Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu:

77
“Söz sahibi olmak için mutlaka oy kullanın”
* Bulgaristan’da 05 Ekim 2014 Pazar günü yapılacak olan Genel Seçimler ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu, Türkiye’deki çifti vatandaşlara seslenerek; “Bulgaristan’da söz sahibi olabilmeniz için Türkiye’nin çeşitli noktalarında kurulacak olan mutlaka sandıklara giderek oy kullanınız. Hatta mümkünse Bulgaristan’a giderek oylarınızı kullanın. Burada kullandığınız oy Gümüş değerindeyse, Bulgaristan’a giderek kullanacağınız oylarınız Altın değerinde olacaktır” dedi.
HABER MERKEZİ
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu Bulgaristan’da 05 Ekim 2014 Pazar günü yapılacak olan Genel Seçimler ile ilgili olarak 19 Eylül 2014 Cuma günü saat 10.30’da Royal Bilgiç Otel’de basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısına Genel Başkan Zürfeddin Hacıoğlu ile birlikte Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Kırklareli Başkanı Hasan Büyükateş, Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Kırklareli Danışmanı Asya Sert, Babaeski Bulgaristan Türkleri Derneği Kurucu Başkanı Atıf Mutlu ile Balkan Yardımadası Göçmenleri Derneği (BAL-GÖÇ TRAKYA) Lüleburgaz Başkanı Nedim Dönmez katıldı.
Türklerin Bulgaristan’da söz sahibi olabilmesi için Türkiye’deki çifte vatandaşların 5 Ekim’de yapılacak olan Genel Seçimler için Türkiye’nin değişik illerinde kurulacak olan sandıklarda mutlaka oy kullanmaları gerektiğini belirten Hacıoğlu şunları kaydetti:
“Kamuoyunu Balkanlarla ilgili hususlarda daha sağlıklı bilgilendirmek, elde edilen bilgileri yetkin ve etkin bir sivil toplu örgütü olarak basın organlarınla paylaşmak için siz değerli basın mensuplarıyla bu çalışma toplantısını düzenlemiş bulunuyoruz.
Bugün iki hususu ele alacağız: öncelikle Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonunun genel olarak tanıtımı ve ardından Bulgaristan’da 5 Ekim tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler.
Bildiğiniz üzere bir süredir Edirne Balkan Türkleri Federasyonu’nun Genel Başkanlığını sürdürmekteydim. Söz konusu görevim devam ederken, 31 Mayıs 2014"te Bursa’da gerçekleştirilen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun Olağan Genel Kurulu’nda delege arkadaşlarımızın oyları neticesinde Konfederasyon Genel Başkanlığı’na seçildim. Müsaadenizle Konfederasyonumuz hakkında bilgi vermek isterim. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) 19 Temmuz 2005 tarihinde 17 İlde, 4 Federasyon ve 18 derneğin katılımıyla Bursa’da kurulmuştur. Zaman içerisinde olgunlaşan ve yeni katılımlarla genişleyen BRTK, bugün 36 ilde 9 Federasyon ve 143 Derneği içine alan Türkiye’de Balkan göçmenlerinin en geniş katılımlı örgütlenmesi durumundadır. Diğer bir deyişle, Konfederasyonumuz Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı illerimizin hemen hemen hepsinde örgütlü durumda bulunmaktadır. Bununla birlikte, teşkilatımızın olmadığı yerlerde yeni birimler oluşturarak yurt geneline çalışma sahamızı yayarak göç ederek çeşitli yıllarda Türkiye’ye gelen soydaşlarımıza yardımcı olmak için çalışmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun Türkiye’deki en geniş katılımlı, önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Konfederasyonumuzun amacı oldukça açıktır. Tüzüğümüzde yazılı olduğu üzere, ülkemizin ve Türk milletinin menfaatleri doğrultusunda faaliyet göstermek, görev sahamız olan Balkanlar’da hoşgörü, barış, kardeşlik duygularının esas alınarak ilişkilerin tesis edilmesi, Balkanlar’da amaçlarımız doğrultusunda faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarıyla diyalogların geliştirilmesi ve soydaşların ve göçmenlerin sorun, istek ve taleplerinin kamuoyu gündemine taşınması gibi hususlar öncelikli parametrelerimizdir. Özetle, Balkanlar’daki halklar arasında barış ve hoşgörünün ışığı altında, Konfederasyonumuz Balkan Türkleri konusunda taraftır. Bu durum, Türkiye çapındaki 9 Federasyon ve 143 derneğin oluşturduğu Konfederasyonumuzun açık tutumudur.
Güncel olarak yaşanan bir diğer gelişme bağlamında da sizin vasıtanızla kamuoyunu bilgilendirmek isterim. Bildiğiniz üzere, 5 Ekim 2014 tarihinde komşu ve dost ülke Bulgaristan’da erken genel seçimler yapılacaktır. Seçimlerin olaysız, adaletli ve sulh içerisinde başarılı bir şekilde geçmesi temel dileğimizdir. Malumunuz, Türkiye’de yüzbinlerce Bulgaristan vatandaşı yaşamaktadır. Daha önceki Bulgaristan genel seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de ülkemizdeki Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanması için sandıklar açılacaktır. Bu bağlamda, Türkiye genelinde 126 sandık açılırken, bu sandıklar doğrudan Konfederasyonumuz görev sahasında bulunan illeri (Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Trakya bölgesi vs… gibi) kapsamaktadır. Trakya bölgesinde ise 24 sandık açılması öngörülürken; bunların 5 tanesi Kırklareli’de kurulacaktır.
Seçim stratejisi anlamında bir iki hususun altını çizmekte yarar görüyorum. Öncelikle Bulgaristan vatandaşlığına sahip ve oy kullanma hakkına haiz olan hemşerilerimizin 5 Ekim 2014 Pazar günü sorumlu vatandaşlar olarak sandık başına giderek oylarını mutlaka kullanmaları çok önemlidir. Bu, Bulgaristan’a vatandaşlık bağı ile bağlı olan hemşerilerimizin anayasal bir hakkı iken; aynı zamanda Bulgaristan Türklerine karşı da görevidir. Dolayısıyla mutlak suretle çifte vatandaşlığa sahip olan hemşerilerimiz 5 Ekim günü sandık başına gidip oylarım kullanmalıdırlar.
Hatta mümkün mertebe, Bulgaristan’a giderek oylarını kullanmaları daha fazla önem taşımaktadır. Zira Bulgaristan seçim sistemi gereğince, yurtdışında kullanılan oylar ülke geneline dağıtılmakta ve oyların Bulgaristan Türklerine katkısı eritilmektedir. Dolayısıyla bu durum oyların etki gücünde aşınmayı ortaya çıkarmaktadır. Bizim Türkiye’deki soydaşlardan beklentimiz, Bulgaristan’a giderek oylarını kullanmalarıdır. Böylece doğrudan bulundukları şehrin, bölgenin milletvekillerine oy verecekler ve daha etkili olacaklardır. Malumunuz 5 Ekim Pazar günü Kurban Bayramı’nın 2. Gününe denk gelmektedir. Balkan göçmenlerinde, bizim kültürümüzde bayramlar tatil olarak görülmez, bayramın gereği neyse o yapılır. Bu bağlamda Türkiye’de yaşayan Bulgaristan’da çifte bayram yaşamaları ve yaşatmaları için bölgelerinde oy kullanmalarında büyük yarar vardır.
Oy verecek soydaşlarımızın Bulgaristan Türklerinin birlik ve beraberliklerini göz önünde bulundurarak, bölünmelere mahal vermeksizin, Bulgaristan Parlamentosu’nda mevcuttan daha da güçlü bir şekilde temsil edilmelerini sağlamaları noktasında demokratik tercihlerini yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Zira atılacak her oy Bulgaristan Türklerinin geleceğine yapılacak yatırımdır. Bu duygularla seçimlerin genelde Bulgaristan özelde ise Bulgaristan Türkleri için hayırlı olmasını diliyor, selam Ve saygılarımı sunuyorum.”
Basın toplantısında yapılan açıklamada Kırklareli merkez ilçede 1, Lüleburgaz merkezinde 1, Sakızköy’de 1, Babaeski’de 1, Büyükkarıştıran’da 1, Edirne’de 1, Tekirdağ’da 19, İstanbul’da 23, Ankara’da 2, Antalya’da 1, Bursa’da 30, Eskişehir’de 1, İzmir’de 17, Manisa’da 1, Mersin’de 1, Yalova’da 1, Sakarya’da 1 sandık kurulacağı belirtildi. (Savaş Eskici)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here