*Bulgaristan’lı misafirler Aşağı Pınar Müzesine hayran kaldılar

36
*DAYKO tarafından organize edilen toplantıya katıldıktan sonra Aşağı Pınar Müzesine giden Bulgaristanlı misafirler Müzeye hayran kaldılar.
*DAYKO tarafından organize edilen toplantıya katıldıktan sonra Aşağı Pınar Müzesine giden Bulgaristanlı misafirler Müzeye hayran kaldılar.
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) tarafından düzenlenen, Istrancaların Ortak Koruma Projesi Doğal ve Kültürel Varlıkların Korunması ve Önemi hakkında Kırklareli’nde yapılan toplantının ardından Bulgaristanlı Misafirler kültürü yaşatmak adına ve eskiden Ataların kullandığı eserlerin bir kısmının sergilendiği Aşağı Pınar Müzesine giden misafirler Müzeye hayran kaldılar.
Müze gezisinde DAYKO Başkanı Nusret Türkkan, DAYKO Kırklareli Temsilcisi Göksal Çiğdem, Kültür Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Erdoğan Kantürer, Kültür Varlıkları Derneği Başkan Yardımcısı Atilla Biçer, Green Balkan Temsilcisi Stanimira Deleva, Europa WE Temsilcisi Maria Velikova, Istranca Park Direktörü Petko Nanchev, Bulgaristan’lı katılımcılar, DAYKO gönüllüleri tarihe ve dönemin olaylarına kadar heyecanlı bir yolculuk yaptılar.
Kültür Varlıkları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Atilla Biçer Müzeyi ziyarete gelen misafirlere tek tek müzeyi gezdirip içinde bulunan eserler hakkında bilgi verdi. Kırklareli’nin binlerce yıllık tarihine ışık tutan değerlerin sergilendiği müzeyi ilgi ile gezen Bulgaristanlı konuklara bölgedeki ilk tarım topluluklarının başlangıç aşamalarını, İ. Ö. 6400- 5000 yılları arasında kesintisiz bir medeniyetin sürdüğü  Aşağı Pınar yerleşiminin bölgeye gelen ilk tarım toplumlarını temsil ettiğini, bu yaşam biçiminin Avrupa’ya Trakya üzerinden nasıl yayıldığını anlattı. Istrancalarda günümüze kadar süregelen köy mimarisini ve geçmişin günümüze yansımaları hakkında bilgi verdi.
Aşağı Pınar Müzesi gezisini organize eden DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan; ‘’22 Milyon insanın klima kapısı, eşsiz doğal güzelliklerin var olduğu, dünyada az rastlanan Biyolojik zenginliğin yaşandığı, yeşilin ve suyun bol olduğu çok özel coğrafya olan Istrancaların korunması için elimizden geleni yapmanın yanısıra hem kültürümüzü hem de ilimizi Bulgaristan’lı misafirlerimize tanıtmaya çalışıyoruz. Müze demek eski nesneleri sergilemek değil, uygarlığın nasıl geliştiğini, günümüze kadar geçirdiği aşamaları anlamak ve bu bilgiyi topluma kazandırmaktır. Eskiden Ataların kullandığı eserlerden oluşan Aşağı Pınar Müzesi  Kırklarelinin dolayısıyla Istrancaların geçmişteki yerleşim şeklini göstermektedir. Aşağı Pınar; yarı kurak iklim özellikleri gösteren Anadolu coğrafyasında gelişen çiftçi ve köy yaşantısının Avrupa’ya aktarılmazdan evvel daha nemli bir iklime, daha ormanlık, yeşili ve suyu bol bir coğrafyaya nasıl uyum sağladığının ipuçlarını bize veriyor ’’ dedi.
DAYKO Vakfı tarafından organize edilen gezide Müzeye hayranlıklarını dile getiren Bulgaristan’lı Misafirler Müzenin tarih koktuğunu belirttiler. Kırklareli için bu müzenin mükemmel bir kazanım olduğunu ifade ettiler.
Aşağı Pınar Müzesini gezen Bulgaristan’lı misafirler, daha sonra Demirköy İlçesine hareket ettiler. ( Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here