CHP Kırklareli İl Örgütü’nün Bayramlaşma Töreni’ne yoğun katılım oldu

14
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kırklareli İl Örgütü, Kurban Bayramı’nın 2. günü olan 5 Ekim 2014 Pazar günü Parti binasında bayramlaşma programı düzenledi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kırklareli İl Örgütü, Kurban Bayramı’nın 2. günü olan 5 Ekim 2014 Pazar günü Parti binasında bayramlaşma programı düzenledi.
Bayramlaşma Programı’na; CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Çağlayan, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin,  CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Zafer Gencay, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, CHP Kırklareli İl Eski Başkanı Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli İl Eski Başkanı Tuna Soykan, CHP Lüleburgaz İlçe Eski Başkanı Türabi Kayan ve partililer katıldı.
Bayramlaşma programında açılış konuşmasını CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin yaptı. Başkan Zengin; “Umarım ki bu bayram biz barış getirir. Ulu Önder Atatürk’ün söylediği gibi “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi gerçekleşir. Umarım son tezkere ile gerçekleşen, hükümete Suriye’ye girme yetkisi kullanılmaz. Anladığımız kadarıyla bu tezkere, Suriye’ye girme amacı taşıyor. Ülkemizin gençleri kırılmaz ve şu anda olduğu gibi güzel bir bayram yaşarız. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum, iyi bayramlar diliyorum” dedi.
Başkan Zengin’in konuşmasının ardından CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Zafer Gencay, partililerin bayramını kutlayarak; “Bugün Lüleburgaz’dan, Babaeski’den ve civardan arkadaşlarımız geldi. Hepinizin bayramını kutluyorum. İnşallah bu bayram, başkanımızın dediği gibi barış ve huzur getirir. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Gencay’ın konuşmasının ardından Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu konuşma yaptı. Başkan Kesimoğlu, konuşmasında; “Sevgili arkadaşlar, ben de hepinizin bayramını kutluyorum. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu bir bayram yaşarız inşallah. İç barışın güçlendiği, dünya barışının bundan etkilendiği, gözyaşlarının kuruduğu, savaşların son bulduğu bir sürecin başlamasını umut ediyoruz. Çünkü savaş kapımıza kadar geldi. Canilerin, katillerin artık etrafımızı, sınır güvenliğimizi sardığını görmekten büyük üzüntü duyuyorum. İnşallah bu bayram bu sıkıntıların ilkeli ve kararlı bir devlet politikasıyla aşılacağı bir sürecin başlangıcı olur. Bayram, dostluğun pekiştiği, kavgaların kırgınlıkların ortadan kaldırıldığı, insanların sevgiyle birbirine yaklaştığı önemli günlerimizden bir tanesi. Kurban Bayramımız bu açıdan çok önemli. Bugüne kadar her fırsatta ifade ettiğimiz gibi gerek siyasi kulvarda, gerek hayatın diğer alanlarında kırgınlıklarımız, küskünlüklerimiz yaşanmış olabilir. Ama bunların son bulması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle siyasi arenadaki kırgınlıkların son bulması gerçekten çok önemli. 2015 seçimlerinde iktidar partisi 367’ye yakın ya da onu aşacak duruma gelirse olacakları ben düşünmek dahi istemiyorum. Bu nedenle birbirimize daha çok kenetlenmek gerektiğimize inanıyorum. Bugün görüyorum ki ortada alınmış bir seçim kararı yok ama bir heyecan var. Heyecanlar ne zaman olursa olsun, bu süreç kırmadan, dökmeden, birlik ve bütünlüğümüzü arttıracak bir biçimde gelişir. İnşallah bugüne kadar hiç 3-0 yapamadık ama etrafımızdaki çemberin daralması, Türkiye’nin koşullarının ağırlaşması ve Kırklareli’de alınan sonuçların ülkemizin diğer yerlerine de örnek olması için inşallah 3-0 yaparız diye düşünüyorum. Bayramdaki duygu ve düşüncelerimin ömrünüzün geri kalanında gerçek olmasını diliyorum. Ayrıca İstasyon Caddesi’nde Atatürk fotoğrafları ile ilgili bir bilgi vermek istiyorum. Yeni gelen Valimizle bu konuyu konuştuk. “Ben sizinle konuşmadan herhangi bir şey yapmadım ve kimseyi de dinlemedim.” dedi. Valimiz; aydın, demokrat ve çağdaş bir insandır. Herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. Kendisiyle bu konuyu görüştüm ve bayramdan sonra da bir çaresini bulacağımızı zannediyorum. Böylece bu sıkıntıyı da ortadan kaldıracağız. Bu süreçte destek veren tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Hepinizin bayramı kutlu olsun. Sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.
Programda son olarak CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, partililerin bayramını kutladı. Vekil Dibek, konuşmasında; “Öncelikle hepinizin bayramını kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum. Bayramlarda siyaset konuşmak istemiyoruz ama Türkiye’de yaşananlar tüm gündemi ve hepimizi etkiliyor. Ramazan Bayramı’nda da buna benzer şeyler konuşuyorduk. İnsanlık tanımayan, kural tanımayan IŞİD vahşeti nedeniyle çok vahşi bir dönemden geçiyoruz. Sınırlarımıza yakın bir bölge olduğu için bundan etkilenmemek mümkün değil. İktidarın yanlış politikaları nedeniyle de şu anda ülkemizde milyonlarca insanı barındırmak zorunda kalıyoruz. Bu ülkemizin pek çok yerinde sıkıntı yaratıyor. Biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bölgemizde gezerken bu insanların Bulgaristan sınırından Avrupa’ya kaçmaları için bizzat buralara bırakıldığını gözlerimizle gördük. Dolayısıyla bu bizim var olan bir gerçek sorunumuz haline geldi. Bu iktidar, en son örnek çıkan tezkere gibi, her şeyi muhalefet partilerini dinlemeden ve toplumun duyarlılığını göz ardı ederek geçirmeye çalışıyor. Irak tezkeresi her yıl yenilendiğinde biz destek veriyorduk. Fakat Suriye ile ilgili olan bu tezkere farklı. Tayyip Erdoğan’ın 1 Ekim’deki konuşmasını dinlediyseniz aynen şöyle dedi; “Bizim öncelikli amacımız Suriye’deki Şam Hükümeti’ni devirmektir.” Bunu ülkenin Cumhurbaşkanı, 1 numarası söylüyor. Bize başka bir ülke böyle bir şey söylese, biz hemen “Bizim iç işlerimize ne karışıyorsun sen” diyeceğiz. Aynı olay Suriye için de geçerlidir. Suriye’de Başkanlık Sistemi var, bir Dikta Rejimi var. Türkiye’nin gitmek istediği sistem de odur. Esad’ın şu anda yaptıklarının benzerini zaten Tayyip Erdoğan da yapıyor. Ama o yetkilere, o haklara sahip olmak istiyor. Buradan tezkerenin niyetini, amacını görmemiz gerekiyor. Biz parti olarak bu tezkereye hayır dedik. Evet diyebileceğimiz kısımları var tezkerenin. Geçmişteki Irak ile ilgili olan tezkerelere biz hep evet dedik. Ama tezkereyi okuduysanız, tezkerenin içinde Işid yok. PKK son anda bir kelime dâhil edilmiş. Bütün yoğunlaşmayı hükümet Suriye üzerine yapmış. Suriye’nin şu anki tablosu, güçlenmesi hükümeti o kadar çok rahatsız etmiş ki, “Suriye’ye nasıl gireriz?” tezkeresi olmuş. Biz her 2 ülkenin de toprak bütünlüğünü korumak üzerine politika geliştiriyoruz ve bu nedenle hayır dedik. Ben bu vesileyle tekrar hepinizin bayramını kutluyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Kırklareli’deki bayramlaşma programı sona ererken, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, CHP Kırklareli İl Eski Başkanı Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli İl Eski Başkanı Tuna Soykan, CHP Lüleburgaz İlçe Eski Başkanı Türabi Kayan; Kırklareli İlçe ve Beldelerindeki bayramlaşma programlarına katıldılar. (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here