Bakan’a verdiği sözü tuttu, Sigara’yı bıraktı, Takım Elbise’yi kaptı Vali Yaman; “Tütünle mücadelede eden en iyi 4 ülke içerisindeyiz”

17
Lüleburgaz’da bir çay ocağı işleten Tayfun Tezcan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na verdiği sözü tutarak sigarayı bıraktı. Kırklareli Valilik Makamında düzenlenen törende ödülünü alan Tezcan, sigarayı bıraktığı için mutlu olduğunu söyledi.
HABER MERKEZİ
T.C. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Mart 2014’te Lüleburgaz ziyareti sırasında Müezzinoğlu’na sigarayı bırakma sözü veren Tayfun Tezcan sözünü tutarak sigarayı bıraktı, ödül olarakta takım elbise aldı. Kırklareli Valilik Makamında düzenlenen törende ödülünü alan Tezcan, sigarayı bıraktığı için mutlu olduğunu söyledi. Sigarayı bırakan Tayfun Tezcan için 10 Eylül 2014 Çarşamba günü saat 11.00’de Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın makam odasında bir ödül töreni yapıldı. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit ve sigarayı bırakan Tayfun Tezcan katıldığı ödül töreninde bir konuşma yapan Vali Yaman şunları kaydetti;
“Sayın Sağlık Bakanımızın Lüleburgaz ziyaretinde kendisinin sigarayı bırakacağı zaman ödül vereceğini söylemişti. Sağlık Bakanımız bana da bu ödülü sen ver demişti. Bende Bakanım adına Tayfun beyin bu gayretine ve ilimizdeki diğer sigara için ve bırakmak isteyen diğer vatandaşlara örnek olması sebebiyle huzurunuzda bu hediyeyi vereceğim. Sayın bakanımızın da selamları var, Tayfun beyi sigarayı bıraktığı için tekrar tebrik ediyorum.” 
* Tezcan; “Sigarayı bıraktığım için çok mutluyum” 
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın makam odasında gerçekleştirilen ödül töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tayfun Tezcan, sigarayı bıraktığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Sigarayı askerliğini bitimine kısa bir süre kala başladığını söyleyen ve 11 sene günde 3 paket sigara içtiğini söyleyen Tezcan, şunları kaydetti;  “Sigarayı ben askerliğimin bitimine kısa bir süre kala başladım. Kıbrıs’ta askerlik yapıyordum biraz zordu. Askerliğim bitikten sonra İstanbul’a geldim ve iş hayatına girince arkadaş çevresi uzatarak sigara içmeye askerlikten sonra sivil hayatımda da içmeye devam ettim. Sigara içmediğim zaman sanki bir eksiklik oluyordu, Sayın Bakanımız Lüleburgaz ‘a seçim arifesinde geldiği zaman sigara paketimi almıştı benim. O gün sayın bakanımıza söz vermiştim sigarayı bırakacağım için. Daha sonra sayın bakanımız Ramazan ayının ilk günleri tekrardan Lüleburgaz’a gelmişti ve sigarayı bıraktığımda bir takım elbiseyi hak etmiştir dedi sayın valimiz. Ben sigaraya 2003’te başladım yaklaşık 11 yıl içim. Günde ben 3 paket sigara içiyordum sayın bakanımıza ben çok teşekkür ediyorum beni büyük bir illetten kurtardı. Sigara bırakmak için aniden karar vereceksin ben bu sigarayı içmeyeceğim diyeceksin ve sigarayı böyle bırakacaksın” 
* Dr. Cerit; “tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi ölmektedir.”
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, ödül töreninden sonra yaptığı basın açıklamasında, Tütün Kullanımı bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Dünya genelinde tütün kullanımdan yılda 6 milyon insanın öldüğünü söyleyen Cerit şunları kaydetti;
“Tütün kullanımı, önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizde bu sayı yılda yaklaşık 100 bin kadar ve tüm ölümlerin %23’ü tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle olmaktadır. Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1,2 milyar kişi tütün kullanmaktadır (her 3 kişiden biri). Ülkemizde ise 15 yaş üzeri 16 milyon kişi tütün ürünü kullanmaktadır. Tütünle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda 15 yaş üzeri nüfusun sigara içme oranı 2006 yılında %33,4 iken. Bu oran 2012 yılında %27,1’e gerilenmiştir. 2008 yılına göre yaklaşık 2 milyon 200 bin kişi sigarayı bırakmış, kapalı alanlarda sigara dumanına pasif maruziyet %60 ve yasak olmamasına rağmen evlerinde sigara içenlerin oranı %35 azalmıştır. Hedef bu oranın %50’nin üzerine çıkarmaktır.
* “Türk Gibi Sigara İçmek" sözü artık "Türk Gibi Sigara İçmemek "olarak değişmiştir”
Tütünle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlere göre ülkemiz Dünyada başarılı ilk dört ülke arasında yer almaktadır. Dünyada yaygın bir deyim olan "Türk Gibi Sigara İçmek" sözü artık "Türk Gibi Sigara İçmemek "olarak değişmiştir. Son beş yılda Dünya Sağlık Örgütü’nden tütünle mücadele ödülünü ülkemiz 3 kez üst üste almıştır. Bu başarıya ulaşan başka ülke yoktur. Tütün Kontrol Programı kapsamında Dünya Sağlık Örgütü’nün 6 politikası vardır. Tamamını gerçekleştiren tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir.
Bu politikalar:
1. İnsanları pasif içiciliğin zararlarında korumak.
2. Sigarayı bırakmak isteyenlere yardım etmek.
3. Tütün reklam, promosyon ve sponsorluklarını yasaklamak.
4. Tütünün zararları hakkında toplumu uyarmak.
5. Tütün ürünlerinde alınan vergileri arttırmak.
6. Toplumu eğitmek.
* Açık Alanlarda Tütün Yasağı
Sağlık Bakanlığı 2014-2018 Ulusal Tütün Kontrol ve Eylem Planında özellikle yoğun olarak tütünün kullanıldığı Alışveriş Merkezleri, Sinema, Tiyatro gibi yerlerin bina girişleri ile çocuk parkları, ikram sektöründeki lokanta ve kahvehane gibi yerlerin açık alanlarındaki belirli bölgeler dumansız hava sahası kapsamına alınacaktır. 1 Ekim 2014 itibariyle sigara paketleri kara paket şeklinde dizayn edilecek, kanuni düzenlemeler yetiştiği taktirde en geç 1 Ocak 2015 tarihinde açık alanlardaki uygulama yürürlüğe girecektir.
* Sigara Bırakma Başarı Öyküsü
1983 doğumlu ve Çay Evi Sahibi olan Tayfun Tezcan, 2003 yılından beri çoğunlukla günde 3 paket sigara içmekteyken, Mart 2014 yılında Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Lüleburgaz ziyaretleri sırasında sigara bırakma sözü veriyor. Takip eden süreçte kişisel gayretleri ile sigarayı bırakıyor. Bu durumu Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Temmuz 2014 ziyareti esnasında deklare ediyor. Sayın Valimiz Mustafa Yaman’ın talimatları ile sigarayı bırakan Tayfun Tezcan’a takım elbisesi takdim edildi. Kendisini tebrik ediyor, sağlıklı günler diliyoruz. Bu vesileyle Halk Sağlığı Müdürlüğümüz olarak Kırklareli Halkının 03-12 Eylül Halk Sağlığı Haftası’nı kutlar, Dumansız Hava Sahası olan günler dileriz.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here