“Çevre kirliği dünyadaki bütün olumsuzlukları beraberinde getiriyor”

28
* “5 Haziran Dünya Çevre Günü” Kırklareli Vilayet Meydanı Atatürk Heykeli önünde törenle kutlandı.
HABER MERKEZİ
5 Haziran  Dünya Çevre Günü Kırklareli Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli 5 Haziran 2012 Salı günü saat 09.30’da başlayan törenle kutlandı.
Kırklareli İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Aysel Özşahin’in çelenk sunumuyla başlayan program Saygı Duruşu ve İstiklal Marş’ımızın okunmasıyla devam etti. Törene; Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç,  Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, Kırklareli İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Aysel Özşahin katıldı. 
Kırklareli İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Aysel Özşahin “Dünya Çevre Günü”nün çevre kirliliğinin insanlara gösterilmesi ve bu anlamda duyarlılığı arttırmak için kutlandığına dikkat çekerek;
“Çevrenin gittikçe kirlenmesi ve bu konuda gösterilen ilgisizlik ilgili olarak 1972 Yılında Avrupa Konseyi’nin İsveç’te aldığı bir kararla “5 Haziran Dünya Çevre Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu tarihten günümüze kadar tüm dünyada ve ülkemizde çevrenin kirliliğinin insanlara gösterilmesi ve bu anlamda duyarlılığı arttırmak gençlere çevre bilincini aşılamak adına her yıl kutlanmakta. Çevre kirlilikleri ne yazık ki dünyamızda bütün olumsuzlukları beraber getirmektedir. Sağlık açısından tıbbi atıklar, değişik kimyasal atıklar çevrenin kirlenmesine ve gelecek nesillere ne yazık ki yaşam hakkı tanımayacak bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çevreyi en iyi şekilde korumak, çevre bilincini en iyi şekilde edinmek ve çevre ile ilgili tüm insanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yapmamız gerekiyor. Temiz ve güzel bir çevrede sağlıklı ve mutlu yaşamak dileğiyle” dedi.
* Yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirildi
Konuşmanın ardından Kırklareli Ahmet Mithat İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi ufak bir gösteri yaptı. “Türkiye’nin En Temiz Köyü Yarışması”nda Kırklareli içinde Armağan Köyü 1., Kurudere Köyü 2., Tozaklı Köyü 3. seçildi. Ayrıca Armağan Köyü Türkiye genelinde “En Temiz 3. Köy” oldu. Köy Muhtarları’na plaketlerini Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin verdi.
Kırklareli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çevre Kirliliği” konulu “Kompozisyon Yarışması”nda dereceye giren İlköğretim 6.,7.,8. Sınıf öğrencilerinde;n Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi Bilge Öktem 1., Ziya Gökalp  İlköğretim Okulu Öğrencisi Beste Gündüz 2., Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu Öğrencisi Ekin Altuntaş 3. oldu. Ortaöğretim’den; Kırklareli Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ni (TOBB) Anadolu Lisesi Öğrencisi Buse Kılıç 1., Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Nursena Erginoğuzlu 2., Kırklareli Anadolu Lisesi Öğrencisi Miraç Damla Gelen 3. oldu. 
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından “Atık Pil Toplama Yarışması’nda; Karahıdır  İlköğretim Okulu 1.,
Kırkşehitler İlköğretim Okulu 2., Lüleburgaz Ramazan Yaman İlköğretim Okulu 3. oldu.
Düzenlenen yarışmalarda dereceye giren okullara ve öğrencilere hediyelerin verilmesinden sonra ikram ile tören son buldu. (ş)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here