“Başbakan Erdoğan 14 Mart’ta Roman Dernekleri ile buluşuyor”

25
Trakya Roman Dernekleri Federasyonu’nun Olağan Kongresi Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Salonu’nda yapıldı.


HABER MERKEZİ
Genel Kurul’a, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı İlyas Tüfekçi, İş adamı Zafer Sarıkeçeli ile Edirne, Keşan, İpsala, Evreşe, Enez, Gelibolu ve Malkara ile Federasyona bağlı derneklerin başkan ve temsilcileri katıldılar. Sunuculuğu Malkara Hamallar ve Romanlar Derneği Başkanı Niyazi Güneş’in yaptığı genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Divan Heyetine Mehmet İnce (Başkan) ve üyeliklere Engin Kıyakoğlu, Çetin Ceylan seçildi.
Genel Kurulun açış konuşmasını yapan Roman Federasyonu Başkanı Fahrettin Savcı, Romanların bu ülkenin öz vatandaşları olduğuna dikkat çekerek önce Türk, sonra da Roman olduklarının altını çizdi. Savcı’nın ardından AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu söz aldı.
Milletvekili Koyuncu konuşmasında, “ Roman vatandaşlarımız vatanına, toprağına ve Türk bayrağına daima sahip çıkmıştır. Devlet olarak artık radikal anlamda Roman kardeşlerimizin sorunlarına sahip çıkarak çözümler üretiyoruz” Dedi. Çalıştayda öne çıkan sorun ve taleplerin; “Toplumsal ön yargılar – Eğitim – İşsizlik ve mesleki eğitim – Barınma, konut – Sağlık – Örgütlenme – Ayrımcı düzenlemeler ve kolluk kuvvetlerinin yaklaşımı – Nüfus cüzdanı – Romanlar için 10 yıl projesi (Romanların 10 yıl içinde sosyal ve ekonomik açılardan güçlendirilmesi amaçlanmaktadır) olduğunu kaydetti.
* “Başbakan Erdoğan 14 Mart’ta Roman Dernekleri İle Buluşuyor”
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Başbakan’ın Roman vatandaşlarıyla buluşacağına dikkat çeken Milletvekili Ali Koyuncu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Devlet Bakanı Faruk Çelik’le birlikte 14 Mart Pazar günü İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Roman kardeşleriyle birlikte olacağı müjdesini verdi.
“Bizim Rengimize Göre Ayrımcılık Yapanlar Boyaya mı? Yoksa Boyayana mı Mana Buluyorlar?
Bu arada söz alan Malkara Romanlar Derneği Başkanı ve Roman Federasyonu Başkan Vekili Niyazi Güneş yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan bizlerin de bazı hakları olduğu inancındayız. Amacımız, ne devlete, ne de bayrağımıza karşı gelmek değil… Bizler de bu devletin insanları olarak her zaman devletimize sahip çıkmaktan yanayız. Ama bizleri rengine, ırkına göre ayırım yapanlar; Boyaya mı, yoksa boyayana mı? Mana buluyorlar diye sordu. Roman vatandaşları olarak şimdiye kadar faydalanamadıkları devlet olanaklarından ve hizmetlerinden bir an önce faydalanmak istediklerini dile getirdi.
AK Parti Milletvekili Ali Koyuncu; Trakya Roman Dernekleri Çeribaşısı Seçildi
Konuşmaların ardından AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu oy birliği ile Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Çeribaşısı seçilerek kendisine plaket takdim edildi. Federasyon başkanı Fahrettin Savcı da, katkılarından dolayı iş adamı Zafer Sarıkeçeli’ye bir plaket sundu. Plaket töreninin ardından gerçekleştirilen seçimde
Yönetim Kurulu: şu isimlerden oluştu:  Fahrettin Savcı (Keşan – Başkan), Niyazi Güneş (Malkara – Bşk. Vekili), Memiş İşçi (İpsala), Osman Kahraman (Enez), Selahattin Kıyakoğlu (Keşan), Muzaffer Kılıç (Gelibolu), Erdem Güğümcüler (Edirne) Avrupa Delegeleri: Fahrettin Savcı – Niyazi Güneş (m.y.)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here