Bakan Eroğlu; “Kırklareli’yi Meteorolojik Gözlem İstasyonlarıyla donattık”

11
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) son 11 yılda Kırklareli’ye yaptığı yatırımlarla hava tahminlerindeki isabet oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardı.

HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) son 11 yılda Kırklareli’ye yaptığı yatırımlarla hava tahminlerindeki isabet oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardı. MGM, 2014 yılı ve sonrası için Kırklareli’ye kurmayı planladığı 5 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) ile hava tahminlerinde tam isabeti yakalamayı hedefliyor.
* Son 11 yılda Kırklareli’ ye 4 OMGİ kuruldu
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Meteoroloji Alanı’nda 2003 yılından günümüze kadar Kırklareli’ de tarihinde görülmemiş hızda ilerleme kaydettiklerini ifade ederek “2003 yılından önce Kırklareli’ de OMGİ yoktu. 2003-2013 yılları arasında 4 adet OMGİ’yi Kırklareli merkez, Lüleburgaz, Demirköy ve Kıyıköy’de kurduk. Ayrıca denizcilik faaliyetlerine destek maksadıyla Kıyıköy Batı Mendirek Ana Feneri üzerinde deniz OMGİ’sini aynı dönemde kurarak, denizcilik için önemli adımlar attık” dedi.
* “Bölge İklim Atlası” Projesi tamamlandı
Bölgeye ait “Bölge İklim Atlası” konulu projenin de tamamlandığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, üreticiye rehber niteliğinde bir çalışmanın sağlandığını, Kırklareli’de 36 firmaya Rüzgâr ve Güneş Enerji Sistemleri konusunda yer gösterim projelerinin gerçekleştirildiğini yenilenebilir enerji konusunda da yüksek seviyede verim alınmasının hedeflendiğini ifade etti. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, elektronik bilgi paylaşımı kapsamında ise e-Türkiye dönüşüm çalışmaları, e-devlet uygulamaları ile Bölge Müdürlüğü ve il genelindeki müdürlüklerde Evrak Bilişim Yönetim Sistemi (EBYS) Projesi’nin tamamlandığını söyledi. 
* “Sosyal Hayat Planlamalarına fayda sağlanacak”
Meteoroloji Gözlem Ağı’nın genişletilmesi ile genel hava tahminini, alansal ve noktasal tahminlerin doğruluk payının daha da artmasının hedeflendiğinin altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “2014 yılı ve sonrasında gerçekleştirilmesi planlanan bu yatırımlar, şiddetli meteorolojik hadiselerin önceden tahmin edilmesine olanak veriyor. Böylece bu hadiselerle alakalı erken uyarıların yapılması suretiyle muhtemel can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlıyor” dedi.
Tarımda sulama, ilaçlama, hasat zamanlamalarının planlamasına yardımcı olan meteorolojik yatırımların, ulaştırma sektöründe ise rota planlaması ile maddi kayıpların ve zaman kaybının en aza indirgenmesine imkân verdiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Bu yatırımlarla sosyal hayat planlamalarında fayda ve kâr sağlanacağı kesindir” diye konuştu.
* 5 OMGİ Kurulacak
MGM’nin Kırklareli’ye yapacağı meteorolojik yatırımlara 2014 ve sonrasında da devam edeceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni projeler kapsamında Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) Standartları’nda 5 adet OMGİ’nin daha Kırklarelililerin hizmetine sunulacağını söyledi. Böylece Kırklareli ve bağlı bütün ilçelerinde OMGİ’lerin kurulmuş olacağını ayrıca havza bazlı yeni Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonlarının da kurulumunun planlanacağını sözlerine ilave etti.
* Öğretmen ve Öğrencilere Eğitim Verilecek
Meteoroloji konusunun önemli olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Orman ve Su işleri Bakanlığı arasında okullarda öğretmen ve öğrencilere meteoroloji konusunda eğitim verilmesi için protokol imzalandığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “22 milyonluk Milli Eğitim camiası ile böyle bir protokolü imzaladığımız için mutluyuz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü elemanları bütün okullara giderek, iklim değişikliği hakkında, genel meteorolojik tahminler nasıl yapılıyor ve bunlara nerelerden ulaşmak mümkün bu konular hakkında bilgi verecek” diye konuştu.
* “Meteorolojik Tahminlerde Dünyada İlk 7’ye girdik
“Biz özellikle küresel olarak Balkanlar, Kafkaslar, hatta Orta Asya’ya kadar, Akdeniz ülkelerine kadar meteoroloji tahminlerde en ileri noktadayız” diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu Dünyada; “Meteorolojik tahminlerde ilk 7’ye giren, teknolojide ilk 7’ye giren Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz var. Hakikaten gurur duyuyoruz.  Biz şu ana kadar bütün Türkiye’de 700’den fazla otomatik meteoroloji istasyonu kurduk. 10’dan fazla meteorolojik radarlarımız var, her yerde hatta ilk defa denizlerde dahil otomatik meteorolojik ölçümleri kurduk. Dünyanın sayılı bir bilgi işlem merkezimiz var. Bütün dünyadaki aletleri kalibirize edebilecek, Kalibirasyon Merkezimiz var. Hakikaten teknolojide ileri noktaya geldik” dedi.
MGM’nin internet sitesinden günlük ve haftalık tahminleri görmenin mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu; “Hatta karayolunda buzlanma var mı yok mu bunları dahi meteorolojinin internet sitesinden görmek mümkün” diye konuştu. (Savaş Eskici)
     

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here