“Bak Postacı Geliyor, Hayat Veriyor”

15
PTT Kırklareli Büşmüdürlüğü tarafından, toplumumuzda kan verme bilincinin arttırılması konusundaki çalışmalara destek olmak amacıyla gönüllü kan bağışçılarının eğitimi, kan bağışçısı kazanım faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda PTT Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılayı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında 22 Temmuz 2011 Cuma günü 10.00-16.00 saatleri arasında Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.
HABER MERKEZİ
 
“Bak Postacı Geliyor, Hayat Veriyor” sloganı ile düzenlenen kampanya ile ilgili olarak PTT Kırklareli Başmüdür Vekili Recep Döşlüoğlu şunları kaydetti:
“Günümüzde tıp ve teknoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen kan, kan bileşenleri ve kandan elde edilen ürünlerin yerine geçebilecek bir tedavi aracı bulunamamıştır. Kan, kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan bir tedavi aracı olup, Ülkemiz kan bağışı konusunda gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında oldukça geri sıralarda yer almaktadır. Bu ülkelerde gönüllü kan bağışlarının nüfusa oranı % 5’e ulaşabilirken ülkemizde bu oran halen % 1,5-2 civarındadır. En önemli problem gönüllü kan bağışçısı sayısındaki yetersizliktir.
Bu nedenle PTT Personelini kan bağışı yapmalarına teşvik etmek ve bunu alışkanlık haline getirmek suretiyle bir nebze de olsa ülkemizdeki kan ihtiyacına katkı sağlamak amacıyla, PTT Genel Müdürlüğümüz ile Türk Kızılay’ı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü ile “Kan Bağışı Kampanyası” hayata geçirilmiştir.
Bu kampanya çerçevesinde Türk Kızılay’ı tarafından kan ve kan bağışı hususlarında personelimize bilgilendirme yapılarak, kan bağışında bulunan personelimizin kan grubu belirlenerek kendisine bildirilecektir.” 
Türk Kızılayı Edirne Kan Merkezi’nden Dr. Türkan Ülkü, Flebotomistler; Emine Aluç, Aliye Öztürk, Destek Personel İlkay Tezcanlı, Kızılay Kırklareli Şube Görevlisi Neslihan Özkut’un yer aldığı ekip PTT Başmüdürlük personeli ile müşterilerden kan aldılar.
* “Duyarlı vatandaşlarımızı kan vermeye bekliyoruz”
Kan Bağışı’nın sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğunu belirten Türk Kızılayı Edirne Kan Merkezi Dr. Türkan Ülkü şunları kaydetti:
“Sağlık açısından Kan Bağışı’nda bulunmak çok önemlidir. Birinci planda kan verenlerin kendi sağlıkları için önemlidir. Bu verilen kan kendisini 3 ayda bir yeniliyor ve sağlıklı erkeklerin senede 4, sağlıklı bayanların ise senede 3 sefer kan vermeleri kendi sağlıkları için iyidir. Bu verilen kanlar üç tane hastaya verilmektedir. Kan vermenin hayat kurtarmaya yaradığı için manevi yönden de insanlarımızın rahatlamasına neden oluyor. Şahıslara bazen verdikleri kanların kimlere verildiği ve nasıl değerlendirildiği konusunda bilgiler veriliyor. Bu sebeplerden dolayı duyarlı vatandaşlarımızın kan vermelerini istiyoruz. Vatandaşlarımız Kan Bağışı Kampanyalarımıza yeteri kadar duyarlılık gösteriyorlar.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here