Çapa; “Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları 12 Eylül’de sona eriyor”

28
* Çapa yaptığı açıklamasında 21 Temmuz’da başlayan Açık Öğretim Ortaokulu Kayıtları’nın 12 Eylül 2014 tarihinde sona ereceğini söyledi. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürü Hayati Çapa, Açık öğretim kayıtlarını 12 Eylül’de sona ereceğini söyledi. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaokulu bitirme imkanı bulanmayanlar ve ortaokulu bitirmek isteyenler vatandaşların belirlenen tarihlerde yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini yapabileceklerini söyleyen Çaba şunları kaydetti;
“Açık Öğretim Ortaokulu 1. Dönem yeni kayıt ve kayıt yenilemeleri 21 Temmuz 2014 tarihinde başladı. Kayıtlar 12 Eylül 2014 tarihine kadar devam edecek. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaokulu bitirme imkanı bulamayıp ortaokul öğrenimini tamamlamak isteyen vatandaşlarımızın belirtilen tarihler arasında yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri için Halk Eğitim Merkezleri’ne yada Mesleki Eğitim Merkezleri’ne müracaat etmeleri gerekir. Açık Öğretim Ortaokulu’na kimler müracaat edebilir? Bunları belirtmekte fayda var. Örgün Eğitim Kurumları için belirlenecek olan Eğitim-Öğretim Yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşından gün alanlardan; İlkokul Mezunları ve 4. Sınıfı bitirmiş olanlar, İlköğretim okullarının 5., 6., 7., veya 8. Sınıfı’ndan ayrılanlar ile Ortaokul veya İmam-Hatip Ortaokulu’nun 5., 6., 7. ve 8. Sınıfı’ndan ayrılanlar, ortaokuldan ayrılanlar veya ortaokulu dışarıdan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar, Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi ile yetiştirici ve tamamlayıcı temel Eğitim-B Kurs Belgesi olanlar (17 Eylül 2012 tarihinden önce II. Kademe Belgesi alanlar 6. Sınıf’tan bu tarihten sonra alanlar 5. Sınıf’tan Açık Öğretim Ortaokulu’na başlatılırlar), Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. Sınıfı’nı bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar, Açık Öğretim Ortaokulu’na kayıt yaptırabilir. Ancak; özel eğitime muhtaç, tutuklu hükümlü, ıslah evindekiler ve bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz. Açık Öğretim Ortaokulu Büromuz vatandaşlarımızın hizmetinde olup, Açık Öğretim Ortaokul Öğrencilerine ders kitapları merkezimizden ücretsiz olarak verilmektedir.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here