Bakan Güllüce; “Çevre şuuru, hukuku ve bilinci bu milletin öz malıdır”*

10
Kırklareli’ye ilk defa gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Kırklareli’de İnşaat Sektörü’nde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin yeraldığı yemeğe katıldı. Ardından Gümüşhaneliler Derneği, Erzurumlular Derneği ve Karadenizliler Derneği’ni ile uğradığı hain ve hunharca saldırı sonucu katledilen 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

HABER MERKEZİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 18 Mart 2014 Salı Günü 18.30’da Kırklareli’ye geldi. İlk olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yamanı makamında ziyaret eden İdris Güllüce’yi Kırklareli Valisi Mustafa Yaman,  AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, AK Parti Kırklareli Belediye Başkan Adayı Selahattin Minsolmaz, Kamu Kurum ve Kuruluşların Müdürleri, Teşkilat üyeleri ve Partililer tarafından karşıladı.
* “Allah şehitlerimizin makamlarını cennet etsin”
Kırklareli Vali Mustafa Yaman’ı Makamında ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 18 Mart Çanakkale Şetleri Anma günü olması dolayısıyla yaptığı konuşmada. Çanakkale Zaferinin önemini çekerek şunları kaydetti;
“Allah şehitlerimizin makamlarını cennet etsin. 18 Mart, bizim tarihimizde inanılmaz bir önemi olan, çok önemli bir tarih. Bugün 18 Mart. Birkaç yerde şehitlerin kabirlerine çiçek koyduk. Burada da onu anmadan geçemiyorum. Büyük bir zafer günümüz ve şehitleri anma günümüz. Tüm yetişmiş insanlarımızı kaybetmişiz. Doktorlarımızı, düşünürlerimizi, yazarlarımızı, mühendislerimizi kaybetmişiz, neyimiz varsa. İnsan envanterimizi almış, götürmüş ama vatanı bize bırakmış "O ruh ki Edirne ile Ardahan arasındaki bütün vatan parçasını kucaklamış. O mevzilerde kucak kucağa şehit olmuşlar. Sen nerelisin, sen kimsin diye kimse kimseye sormamış, herkes vatan için bir olmuş. İnşallah bu birliktelik bozulmaz. O yüzden de Çanakkale’nin o birliktelik ruhu, vatan sevgisi ruhu inşallah devletimiz kıyamete kadar o ruhta kıyamete kadar kalır.” İdris Güllüce konuşmasının ardından ziyaret basına kapalı şekilde devam etti.
* “Niye Macaristan’da buğday dekarında 750 kilogram verir de Kırklareli’de 300 kilo verir”
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Kırklareli Valiliği’nin ziyaretinin ardından Royal Bilgiç Otel’de Kırklareli’de İnşat Sektöründe çalışan kişilerin katıldığı yemeğe katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan İdris Güllüce, Kırklareli’ye gelmeden önce Tekirdağ’da 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı’na katıldığını, 18 Mart dolayısıyla bütün Şehitleri rahmetle andığını belirterek şunları kaydetti;
“Türkiye’de yeterince Çanakkale bilinmiyor, Çanakkale Ruhu yeterince bilindiğini sanmıyorum ve yanılmış olmayı da çok isterim. Karıncanın da hukukundan, ağacın da hukukundan sorumluyuz. Çevre Bakanlığı’na ben bu vizyon ile bakıyorum. Çevre şuuru, hukuku, bilinci bu milletin öz malı. Üretmeye zaman ayıramamışız. Çok daha fazla üreten bir millet olmamız lazım. Amerika Kıtası yapılmadığı zaman biz, Süleymaniye Camisi’ni, Beyazıt Camisi’ni büyük şehirleri kurmuş bir milletiz. Bir eksiğimizi kabul etmemiz lazım. Yeterince üretmiyoruz. 5 milyonluk Norveç bizden fazla üretiyor. Bana göre bunun sebeplerinden bir tanesi asırlardır ülkemizi koruma derdinde olmaktan, şeytan kovalamaktan salâvata fırsat bulamadık derler ya, belki onun etkisi olabilir. Başka sosyolojik sebepler de olabilir, bunu bilim adamları incelesin. Ama süratle üretimi arttırmamız lazım. Niye Macaristan’da buğday dekarında 750 kilogram verir de Kırklareli’de 300 kilo verir. Niye Amerika’nın ineği 11 ton süt verir de benimki 3 ton vermez. Bizde bir üretme sorunu var. Dikeysel yapılaşmadan yana değilim. İnsanların ayağı topraktan uzaklaştığı ölçüde negatif elektriği de artıyor. Komşuluk bağları azalıyor, beşeri hassasiyetleri azalıyor, hasta ziyareti gibi, cenazeye gitmek gibi, komşusunu görmek gibi bir şey bir tarafa gidiyor, çağımızın vebası olan bir hastalığa bulaşmaya başlıyor. Hiç kimseyle bir muhabbeti, dostluğu kendisi, eskiden komşuluk bağı, hastanız vardı, ölünüz vardı, oturur tarihi konuşursunuz, mahalleyi konuşursunuz, oturur ülkeyi konuşursunuz, oturur ülkenin çıkarlarını, menfaatlerini konuşursunuz idi. Şimdi bol bol televizyon seyreden, karı, koca, oğlan zaten herkesin kendi odası ve interneti var, kendi dünyası var. Böyle bir hale gidiyor. O yüzden yataya doğru giderek yeniden insanlara huzur veren, insanların içini karartmayan ve topraktan bağını az kopartan bir şehircilik düşünüyoruz. Bunu ne kadar başarırız, ne kadar başarırsak o kadar başarılı oluruz. Bu konuda iddiamız yok. Ama bir temel üslup olarak ilke olarak bunu düşünüyorum.”
* “Selahattin kardeşimi Başkan olarak görmek istiyorum”
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve beraberindekiler Sivil Toplum Örgütlerine ziyaretlerinin ilkini Gümüşhaneler Derneği’ne yaptılar. Gümüşhaneler Derneği’nde ilk konuşmayı yapan AK Parti Kırklareli Belediye Başkan Adayı Selahattin Minsolmaz; “Bu bölge Pınar Mahallesi olarak bilene bir bölge. Bu bölgede yoldan kaynaklanan bir sıkıntı var. Bu yol karayolları tarafından 1999 yılında çevre yolu olmadığı halde kentin dışından çevre yolunun deprese edilmemesi için mevcut mahalleyi bölen bir şekilde Çevre Yolu olarak hukuki statüye geçirildi. Yaklaşık burada 7-8 bin nüfusun yaşadığı bir yer burası” dedi.
Daha sonra bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce şunları kaydetti;  “Batı ile Doğuyu dengeleyici projeler hükümetimiz tarafından alındı alınacak. Yakında 30 Mart’ta yapılacak bir seçim var. Bu seçimler ülkemiz için hayırlı olsun. İnşallah seçimden sonra tekrar Kırklareli’ye geldiğim zaman Selahattin Minsolmaz kardeşimin Başkan olarak tekrar sizleri ziyarete geleceğiz.”
* “Türkiye üzerinde oynanan çok ciddi oyunlar var”
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve beraberindekiler Erzurumlular Derneğini ziyaret etti. AK Parti Kırklareli Belediye Başkan Adayı Selahattin Minsolmaz burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Biz buradaki arkadaşlarımızla 2002 yılından beri beraberiz. Partimizi iyi niyetle samimiyetle desteklemesi, kent ekonominse iş ve güçleriyle, bilgileriyle ve sermayeleriyle katkıda bulunması çok memnunuz.”
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Erzurumlular Derneğinde yaptığı konuşmada şunları kaydetti; "Türkiye üzerinde oynanan çok ciddi sıkıntılı oyunlar var. Çok kötü bir benzetiştir ama at çok hızlı gittiği zaman sopayla burnuna vurulur ki yavaşlasın diye. Şimdi Türkiye’nin burnuna vurmaya çalışıyorlar. Siz Türkiye’nin burnuna vurdurtmayın. Çünkü o burnuna vurulandan en çok hasar görecek olan en mazlum olan, ekonomisi en kötü olanlar olacaktır. Belli bir kesimin hiç eyvallahı olmayacak. Sağduyulu hareket edeceğinize inanıyorum. Her gün 300 bin insan inecek veya binecek. Bu Batı’nın dengesini bozuyor. Batı havaalanlarını devre dışı bırakıyor. Bunların olmasını istemeyen güçler var. Sağduyunuzla, sandığın başında 30 saniye düşünüp ondan sonra oy verin." 
* “30 Mart’ta Kırklareli’nin geleceği şekillenecek”
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve beraberindekiler Sivil Toplum Örgütlerine yönelik son ziyaretini Karadenizliler Derneği’ne yaptı. Burada bir konuşma yapan AK Parti Kırklareli Belediye Başkan Adayı Selahattin Minsolmaz; “30 Mart Yerel Seçimler için artık son günlere girdik. 2014 Mahalli İdareler Seçimi Kırklareli’nin geleceği hakkında, Çocuklarımızın geleceği hakkında, şehrimizin geleceği hakkında karar vereceği çok önemli seçim.” Minsolmaz’ın konuşmasının ardından Bakanı İdris Güllüce bir konuşma yaparak Sivil Toplum Örgütleri’ne yönelik ziyaretlerini sonlandırdı.
*Halil İbrahim Aktaş’ın Ailesine ziyaret
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve beraberindekiler Sivil Toplum Örgütleri’ne yönelik ziyaretlerinin ardından okula gitmek üzere evinden ayrılan ve 3 gün sonra cesedi bir arazide bulunan 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş’ın ailesinin evini ziyaret ederek anne Münevver Aktaş ile baba Yılmaz Aktaş’a taziyede bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce taziye ziyaretinin ardından Kırklareli’den ayrıldı. (Kadir Sinici)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here