Çalışan gazetecilerin gününü kutluyorum

8

BAKIŞ
Çalışan gazetecilerin gününü kutluyorum…

Elmas Cankurt

Bilindiği üzere 1961 yılında çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başlayan 10 Ocak günü 1971 yılından itibaren Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Herkes tarafından bilindiği üzere; Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünü tamamlayan, onun kullanılmasını sağlayan bir özgürlüktür.

Çoğulcu ve katılımcı demokrasinin temel öğelerinden olan basın, demokratik düzenin sağlıklı işlemesi yönünden vazgeçilmez bir özelliğe sahiptir.

Basının, haber verme, denetim ve eleştiri yapma, kamuoyunu bilgilendirme, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışı sağlama, toplumun çıkarlarını koruma, özgür tartışma ortamı oluşturup toplumsal şuurlanmayı güçlendirme gibi hayati mesuliyeti vardır. Bu yönüyle basın kamusal bir görev yapmaktadır.

Basının, toplumun sesi olma görevini yerine getirebilmesi; basın özgürlüğüne mani olan engellerin ortadan kaldırılmasına bağlıdır. Bunun için özgür ve bağımsız çalışma şartları sağlanmalı, doğru, ahlaklı, kişilik haklarına ve özel yaşama saygılı habercilik anlayışının benimsenmesi gerekmektedir.

Gazetecilerin çalışma ve yaşam şartlarının iyileştirilerek, haklarının güvenceye alınması görevlerini rahat bir ortamda yapabilmelerini sağlayacaktır. Bu konuda basın yayın organı sahiplerine olduğu kadar,  meslek örgütlerine ve devlete de önemli görevler düşmektedir.

Her meslek, mali yönden çeşitli sebeplerle desteklenirken gazetecilik mesleğinde böyle bir imkan görülmemektedir.

Her mesleğe girişte ya bir diploma yada sertifika vb gibi o mesleği bildiğine veya eğitimini aldığını gösteren bir vesika aranır ve olmazsa o kişiye iş verilmezken gazetecilik mesleğinde çalışan yada çalıştırandan böyle bir evrak aranmamaktadır.  

Bu yöndeki adımların anlayış birliği içinde atılmasının, halkın haber alma hakkını ehliyetli kişiler vasıtasıyla en iyi biçimde kullanabilmesinin yolunu da açacaktır.

Öte yandan, basın çalışanlarının da haklarına sahip çıkmaları, ahlaki değerleri her koşulda gözetmeleri, medya gücünü amaç dışı kullanmak isteyenlere karşı duyarlı olmaları gerekmektedir. Basın çalışanlarının her zaman sorumluluklarını, sorunlarından üstün tutma, mesleğinin taşıdığı önemin bilinciyle hareket etme anlayışından taviz vermeyeceklerine gönülden inanıyorum.

Gelecekteki günlerin tüm basın çalışanlarının sorunlarının çözüldüğü, özgür ve bağımsız gazetecilik yapma onurunu ve keyfini yaşadığı, kamuoyunun gerçek ve tarafsız bilgi alabildiği günler olmasını diliyorum.

Tüm basın emekçilerinin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, görevi başındayken hayata veda edenleri rahmetle anıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here