CHP’de Gençlik Fırtınası ve İhtiyar Gençler

22
Ortak Akıl
Özkan Başaran
Sözünü tutmak dürüst insanların kutsal bir yemindir. Herkes söz verir ama sadece çok azı sözünün kölesi olur.
İnsanlar sözüyle hayvanlar da ipiyle bağlıdır. Özel hayatımıza baktığınızda, sözünün eri olanların toplum arasındaki yeri güvenilir pozisyondadır. Sözünü yiyenlerin hali de güvenilmez durumdadır.
Etrafınıza bir bakın çıkarları uğruna eğilip bükülenlerin halini şöyle bir izleyin. Düştükleri acınacak durumu anlamaya çalışın.
Kendi söylediği yalana kendi inanan ustalaşmış düzenbazların nasıl tiyatro yaptıklarını dikkatlice izleyin.
Dünyanın çıkarlar üzerine kurulduğunu herkesçe bilinen bir gerçektir. Menfaatçilik de insanoğlunun zafiyetidir. Ama kişiliğinden ödün verecek kadar sahteleşenler, zafiyetin ötesine geçerek maskaralaşırlar. Terbiyesizleşirler. Yüzsüzleşirler. 
Doymak bilmeyen amellerine esir olanların nokta kadar çıkar için virgül gibi eğilmelerinden nefret etmiyorum onlara sadece gülüyorum. Zaman her şeyin Hâkimidir ve savcısıdır. Gerçekler uzun 
Süre saklanamaz. Maskeler düşer. Sahtekârlar azot gibi açığa çıkar.
CHP’de İlçe Kongreleri sürecini takip ediyorum. Kırklareli’de Merkez İlçe Seçimi yapıldı. 2 Genç Liste yarıştı.  Kongrede adeta Gençlik Kolları Seçimi’ni andıran dinamik bir hava yaşandı. Listelerin tanıtımı başlayınca gözleri yaşartacak kadar genç beyinler sahneye dizilince CHP Örgütü’nün alkış tufanı tüyleri ürpertecek boyutlardaydı. Hiçbir genç kıyılacak gibi değildi.
Bu hafta sonu Lüleburgaz İlçe Kongresi yapılacak. Umut ederim ki; orada da gençlerden oluşan listeler yarışsın.
14 Nisan 2012 Cumartesi günü de CHP Babaeski İlçe Kongresi yapılacak. Babaeski’deki durum hiç bir ilçeye benzemiyor. Babaeski’de Vekil Kesimoğlu ve Başkan Hacı’nın kontrolünde bir liste ortaya sürüleceği iddia ediliyor. Delege gücü Başkan Hacı’nın elinde. Vekil Kesimoğlu birçok yerde Hasan Ali Eren’i İlçe Başkanı olarak istemediğini söylemiş. Sonra da Kesimoğlu’nun bu isteği kendisine iletilmişti. Ancak CHP içindeki bazı dinamikler Hayrı Tübeler ismine kazan kaldırınca, Kesimoğlu da ertesi gün adaylığını açıklayacağını ilan eden Hayri Tübeler’in açıklamasını istemediğini Başkan Hacı’ya söylettiği iddia ediliyor. Şimdi daha net olarak anlıyorum ki; bu işin içinde Başkan Hacı’nın pek de günahı yokmuş. 
Favori Başkan Adayı Hasan Ali Eren 60 yaşını aştımı bilemem ama pek de ihtiyar sayılmaz. 40 yaşına girenlere “GENÇ İHTİYAR” derlermiş. 50 yaşına girenlere “İHTİYAR GENÇ” derlermiş. 
Peki acaba 60 yaşını aşanlara ne derler? Esas itibarıyla Bu sorunun cevabını vermek bana değil de, CHP Babaeski Delegesi’ne düşer. 
“İHTİYARLAMAMIŞ GENÇ” desek olur mu?
Hasan Başkan’ın Listesindeki olası isimler içinde “adet yerini bulsun” misali serpiştirilmiş birkaç genç ve kadın olabilir. 
50 yaşını geçen bazı isimler de olabilir. 50 yaşını geçse de “İHTİYAR GENÇ”  olarak onlar da bir nevi genç sayılırlar. Onlara da bir diyeceğim yok.
Benim sıkıntım diğer ihtiyarlamış aday “Özgür Onat”
Özgür Onat 37 yaşına gelmiş. Ayrıca kendi yaşında ve kendi yaşının altında moruklardan oluşan bir liste ile seçim yarışına girecekmiş. Kırklareli Merkez İlçe Seçimi’ni Özgür Kardeşim ile beraber izledik. Ona Pırıl pırıl gençleri gösterdim. “Bak da feyz al Özgürcüğüm” dedim. Ama nerede?
“Hayır, Özkan Abi, ben ihtiyar ve tecrübeli bir liste yapacağım en fazla 40 yaş çıtasını da geçmeyeceğim, çünkü ben onun, bunun adayı değilim, ben CHP’nin adayıyım” dedi. 
Eh artık benden günah gitti.
Özgür Onat Kardeşim şimdiden iyi bilsin ki; Başkan Hacı ve Vekil Kesimoğlu’nun desteklediği İlçe Başkan adayı “İHTİYARLAMAMIŞ GENÇ” İlçe Başkanı adayı Hasan Ali Eren ve serpiştirilmiş gençlerden oluşan listesi karşısında bayağı zorlanacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here