Bugün Yerel Seçim’in Büyükmandıra durağındayız

11
KIRKLARELİ GÜNLÜĞÜ
Faruk Ceylan
e-mail: farukceylan39@gmail.com
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Büyükmandıra Belediye Başkanı Şükrü Çölgeçen 2009 Yerel Seçimleri’nde CHP’den aday olmuş ve 1236 oy alarak Başkanlık koltuğuna oturmuştu.
2009 Seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı 535 oy alırken, Milliyetçi Hareket Partisi Adayı da 523 oy almıştı. Demokratik Sol Parti adayı ise 415 oy alarak son sırada kalmıştı.
2014 Yerel Seçimleri’nde DSP’nin Büyükmandıra’da aday çıkarmayacağı söyleniyor. Eğer aday çıkmazsa muhtemelen bu oylar CHP’ye kayacak. Bu durumda rakiplerini farklı geçerek Başkanlık koltuğuna oturan Çölgeçen’in eli daha fazla güçlenecek ve yeniden aday olursa tereddütsüz Belediye Başkanlığı koltuğuna yeniden oturacak.
Tabi bu hesap Çölgeçen’in aday olması halinde gerçekleşecek bir hesap. Ancak Şükrü Çölgeçen’e kendisinden daha genç ve iddialı bir rakip var. Bu rakip Hasan Menekşe…
Hasan Menekşe CHP’den Aday Adaylığı’nı basın açıklamasıyla ilan etti. Büyükmandıra’da siyasetin eskisi olduklarını ama isimlerinin açıklanmasını istemediklerini bize sıkı sıkı tembih ederek,  CHP’de başka Aday Adayları’nın da olduğunu,  bunların isimlerinin yıpranmaması için ortaya çıkmadıklarını söyleyenler de var.
Eski Büyükmandıra Belediye Başkanları’ndan Hülya Gürman ve İl Genel Meclis Üyesi Kamuran Koçyiğit’inde AK Parti’den Aday Adayı olacakları konuşuluyor. 
Büyükmandıra’lı seçmenin büyük bir kısmının desteği arkasında gözüken Şükrü Çölgeçen CHP’den karşısına rakip çıkması ile rahatı bozulsa da rakiplerini ciddiye almıyor ve CHP’den kendisinin aday gösterileceğine inanıyor.
Çölgeçen rakibini önemsemediğini ise şu sözlerle ifade ediyor; “Kim aday olursa olsun benim için fark etmez.  Zaman çok. Başka adaylarda çıkar. Aday da çok ama benden başka kazanacak olan yok.” 
Başkan Çölgeçen rahat gözüküyor ama Adayların şimdiden artmasının Büyükmandıra’da siyasetin nabzını yükselttiği kahvelere de sokağa da yansıdığı net bir şekilde görülüyor.
Sokaktaki vatandaş Başkan Çölgeçen’e güveniyor.  Görüştüğümüz 10 kişiden 5’i  “Aday olursa Parti gözetmeden oyumuzu Şükrü Başkana veririz” diyor.
“Cumhuriyet Halk Partisi kimi aday gösterir ve bu aday CHP’nin Beldede seçimi geçen dönem olduğu gibi rahatla kazanmasını sağlayabilir mi?” sorusu bu günlerde Büyükmandıra’da en çok sorulan soruların başında geliyor.
Başkan adayı kim olur bilinmez ama DSP aday çıkarmaz ve önemli bir sürpriz olmazsa Büyükmandıra yeniden CHP’ye emanet gibi gözüküyor.
Tüm okurlarımıza mutlu ve umutlu günler dilerim. Bir sonraki yazımda başka bir durakta görüşmek üzere Hoşçakalınız.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here