Çarşamba Pazarı’nı sıcak vurdu

14
Kırklareli merkez ilçe Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’nda 35 derecenin üzerinde sıcaklık olmasından dolayı günün ilk saatlerinin 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’nda 35 derecenin üzerinde sıcaklık olmasından dolayı günün ilk saatlerinin bir hayli durgun geçtiği ancak,  Pazardaki yoğunluğun aksam üstüne doğru daha da arttığı gözlemlendi.
Pazarcı Esnaf sıcakların bir hayli fazla olması yüzünden ürünlerin daha çabuk tüketilmesi gerektiğini dile getirdiler. Ayrıca yaz aylarının son günlerinde özellikle yaz ürünlerinin bir hayli düşük fiyatlardan satılması vatandaşların yoğun ilgi göstermesine sebep oldu. Havanın sıcak olması en çok su ve Limonata satanları sevindirdi
* “Hava sıcaklığına dikkat”
Yetkililerde özellikle yaz aylarında sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde sıcaklığın etkisinin az olduğu saatlerin tercih edilmesi gerektiğini sıkça dile getiriyorlar. Bu bağlamda özellikle Tansiyon hastaları ve yaşlıların alışverişlerini daha çok hava sıcaklığının azaldığı saatlerde yapmaları konusunda dikkat çekiyor. 
* “Yaz meyvelerine ilgi bir hayli fazla” 
Çarşamba Pazarı’ndaki en çok yoğunluk Karpuz, Kavun, Şeftali ve Üzümlerin olduğu tezgâhlarda daha çok yoğunluk yaşandığı gözlemlendi. Ayrıca kışa hazırlık içerisinde de olan vatandaşların Tarhanalık malzemeleri, salça için domates tezgâhlarının önünde kuyruklar oluşturduğu gözlerden kaçmadı. Pazarcılar meyve ve sebzelerin bol olmasına karşın Vatandaşın alım gücünün az olmasından dolayı geçen senelere oranla daha az satış yapıldığını dile getirdiler.
* “Pazar’da fiyatlar borsa misali”
Pazara alışveriş için gelen vatandaşların dertlerinden bir tanesi de fiyatların her yerde farklı bir şekilde uygulanması. Konuya ilişkin olarak ise şunları söylüyorlar:
“Bizim Pazar yeri borsa gibi olmuş. Tezgâhtan tezgâha fiyatlar değişiyor. Bu bizlerin üzerinde olumsuz etki bırakıyor. Son zamanlarda ise ürünlerinin üzerinde fiyat etiketlerinin olmadığı da dikkat çekiyor.  Tabii ki, pazarcının işinin zor olduğunu biliyoruz ancak onlarda kendilerini bizim yerine koysunlar nitekim kendileri de bir vatandaşlar. Alışveriş merkezleri konusunda şikâyetleri olduğunu biliyoruz ancak insanların fiyatlardan dolayı değil daha rahatça seçim yaptığı ve dilediği kadar alabildiği için AVM’leri tercih ediyorlar. Pazar yerinde 3-4 tane Şeftali ya da az bir şey istediğin zaman çoğu kez bu kadar da olmaz diyen birçok pazarcı esnafına rastlayabilirsiniz. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor” dediler. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here