Cem Vakfı Babaeski Şubesi kuruluyor

62
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde ve Köylerinde uzun zamandır eksikliği hissedilen din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmayan
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde ve Köylerinde uzun zamandır eksikliği hissedilen din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmayan, tasavvuf felsefesiyle hayat bulan Bektaşi Alevi İslam İnancının Kültürünün devamını sağlamak amacıyla kurulan Cem Vakfı Şubesi’nin Yönetim Kurulu oluşturuldu. 
İnsanlarımız arasında barışın, kardeşliğin, dostluğun, birlik ve beraberliğin mekânı olması için oluşturulan, Cem Vakfı Babaeski Şube’nin, Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri önümüzdeki hafta içerisinde mazbatalarını almak için Cem Vakfı Genel Merkezi’ne davet edildi. 
Şelale Restaurant’ta bir araya gelen Cem Vakfı Babaeski Şubesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Hayati Dağlıoğlu, burada yaptığı konuşmasında Hacı Bektaşi Veli’nin veciz sözlerinden;
“Erkek, dişi sorulmaz muhabbetin dilinde. Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda kadın, erkek farkı yok. Noksanlık ve eksiklik senin gönlünde” diyerek şunları söyledi; “Vizyonumuzu belirlemek için hazır olan teşkilatlanmamızı en kısa sürede bitireceğiz. Öncelikle Şubemizin İlçemizdeki yer konusunu çözeceğiz. Teşkilatlanma içerisinde insanlarımıza, kültürümüzün tanıtılması amacıyla Halkla İlişkiler birimini oluşturarak, imkânlar dâhilinde her türlü yardımcı olacağız.” 
Romanya’nın Köstence şehrinde yapılan “3. Sarı Saltuk Baba Alperen”in sempozyumuna katılan Dağlıoğlu; ”Ünlü tarihçi ve bilim adamlarının katıldığı sempozyumunda 13’üncü yüzyılda yaşamış ve İlçemizde uzun bir süre kaldığı tespit edilen ve o zamanki Edirne Krallığı tarafından ve ayrıca Osmanlı arşivlerinde Babaeski’de defnedildiği tescil edildiği tespit edilen Alperen Sarı Saltuk’un Türbesinin Babaeski’ye yapılması için gerekli olan tüm resmi görüşmelere başladık” dedi.
Dağlıoğlu, düzenlenen yemekli toplantıyı, Türk İslam düşünürü Yunus Emre’nin şu dörtlüğü ile bitirdi: “Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskin, varıp onun üstüne evler yapasım gelir.” (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.