüpler yakın temas halindedir.
* İşgal yılları, Ankara ve Kurtuluş Savaşı
Altınörs İdmanyurdu ve Turan Sanatkarangücü, kuruluşuna öncülük ettikleri Cuma Ligi’nde kesintili de olsa oynadıktan sonra I. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle oluşan yenilgi koşullarında spora ara vermek durumunda kalırlar. Kulüplerin tarihinde İstanbul’daki işgalcilerle yapılan maçlara dair bir kayıt bulunmaması, işgalcilerle maç yapılmasının reddedilmesiyle açıklanır. Kulüplerin etkin olduğu silah fabrikalarının yabancı askerler tarafından basılması ve Kuva-yi Milliye hareketine desteğin engellenmesi üzerinde kulüpler Anadolu’ya geçme kararı alır. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında çok zor koşullarda orduya silah ve cephane sağlayan İmalat-ı Harbiye işçilerinin bazıları savaş sırasında hayatını da kaybedecektir.
* Yeni kurulan Cumhuriyet ve başkentte Ankaragücü
Kazanılan bağımsızlığın ardından ilan edilen cumhuriyetin başkenti yeniden kurulurken, Ankaragücü’nün de temelleri atılır. 1920 yılından itibaren Ankara’da bulunan iki kulüp 1922 yılından itibaren yeniden faaliyete geçer. Başkent Ankara’da ilk resmî futbol maçı 26 Ekim 1922 günü bugünkü Cebeci İnönü Stadyumu’nun bulunduğu yerde yapılan maçta Anadolu Sanatkarangücü askeri takım olan Talimgâhgücü’nü 2-1 yener. Başkentin gelişmesi ve özellikle işçilerin artmasıyla birlikte sonradan Ankaragücü adını alacak kulübe destek artar. Fabrikalar çerçevesinde dayanışma sandıklarıyla, işçi örgütleriyle birlikte gelişen kulüp sosyal alanda da faaliyet gösterecek, o dönemde ilgi çeken bir bando takımı kuracaktır. Ankara’da kurulan ilk futbol ligi 1923-24 sezonuyla açılırken iki kulüp Anadolu-Turan Sanatkarangücü olarak birlikte katılır. Bu dönemden sonra çeşitli farklı isimler altında mücadele edilecektir. 1933 yılında bugünkü adı olan Ankaragücü adını alacak olan mahalli Ankara Liginde çok kez şampiyon olacaktır. Profesyonel milli ligin kurulmasıyla bugüne dek gelen macerasına devam edecektir.
* Arma
İmalat-ı Harbiye çalışanları tarafından desteklenen ve çalışanların bizzat oynadıkları Ankaragücü arması da kuruluşu ile örtüşen bir semboldür. İmalat-ı Harbiye yani günümüz anlamıyla savaş malzemesi üretimi yapan devlet menşeili kuruluşun adıyla paralel olarak yatık bir mermiden esinlenerek çizilen logo asaleti ve vatanı müdafaayı simgelemektedir. Ayrıca şehit veren iki takımdan birisi olan Ankaragücü “Milli Mücadele” yıllarında ülkeye yaptığı hizmetlerle ön plana çıkmıştır.
* Diğer kulüplerle ilişkiler
Ayrıca kulübün kardeş kulübü de Bursaspor’dur. Bursaspor ve Ankaragücü taraftarları arasında kurulan ölümsüz dostluğun çok anlamlı bir de hikâyesi vardır. Ankara’da üniversitede okurken, Ankaragücü taraftarları içinde yer alan Bursasporlu Abdülkerim Bayraktar’ın Anadolu takımlarının dayanışması konusundaki örnek davranışı klasikleşir ve 1993’te Abdülkerim Bayraktar’ın şehit olmasıyla daha da alevlenen örnek dostluğun sonsuza kadar süreceği vurgulanmaktadır.
* Avrupa Kupaları
UEFA Kupa Galipleri Kupası
1972/73 Ankaragücü-Leeds United 1-1, 0-1 (1. Tur)
1973/74 Ankaragücü-Glasgow Rangers 0-2, 0-4 (1. Tur)
1981/82 Ankaragücü-SKA Rostov 0-3, 0-2 (1. Tur)
* Kupası
1999/00 Ankaragücü-B36 Tórshavn 1-0, 1-0 (ET)
1999/00 Ankaragücü-Atletico Madrid 0-3, 1-0 (1. Tur)
2002/03 Ankaragücü-Deportivo Alavés 1-2, 0-3 (1. Tur)
* Başarıları
Türkiye Kupası:
Şampiyonluk (2): 1972, 1981
İkincilik (3): 1973, 1982, 1991
* 2. Lig:
Şampiyonluk (2): 1969, 1977
* Türkiye Futbol Şampiyonası:
Şampiyonluk (1): 1949
* Ankara Futbol Ligi:
Şampiyonluk (5): 1935-36, 1936-37, 1951-52, 1955-56, 1956-57
* İlk devrede son 3 hafta 
30 Ağustos 2014 Pazar günü başlayan lig’te ilk devrede son 3 hafta kaldı. Büyük bir heyecan sahne olan grupta kalan 3 haftada oynanacak maçlar şu şekilde
15. Hafta (30.11.2014)
MKE Ankaragücü-Kırklarelispor 
Tepecikspor A.Ş.-Hatayspor 
Pazarspor-Nazilli Belediye Spor
Bugsaşspor-İnegölspor
Altay-Kocaeli Birlik Spor
Birlik Nakliyat Düzyurtspor-Kızılcahamamspor A.Ş.
Bandırmaspor-Sarıyer
Gümüşhanespor-Göztepe A.Ş.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor-Kahramanmaraş A.Ş.
16. Hafta (07.12.2014)
Kırklarelispor-Göztepe A.Ş.
Sarıyer-Bugsaşspor
Kızılcahamamspor A.Ş.-Pazarspor
Kocaeli Birlik Spor-Gümüşhanespor
Altay-Tepecikspor A.Ş.
Hatayspor-Bandırmaspor
İnegölspor-Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor
Kahramanmaraş A.Ş.-Birlik Nakliyat Düzyurtspor
Nazilli Belediye Spor-MKE Ankaragücü
17. Hafta (14.12.2014)
Gümüşhanespor-Kırklarelispor
Tepecikspor A.Ş.-Kocaeli Birlik Spor
Birlik Nakliyat Düzyurtspor-İnegölspor 
Bandırma-Altay
Göztepe A.Ş.-Nazilli Belediye Spor
MKE Ankaragücü-Kızılcahamamspor A.Ş.
Pazarspor- Kahramanmaraş A.Ş.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor-Sarıyer
Bugsaşspor-Hatayspor (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here