CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya’dan grevdeki işçilere tam destek

2
Türk-İş’e bağlı Cam, Çimento, Seramik ve Topak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş) ile Şişecam arasında yürütülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamaması üzerine 5 bin 800 işçi 20 Haziran Cuma günü greve çıkt
HABER MERKEZİ
Türk-İş’e bağlı Cam, Çimento, Seramik ve Topak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş) ile Şişecam arasında yürütülen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamaması üzerine 5 bin 800 işçi 20 Haziran Cuma günü greve çıktı. Direnişin 5. gününde; Lüleburgaz’da bulunan; Kırklareli Cam, Düzcam ve Otocam  Fabrikaları’nda greve çıkan işçileri tek tek ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya; oluşturulan direniş çadırlarında işçilerin ikram ettiği çayı içerken onlarla sohbet etti; onlara haklı mücadelelerinde destek verdi.
 Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya; ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda; grevin amaç değil, işçilerin haklarını almak için kullandıkları bir araç olarak değerlendirilmesi gerektiğini, grevin hak kazanımı ile sonuçlanabilmesinin ancak birlik, beraberlik ve dayanışma ile gerçekleşebileceğini ifade etti. 
 Çalışma koşullarının ağırlığına değinen Genel Başkan Yardımcısı Akkaya; işçilerin Bin 500 derecelik fırınların önünde asgari ücretle çalışmasını hak etmediklerini söyledi. Ayrıca Ücret zammı, iyileştirme zammı, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin uygulanması ve rapor alan işçilerin maaşında yapılan kesintilerin sona erdirilmesi talebiyle başlatılan bu grevin tüm işçilerin de kazanımı olacağını belirtti.
 CHP olarak emek cephesiyle ve sendikalarla daima yan yana omuz omuza mücadele edeceklerini anlatan Akkaya; Sendikal örgütlenmenin önemine de değindi. Akkaya; işçiler arasında farklı anlayışlar olsa dahi; aynı amaç için işçilerin ortak hareket etmesi gerektiğini ve ancak menfaatlerin bu yolla kazanıma dönüşebileceğini önemle vurguladı. Yakup Akkaya konuşmasında; “Günümüz koşullarında sendikal hareketin içinde bulunduğu duruma bakıldığı zaman; Şişecam işçisinin hak arama mücadelesi son derece önemli bir yer teşkil etmekte; aynı zamanda diğer emekçilerimize de cesaret vermektedir” dedi.
 CHP olarak; bu grevin sonlanması için her türlü desteğin verileceğini belirten Akkaya; işçilere, sendikalara ve işverenlere de çağrıda bulundu. İstihdamın gelişmesinde emeğe katkı sağlayan işçilerin taleplerine daha duyarlı olunması gerektiğini vurgulayan Akkaya; sözleşmenin; en kısa sürede masa başında bitirilmesi; bunun için de işverenin daha anlayışlı olması gerektiğini; bu durumun her iki taraf için de daha yararlı olacağını ifade etti.
 İşveren ile Sendikanın toplu iş sözleşmesi için masa başında bir araya gelmesi hususunda gerekli olan her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade eden Akkaya; ziyaretin sonunda cam işçilerine bu onurlu mücadelelerinde başarılar diledi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here