Barış, herkesi dünyaya engellilerin gözünden bakarak duyarlı olmaya çağırdı

5
Barış, herkesi dünyaya engellilerin gözünden bakarak duyarlı olmaya çağırdı

CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Barış mesajında şu cümlelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler, 1992 yılında almış olduğu bir kararla 3 Aralık gününü ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler Insan Hakları Komisyonu da 5 Mart 1993 tarih ve 1993/29 sayılı bildirisi ile Birleşmiş Milletlere Üye ülkelerce 3 Aralık’ın ‘Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması’ amacı ile tanınması istenmiştir. Ve o günden itibaren 3 Aralık tüm dünyada ‘Engeliler Günü’ olarak kabul görmüştür.

Engellilik; ihmal, eğitimsizlik, tecrübesizlik gibi çoğunlukla önceden tespiti mümkün olan sebeplerle oluşmaktadır. Tedbir alınması ile engelliliğin önüne geçilmesi mümkündür. Akraba evlilikleri, kan uyuşmazlıkları, annenin sahip olduğu kronik hastalıklar, gebelikte geçirilen kızamık, suçiçeği, Hepatit B gibi enfeksiyon hastalıkları; cinsel yollarla bulaşan hastalıklar, annenin yaşı, hamilelik döneminde ve doğum esnasında karşılaşılan sorunlar, hamilelikte alınan ilaçlar dibi durumlara karşı önceden tedbir alınırsa, ihmalkarlık yapılmazsa, bilinçli davranılırsa bu sebeplerle meydana gelen özürlülüğün önemli ölçüde önüne geçilebilir. Özürlülük; doğuştan yada kaza veya uzun süren bir hastalık sonucu oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybıdır.

Dünyada yaklaşık 600 milyondan fazla kişinin engelli bir durumunun olduğu, bunların da 500 milyondan fazlası çalışma yaşında olduğu bilinmektedir. Dünyadaki 600 milyona yakın özürlünün 400 milyondan fazlası da az gelişmiş ve yoksul ülkelerde yaşamaktadır. Zengin ülkelerde çalışma yaşındaki engellilerin % 50-70’nin bir işi yok iken, yoksul ülkelerdeki engellilerin çalışacak bir iş bulamamasının oranı % 80-90’dır. Ülkemizde; nüfusumuzun % 12,29’u, (8,5 milyon kişi) özürlü vatandaşlarımızdan oluşurken, erkeklerde bu oran % 11,10, kadınlarımızda ise % 13,45’tir. Tedavi olanaklarından mahrum olan engelli vatandaşlarımızın önemli  bir bölümü iş bulamamaktadırlar.

Özürlülere yönelik geliştirilecek politikalarda, konunun sadece insan hakları ve sosyal güvence yönüyle ele alınması da yeterli değildir. Öncelikle özürlülüğe sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik politikalar geliştirmek gerekir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri o ülkede yaşayan özürlülerin birinci sınıf vatandaşlık haklarına sahip olmaları ile mümkündür. Özürlüsüne sahip çıkan, onu el üstünde tutan ülkeler medeni ülkeler sıralamasında yerini alabilirler. Kendimizi özürlü vatandaşlarımızın yerine koyup, bir gün bizim de başımıza gelebileceğini aklımızdan hiç çıkarmadan, onların gözü ile bakarak, duyguları ile hissederek, sorunlarının, sıkıntılarının çözümlenmesi doğrultusunda, başta yetkililer olmak üzere tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor, tüm özürlü kardeşlerimi selamlıyor, sevgilerimi yolluyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.