Çakıllı BBG EVİ’ne dönecek

17

* Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Çakıllı Beldesi’nde 6 adet kamera ile beldenin gözetim altında tutulması planlanıyor. Kamera ile yapılacak izlemelerin, belediye binasındaki bilgisayarlara kaydedilerek, 10 gün süre ile saklanacağını dile getiren belediye başkanı Mehmet Bayram, ayrıca beldesi ve belediye ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu

Aydeniz Dereli/Şenol Goncagül

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram ile makamında sohbetlerde bulunduk. Beldesi ve belediye ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Bayram, yakın bir gelecekte beldenin kameralarla kontrol altında tutulmaya başlanacağını da müjdeledi.

* Kamera görüntüleri plaka okumalı olacak

Belediyeye kurulmakta olunan bir sistem sayesinde; beldenin 6 farklı kamera ile 24 saat süreli takip edileceğini, kameralara yansıyacak plakaların, araçlarla ilgili herhangi bir olumsuzluk sözkonusu olduğunda, kendiliğinden alarm vereceğini, bu uygulamanın, belde için  olduğu gibi, güvenlik güçleri için de büyük bir destek olacağını belirten belediye başkanı Mehmet Bayram: “Bu kayıtlar bilgisayarlarımızda 10 gün süreli olarak kalacaklar. Jandarma ile de gerektiğinde görüntüleri paylaşacağız. Çakıllı, ana güzergah üzerinde bulunan bir yerleşim merkezidir. Bu yüzden de, böyle bir sistemin kurulması, önemli bir hizmettir” dedi.

* Kanalizasyon için yeni yapılan yollar bozulacak

İller Bankası ile yapılan anlaşmalar gereği, beldenin kanalizasyon işinin yapılacağını, kağıt üzerinde projenin tamamlandığını ve fiiliyata geçilmek üzere olunduğunu dile getiren Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram: “Ne yazık ki, beldede belediye tarafından daha yeni sayılabilecek bir zamanda yol çalışmaları yapılmış. Şimdi mecburen, bunlar sökülerek, altlarında kanalizasyon çalışması yapılacak ve sonra yine yollar yapılacak. Belediyeler ve onların yöneticileri, yol, tretuvar ve benzeri çalışmalar yaparlarken, en azından birkaç yıl sonrası için bir öngörü içerisinde olmak zorundadırlar. Yazık değil mi şimdi bu yapılanlara?” dedi.

* “Yeni bir aile parkı yapıyoruz”

Beldede halen viranelik ve atıl vaziyette bulunan Hürriyet Parkı’nın, aile parkı olarak ele alınacağını ve belde halkına yepyeni bir parkın kazandırılacağını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Bayram: “Böyle bir alana ihtiyacımız vardı. En kısa zamanda gerekli çalışmalar yapılarak, yepyeni bir aile parkını beldemize kazandıracağız” dedi.

* “Personele ve piyasaya borcumuz yok”

Belediye olarak öncelikli hedefleri arasında; personeline ve piyasaya borçlarının olmamasını sağlamak olduğunun altını çizen başkan Mehmet Bayram: “Personelimize borcumuz yok. Piyasada esnafa da borcumuz yok. Geldiğimizde vardı. İlk olarak borçlarımızı ödedik. Halen, İller Bankasına 300 bin liralık bir borcumuz var ama bu planlı ve rutin bir borçlanmadır. Hizmet yapabilmek için bu tür borçlanmaları yapmak zorundayız” dedi.

Beldede Taşyapı firmasının yapmak istediği ama tepkiler sonrasında vazgeçtiğini açıkladığı çimento fabrukasının yerine, firmanın teknik seracılık yapmayı planladığını duyduklarını, ancak, hazineden çimento fabrikası yapmak üzere şartlı olarak alınan arazinin, şartın yerine getirilmesi için verilen 2 yıllık süreyi doldurduğunu, durumun belirsiz olduğunu söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here