CHP İstanbul Milletvekili Öğüt, Kırklarelililerin dertlerini dinledi

27
Öğüt; “7 Haziran’da Türkiye’nin bütün sıkıntılarını çözeceğiz”
Öğüt; “7 Haziran’da Türkiye’nin bütün sıkıntılarını çözeceğiz”
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kırklareli’de ziyaretlerde bulunarak, Kırklarelilinin dertlerini dinledi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Öğüt, CHP Kırklareli İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte; Kırklareli Ziraat Odası, Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Eğitim-Sen’i ziyaret ederek Kırklareli’de yaşadıkları sıkıntıları dinledi. Milletvekili Öğüt, Ziraat Odası’ndan başladığı ziyaretini, CHP Kırklareli İl Başkanlığı’nda yaptığı basın açıklaması ile sonlandırdı.
* “Çiftçilerimizin sorunlarını Genel Merkezimize ileteceğim”
Kırklareli’ye gelişinde ilk olarak saat 10.00’da Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan’ı ziyaret eden Öğüt, Şaylan’ın sorunlarını dinledi. Şaylan Vekil’e, Kırklareli civarında faaliyet gösteren Büyük Hayvan Çiftlikleri’nin verdiği zararları anlatı. Bu çiftliklerin köylü halkına ve Kırklarelili hayvancıya büyük zararlarında bahsederek; “Bu çiftliklerin açılması ile köylerde küçük çapta hayvancılık yapan insanlar hayvanlarını satarak şehirlere göç ediyor.  Tarım arazilerimizin sulaması çok yanlış. Kapalı Sistem dediğimiz baraj suyu sulama teknikleri kullanılmalı ama devlet bunu yapmıyor” dedi. Öğüt, Şaylan’nın dinleyip, notlarını alarak; “Genel merkeze ileteceğiz ve gerekenleri yapacağız” dedi.
* “Sivil Toplum Kuruluşları’nın her zaman yanındayız”
Milletvekili ve CHP Kırklareli İl Yönetim Kurulu, Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Birliği’ni (TMMOB) ziyaret ederek yaptıkları eylemlerde yanlarında olduklarını dile getirdi. TMMOB Üyeleri’nin dertlerini dinleyen Öğüt; “Bende sivil toplum kuruluşlarında görevler aldım. Sizlerin her zaman yanındayım. Ve TMMOB’nin şimdiye kadar yaptığı bütün eylemlerinde ve faaliyetlerinde yanlarındaydım. Hep Birlikte Türkiye’de yaşanılan sıkıntıları çözeceğiz ve Hükümetin çıkarmaya çalıştı torba yasayı engelleyeceğiz” dedi.
* “Küçük sanayicilerimizin sorununu ancak biz çözeriz”
Vekil Öğüt ve İl Yönetimi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ekibi Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdoğan Semerci ve Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş ile Yönetim Kurulu karşıladı. Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette, Kırklarelili Sanayicilerin sorunları konuşuldu. Büyük şirketlerin Kırklarelili küçük esnafı öldürdüğünü bu yüzdende ciddi göçler yaşandığını CHP olarak bunlara çözüm üretmeleri istendi. Vekil’de; “Bunlara çözüm bulacağız ve buranın yerli, Küçük esnafına da nefes aldıracağız” dedi.
* “Büyük marketleri şehir dışına çıkaracağız”
Ziyaretlerine Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile devam eden ekibi, Oda Başkanı Ali Fuat Şeker karşıladı. Samimi ortamda geçen ziyaret Başkanın Makamında gerçekleştirildi. Ali Şeker Hükümetin Alış-Veriş Merkezleri’ne ve Büyük Marketlere düzenlemeler yapılmaması ile Bakkal gibi küçük esnafların durumunun içler acısı olduğunu, Mahalle aralarında bile Alış-Veriş Merkezleri’nin açıldığını dile getirdi. Bunların düzenlemeleri yapılarak Küçük Esnaflarında rahatlaması gerektiğini söyledi. Vekil, notlarını alarak; “Biz bunlarla ilgili önerge verdik Alış- veriş Merkezlerinin Şehir dışlarına yapılması gerektiğini teklif ettik” dedi.
* “Hükümetin Eğitim Politikaları yanlış”
İstanbul Milletvekili CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin’in de katılımı ile Eğitim-Sen’ i ziyaret etti. Eğitim-Sen Kırklareli Başkanı Ramazan Özenç’in önderliğinde Eğitimcilerin sıkıntılarını dinleyen ekip, Hükümetin Eğitim politikasının yanlış olduğunu bu Eğitim Sistemi ile bir başarı sağlanamayacağını bunların düzenlenmesini de CHP olarak yapacaklarını dile getirdiler.
* “Türkiye’nin tüm sıkıntılarını 7 Haziran’da çözeceğiz”
Ziyaretlerin sonunda açıklamalarda Bulunan Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt gazetecilere ziyaret ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak şunları kaydetti;
“ Kırklareli’ de Büyük firmaların, Çiftliklerin açılması ile buranın esnafı çökmüş şekilde. Göçler çok fazla oluyor ve genç nüfus hiç kalmamış denecek kadar az.  Ben dışarıdan biri olarak gördüğüm burası Çiftçi kenti ve hayvancılığa elverişli yer. Ama burada yapılan büyük çiftlikler küçük hayvancılı öldürmüş şekilde. Hükümet Büyük işletmeleri destekliyor ama köylülere, küçük hayvancılara destek vermiyor. Çiftçi kazanç sağlayamıyor. Bu şekilde büyük göçler yaşanıyor.”
Türkiye gündemine de değinen Öğüt; “Türkiye Başkanlık Sistemi’ne hazır değil. Bizim ne kültürümüze uyuyor ne de, geleneklerimize uyuyor. Türkiye’nin yapısı Başkanlık Sistemi’ne uygun değil. Hükümetin istediği Başkanlık Sistemi Derebeylik gibi olacak, astığım astık, kestiğim kestik. Hükümet Mahkemeleri istemiyor. Denetlenmeyi istemiyor. Herkesi kendi denetimleri altına almak istiyorlar. CHP seçimlerde Milletvekili Adayları’nı önseçim ile belirleyecek. Bizde üyeler önemli ve değerlidir. Biz parti üyelerimize güveniyoruz. Seçim barajının %10’dan %’de 5’e düşürülmesini istiyoruz ve bu seçimlerde en azından %7’e düşürülerek denenmesini istiyoruz. Yunanistan da geçtiğimiz günlerde yapılan seçimle sol parti kazanmıştır. Artık Avrupa sola güveniyor ve sola kayıyor. Türkiye’ de de bu vahşi kapitalizm, taşeronlaştırma devam ettikçe sola kayacak ve biz kazanacağız ve Türkiye’nin sıkıntılarını 7 Haziranda Çözeceğiz” dedi. 
* “Bu iktidar döneminde özel sektör de özellikle hukuki alt yapıya güvenemediği için yatırımdan kaçınmıştır”
Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt CHP Kırklareli İl Başkanlığı Binasında düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, İl Başkanı Recep Zengin ve Partililer katıldı. Basın açıklaması yapan Vekil Öğüt, açıklamasında hükümete yüklenerek;
“Eski bakanla ilgili olarak kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu’nun, 22 Aralık 2014’te yapması gereken oylamanın AKP’li üyelerce 5 Ocak 2015’e ertelenmesi, 5 Ocak’ta da Yüce Divan’a gerek olmadığı kararının verilmesi, talihsizliktir. Ancak bu, yolsuzluk dosyalarının kapatıldığı anlamına gelmez. 9 AKP’li, 4 CHP’li, 1 MHP’li ve 1 HDP’li üyeden oluşan komisyon eski bakanların tümünü akladığı gibi, yetki ve sorumluluk sınırlarını aşarak dosyadaki delillerin temelini oluşturan tapelerin de imhasına karar verdi. Örtü üzerinden siyaseti gelenek edinen AKP, sayısal çoğunluğuna güvenerek halktan kaçamaz. Yolsuzluk sadece ahlaki çöküntüye değil aynı zamanda ekonomik erozyona da neden olmaktadır. Son iki yılda Türkiye’ye gelmeyi planlayan pek çok uluslararası şirket, rüşveti ve ayrımcılığı besleyen hukuksuzluklardan dolayı vazgeçmiştir. Son olarak Yüce Meclis de yolsuzluğa ve hukuksuzluğa alet edilmiştir. AKP İktidarı, Ekonomik büyümeyi sürekli kendisinden önceki cumhuriyet hükümetleriyle karşılaştıran AKP, çarpıtılmış rakamlarla, "90 yılda yapılamayanı yaptık, büyümeyi, kalkınmayı katladık" demektedir. AKP’den önceki dönemde Türkiye ortalama yüzde 5 büyümüştür. AKP döneminde bu oran yüzde 5’in altında kalmış, son 7 yılda ise yüzde 3,5 düzeyinde olmuştur. AKP’nin 90 yılda yapılamayanı yaptık derken doğru söylediği başlıca konu borçlanmadır. 90 yılda yapılamayan borçlanma bu hükümet döneminde olmuştur. 2002 yılında 130 milyar dolar olan dış borç 2014 yılında 400 milyar dolara ulaşmıştır. Bu bağlamda, AKP’nin "IMF’ye olan borcumuzu ödedik" söylemi büyük bir yalandır. AKP Cumhuriyet tarihinin en büyük faizcisidir. Türkiye’ye akan sıcak para yılda ortalama yüzde 20 faiz kazanmakta, AKP bununla dışarıdan para getiriyoruz diyerek övünmektedir. Sıcak paraya yılda 50 milyar lira faiz ödemesi yapılmaktadır. Hükümet ülke kaynaklarının büyük bölümünü faiz lobisine sunmaktadır. AKP yapan değil, satan partidir. Türkiye’de özelleştirmelerin başladığı 1986 yılından 2015 yılına dek 65 milyar dolarlık satış yapılmıştır. Bunun yüzde 87’lik dilimini oluşturan 57 milyar dolarlık bölümü AKP döneminde yapılmıştır. AKP, önemli bölümü Cumhuriyetin ilk yıllarında CHP iktidarı döneminde yapılan onlarca tesisi satmış, karşılığında bunun onda biri düzeyinde bile tesis inşa etmemiştir. İşsizlik, Türkiye’de sadece "parasızlık" değil aynı zamanda "umutsuzluk" haline gelmiştir. Resmi istatistiklere göre işsizlik oranı yüzde 10,5’tir. iş bulma umudunu yitirdiği için iş aramayanlar da hesaba katıldığında oran yüzde 17,5’tir. Gençler arasındaki işsiz oranı yüzde 19,2’dir. İşsizliğin ana nedeni, 1 milyar dolar düzeyinde hiçbir tesis inşa etmeyen, AKP iktidarıdır. Bu iktidar döneminde özel sektör de özellikle hukuki alt yapıya güvenemediği için yatırımdan kaçınmıştır” dedi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here