Bilgiye erişimde engeller aşıldı

12
Kırklareli İl Halk Kütüphanesi, az gören ve görme engelli kullanıcılar için ekran büyütme programı, ekran okuma programı, kitap okuma makinesi ve masaüstü büyüteç sistemi ile engellilerin bilgi kaynaklarına ulaşması sağlanarak, kişisel gelişimlerine öncülük ediyor.
HABER MERKEZİ
Görme engeliler için tasarlanan bilgisayar programları sayesinde, ekranda büyük gösterilen yazılar görme engellilerin bilgisayar kullanmasını sağlıyor. Bu programları Ekim 2011 itibari ile kendi bünyesindeki bilgisayarlara kurduran Kırklareli İl Halk Kütüphanesi, görme engelli vatandaşların kitap okuma sevdasını bir nebzede olsa dindiriyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün “Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz” (BİLED) projesi ile Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’ne kazandırılan görme engellilere için tasarlanan yazı büyütücü bilgisayar programı ile görme problemi yaşayanlar ulaştıkları bilgilerin büyütülmüş hallerini bilgisayar ekranından rahatlıkla okuyabiliyorlar.
Ekran büyütme ve ekran okuma gibi iki ayrı işleve sahip program, bilgisayarda bulunan tüm uygulamalar, dokümanlar, e-mailler ve internet içeriklerinin büyük gözükmesini sağlıyor.
Bunun yanında bilgisayar destekli büyüteç ile kütüphanede bulunan tüm kitapların görme özürlü vatandaşlar tarafından büyütülerek okunmasını sağlıyor. Böylelikle kitap okumak isteyen görme engelli vatandaşlar bu sayede istediği kitabı kolayca okuyabiliyor. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here