“Barış Harekatı ile adaya barış ve huzur geldi”

13
Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülveren Güdücü bundan 37 yıl evvel 20 Temmuz 1974 yılında gerçekleştirilen Barış Harekatı ile Kıbrıs Adası’na barış ve huzurun geldiğini belirterek şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
 
“Bugün Kıbrıs Barış Harekatı’nın 37 yıldönümü. Kahraman Ordumuzun Kara, Deniz ve Hava birlikleri ile gerçekleştirdiği harekat sonucunda yıllardır katliama maruz kalarak binlerce Türk’ ü katledenlere Mehmetçiğin sayesinde gereken ders verilmiş Adaya barış ve huzur gelmiştir.
Tarihimize bir bakın, Mehmetçik yıllardan bugüne kadar Türk milletinin huzur ve güveni için gözünü kırpmadan can vermiştir. Balkan’larda, Çanakkale’ de, Kore’de, Kıbrıs’ ta ve bugünde bölücü terör örgütü ile yapılan mücadelede. Mehmetçik her zaman ve her şartta Ulu Önder M. Kemal Atatürk’ün "Yurtta sulh. Cihanda sulh " deyişini düstur edinmiştir.
Bugün Kıbrıs Barış Harekatının 37. yıldönümünü kutluyoruz. 37 yıl önce bugün, 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri, garantörlük anlaşmasının 3. maddesinde kendisine verilen yetki dahilinde Kıbrıs’a askeri bir harekat gerçekleştirmiştir.
Kıbrıs Adası’nın Yunanistan’a bağlanmasını önlemek ve ada’da yaşayan Türk halkına özgürlük getirmek, ve soykırıma engel olmak adına yapılan Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıldönümü nedeniyle, Kıbrıs’ta Türk varlığının korunması ve yaşatılması uğruna toplam 498 askerimiz şehit olmuştur 747 Civarında yaralımız vardır,70 Kıbrıslı Türk Mücahit şehit olmuştur. Canlarını feda eden ve canlarıyla toprağı vatanlaştıran, kahramanca şehit düşenleri rahmetle, gazileri de saygıyla anıyoruz.
Vatan uğruna, bağımsızlık uğruna geçmişte ve bugün can veren tüm şehitlerimizi, Atatürk ve Silah arkadaşlarını minnet duygusuyla rahmetle anarken Gazilerimizi ve harekatta şehit olan gazeteci Adem Yavuz’ u da anıyor saygıyla bağrımıza basıyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here