“Basın görevini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir”

10
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı.
HABER MERKEZİ
Demokratik toplumlarda insanların kendi fikirlerini özgürce ifade edebilmek için doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyaçları olduğunu belirten Gündoğdu, haklarını kullanmaları yönünde en büyük katkıyı da basın mensuplarının sağladığını söyledi.
Basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereği olduğunu ifade eden Gündoğdu; “Toplumu önemli konularda aydınlatarak kamuoyu oluşturan, meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren basınımızın, özgürlükçü ve demokratik bir anlayışın sürdürülebilirliği açısından hayati bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir. Oysa bugün sahip olduğumuz en değerli hakkın, ifade özgürlüğünün elimizden alınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz.
Türk basını, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir. Her türlü olumsuzluklarla savaşarak görevini yerine getiren gazetecilerin çalışma şartları daha da iyi hale getirilmelidir. Kırklareli’de halkımızın sesi olan, hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan her türlü ortam ve şartlarda birlikte görev yaptığımız, tüm gazeteci arkadaşlarımın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü şahsım ve Partim adına kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here