CHP Babaeski İlçe Kongresi’nde bir lider doğdu

15
Ortak Akıl
Özkan Başaran
Geçtiğimiz Cumartesi günü CHP Babaeski İlçe Kongresi’nde gerçekten Demokrasi Şöleni yaşandı.
Sınırsız hoşgörüsüyle CHP Babaeski Örgütü, Türkiye’ye örnek oldu.
CHP Örgütü’nün barışçı ve uygar davranış biçimi, Divan Başkanı Manisa Milletvekili Hasan Özen’i bile şaşırtacak nitelikteydi.
Özellikle önceki Babaeski Belediye Başkanı Av. Haluk Tezsezer’in olağanüstü konuşmasındaki Başkan Hacı’yı hedefleyen acımasız eleştirilerine salondaki CHP Örgütü’nden uygunsuz bir tek sesin bile çıkmaması örnek alınacak kadar önemliydi.
Kaldı ki, Divan Başkanı Manisa Vekili dayanamayıp, “Bu sert eleştiriler Manisa’da olsa yer yerinden oynardı, Babaeski’deki bu eleştirileri not aldım. Genel Merkeze ileteceğim. CHP Örgütü’nün bu çok sert eleştirilere büyük bir hoşgörü ile tek çatlak ses bile çıkarmayışını gittiğim her yerde özellikle anlatacağım” diyerek hayretlerini dile getirdi. Defalarca da bu sözleri tekrarladı.
Haluk Başkan’ın kendisine yönelttiği eleştirileri çok sert ve hırçın bir dille yanıtlayan Başkan Hacı, öfkesine hakim olamadı. Kendini frenleyemedi. Krizi yönetemedi. “Kendimi Savunayım” derken haklı olduğu yerlerde bile kendi kendini suçlu durumuna düşürdü. Kongre sonrası CHP’liler; “Başkan Hacı kendi elleriyle kendini kongre salonunda gömdü. Bugün siyasi hayatının en büyük hatasını yaptı, bu durumda parti onu asla aday göstermez” şeklinde yorumlarda bulundular. “Uysal kuzu dokuz meme emermiş, hırçın kuzu ise aç kalırmış” atasözünü Başkan Hacı iyi düşünmeli.
Başkan Hacı öfkesiyle değil de, aklıyla hareket etseydi, eleştirileri tatlı bir şekilde cevaplandırır aleyhine dönen havayı lehine çevirebilirdi.
3. yılını doldurduğu Belediye Başkanlığı’nda her geçen gün daha da hırçınlaşıyor. Halk indinde sürekli puan kaybediyor. Koltuğu taşıyamıyor. Hata üstüne hata yaparak, halktaki kredisini yitiriyor.
Özgür Onat’ın adaylığına verilen imzalara bile tahammül edemiyor. Tepkilerden sonra imzalara dokunmadı.
Siyasette bir yere gelmek zordur. Ama gelinen yeri korumak daha da zordur. 
Aslında korku ve baskıyla seçim kazanmak, düpedüz kaybetmektir. 
Özgür Onat’ın sıfırdan yola çıkarak 75 oy alması kaybederken kazanmaktır. Özgür kendisini geliştirip, keskinliklerini törpülemiş.
Her yaşadığı kayıp ona çok şey katacaktır. Onat sülalesinin genlerinde siyasi yetenek var. Özgür Onat bu cesur çıkışıyla artık akıllara kazındı.
Bundan böyle de Başkan Hacı’nın Belediye Başkanı adaylığında ensesinde soluyan genç bir rakibi var. Tek başına aldığı 75 oy ile Genç Özgür Onat, siyasi geleceğine çok iyi bir başlangıç yaptı. 
CHP Babaeski İlçe Kongresi’ndeki hırçın konuşmasıyla Başkan Hacı’da siyasi hayatının en büyük kaybını yaşadı.
Acaba bunun farkında mı?
CHP Babaeski İlçe Kongre Salonu’nda genç bir lider doğdu.
“Geleceğin Babaeski’deki CHP Lideri Özgür Onat”ın olacağı şimdiden konuşulmaya başladı bile. Bunu kongre bitiminde ona oy vermeyenler de üstüne basarak söylediler. Güçlünün yanında kazanacağına, yüreklice kaybetmeyi tercih etmek her babayiğidin harcı değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here