“Bulgaristan Burgas ile Türkiye arasındaki yol yapılacak”

7
* Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan Bulgaristan Burgas ile Türkiye arasındaki problemli yolun yapılacağını belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan dün saat 14.30’da Kırklarelili basın mensupları ile bir araya gelerek Kırklareli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Avrupa Birliği Projeleri kapsamında Bulgaristan’a gittiğini belirten Çağlayan Bulgaristan’ın Burgas Belediye Başkanı’nın iktidar partisinin Belediye Başkanı olduğunu belirterek Dereköy Sınır Kapısı ile Burgas arasındaki problemli yolun bu sayede yapılacağını belirtti.
Çağlayan; “Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği Projeleri kapsamında Başkan Yardımcısı Ünal Başkur ile Bulgaristan’a gittik. Burada Burgas Belediye Başkanı ile görüşme imkanı bulduk. Kendisine Dereköy Gümrük Kapısı ile Burgas arasındaki yolun yapılıp yapılmayacağı konusunda görüştük. Kendisi bu sınır kapısına çok önem verdiğini belirterek bu yolun yapılması için gerekli çalışmaların başlayacağını ve en geç 7 ay içerisinde yolun faaliyete geçirileceğini belirtti. Bu bizim için sevindirici bir haber oldu. Bu yolun tamamlanmasının ardından kapımızın TIR trafiğine açılması işten bile olmayacak. Bu kapının TIR Trafiği’ne açılmasıyla hem ilimiz hem de limanı olan Burgas büyük değer kazanacak” dedi.
* “Parkmetreyi beklenenin üzerinde kiraya verdik”
Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Çağlayan parkmetre ile ilgili sorulan soruya; “Biz ihale bedelinin 17 bin TL’ye kadar çıkacağını hiç düşünmüyorduk. Parkmetreyi beklediğimizin çok üzerinde ihale etmiş olduk. Bu belediyemizin gelirlerini bir nebzede olsa arttıracaktır. Şuan Edirne Belediyesi parkmetre işletmecisi firma ile ödeme sorunu yaşıyormuş. Ben ihaleyi alan kişi olan Cengiz Bektaş’ı çok temiz birisi olarak tanıyorum. Ödemeler konusunda bir problem olacağını zannetmiyorum” şeklinde cevap verdi.
* “İlimizin en önemli sorunu Mangan”
Başkan Çağlayan içme suyundaki mangan değerinin bu aya kadar düşmüş olması gerektiğini fakat düşmediğini belirterek; “İlimizin şu anki en büyük sorunu içme suyunda olan mangan. Geçtiğimiz yıllarda Kasım ayında %0,5’e kadar düşen mangan değeri bu yıl Aralık ayına girmemize rağmen %2,5 olarak duruyor. Bunun nedenini ise yağışların fazla olmamasına bağlıyorum. Her ne kadar içme suyundaki mangan oranı %2,5 olsa da biz bunu arıtmada %0,5’e düşürüyoruz.
Geçtiğimiz günlerde DSİ Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede Kırklareli Barajında bulunan manganlı suyun tamamen tahliye edilip Armağan Barajı’ndan Kırklareli Barajı’na takviye yapılmasını istedik. DSİ Müdürlüğü bu uygulamayı birkaç gün uyguladıktan sonra durdurdu. Mangan oranının bu seviyede gitmesi halinde ilimize içme suyu verebilmek için eski yöntemler olan artezyenleri kullanacağız” dedi.
* “Yaptığımız havuzlar o kadar uçuk bedelle yapılmadı”
Kırklareli’de yapılan yeni havuzların yüksek maliyetlerle yapıldığı söylentilerini de cevaplandıran Belediye Başkanı Cavit Çağlayan; “Bilindiği gibi ilimize görsellik kazandırmak amacı ile iki tane havuz yapıldı. Bazı vatandaşlar bu havuzların 100 ila 150 bin TL bedelle yapıldığını düşünüyormuş. Bu düşünceler ve söylentiler tamamen yanlıştır. Yaptığımız iki adet havuzun bize toplam maliyeti 31 TL oldu. Bizim bu havuzları yapmamızdaki amaç ilimizin girişine güzellik katmaktı ve bunu başardığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.
* Başkandan kötü haber; “Doğalgaz tüm ile yayılacak”
Belediye Başkanı Çağlayan doğalgaz ihalesinin kısa bir süre sonra sona ereceğini belirterek bu nedenle tüm ilde doğalgaz çalışması yapılacağını ve bu süreç içerisinde yol yapılmayacağını belirtti. Çağlayan; “Doğalgaz ihalesi kısa bir süre sonra sona erecek. Bu nedenle doğalgaz çalışmaları birden bire artacak ve neredeyse tüm yollar kazılacak. Bu nedenle uzun bir süre yol yapım çalışması yapamayacağız. Yama ile düzelecek olan yolları düzelteceğiz. Ama doğalgaz çalışmaları tamamen bitene kadar yol çalışması yapamayız. Çünkü biz yapsak arkamızdan yine kazacaklar” dedi.
* “At arabalarını bu dönem kesin kaldıracağız”
At arabaları sorununa da değinen Çağlayan; “At arabaları ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bazı kuruluşlar temsilen bir-iki tane arabayı satın alacaklarını belirttiler. Ama söz konusu 150 tane araba var. Önümüzdeki günlerde geliştireceğimiz bir proje ile tüm arabaları satın alacağız. Kısacası bu dönem at arabası sorununu çözeceğiz” dedi.
* Başkan İspanya yolcusu
Belediyeler Birliği’nin düzenlemiş olduğu İspanya Teknik Gezisi’ne katılacağını belirten Çağlayan; “Belediyeler Birliği 15-20 Aralık 2009 tarihleri arasında İspanya Teknik Gezisi düzenliyor. Bu geziye katılmayı düşünüyorum. Çünkü geçen sefer düzenlenen Hollanda gezisi çok verimli geçmişti. Orada belediyelerin çalışmalarını yakından inceleyip neyin ne şekilde olduğunu görme imkanını sağlamış ve ufkumuzu genişletmişti. Bu gezinin de aynı şekilde verimli geçeceğine inanıyorum” dedi.
Başkan Çağlayan geçtiğimiz günlerde yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nda konuyu Meclise açmış ve Domuz Gribi nedeniyle gidip gitmemekte tereddüt ettiğini belirtmişti. Çağlayan Domuz Gribi Aşısı olmadığını da belirterek olup olmama konusunda da tereddütte olduğunu belirtmişti. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here