Buharlı lokomotif ve cip ziyarete açıldı

0
* Türkiye’nin İlk Şeker Fabrikaları’ndan Alpullu Şeker Fabrikası’ndaki tarihi buharlı lokomotif ve cip turizme kazandırıldı
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ndeki Türkiye’nin İlk Şeker Fabrikaları’ndan Alpullu Şeker Fabrikası’ndaki Atatürk Köşkü’nün garajında bulunan tarihi buharlı lokomotif ve cip yenilenerek turizme kazandırıldı Mustafa Kemal Atatürk’ün, 20 Aralık 1930’da ziyaret ettiği Alpullu Şeker Fabrikası’nda konakladığı binanın garajında bulunan 1934 model buharlı lokomotif ve 1962 model cip yenilenerek ziyarete açıldı.
Fabrika Müdürü Fikri Cömert, törende yaptığı konuşmada, buharlı lokomotifi ve cipin turizme kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Buharlı lokomotifin 58, cipin ise yaklaşık 30 yıl fabrika hizmetleri için kullanıldığını belirten Cömert, 1992 yılında araçların hizmet dışı bırakıldığını ifade etti.
Araçların manevi ve tarihi değerinin bulunduğunu anlatan Cömert; “2013 yılında fabrikada göreve başladığımda buharlı lokomotif ve cipi halkın yararına sunmak için çalışmalarda bulunduk. Gerek işçisi, gerekse memuru herkes elinden geleni yaparak her ikisinin de bakım, onarım ve temizlik işlerini yaptık. Manevi ve tarihi değeri parayla ölçülemeyecek kadar değerli olan buharlı lokomotif ve cipi turizme kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çalışmalarda emeği geçen Alpullu Devlet Demiryolları Gar Şefliği’ne, belde esnaflarına, fabrikamızda çalışan işçi ve memur arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.
Konuşmaların ardından Kaymakam Alkan ve beraberindekiler açılışı yaparak Cömert’ten lokomotif ve cip hakkında bilgi aldı. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here