Babaeski’deki Bolca Nine Türbesi her gün dolup taşıyor

10
Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Mutlu Köyü’nde, her yıl, Hıdrellez’in ilk haftasına denk gelen Cuma günü başlayıp, yılsonuna kadar süren adak ve dilek ziyaretlerine açık olan “Bolca Nine Türbesi” her gün dolup taşıyor.

HABER MERKEZİ
Ülkenin çeşitli İl ve İlçelerinden gelen 7’den, 70’e bütün vatandaşların ilgi odağı olan “Bolca Nine Türbesi” Temmuz ayı gelmesine rağmen ziyaretçileri hala gün içinde gelmeye devam ediyor.
Mutlu Köyü Muhtarı Murat Yaraş, bu yıl türbeye ziyaret için gelen vatandaşların, 10 bin kişiyi geçtiğini belirterek, istek ve dilekte bulunanların burada adak kurbanları keserek, et kavurdukları, yemek pişirdikleri, pilav, börek ve çörek yaparak, lokma pişirdiklerini söyledi.
Muhtar Yaraş, burada yapılan yemeklerin Türbeyi ziyaret için gelen vatandaşlara ikram edildiğini ve herkese bolca yettiğini, kurban derilerinin ise Bolca Nine Korusu’nun bakımı için Köy Muhtarlığına bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti;
“Mesire yerinin çevre düzenlenmesi çağdaş, daha modern ve sağlığa uygun bir ortama kavuşturmak için Turizm ve Kültür Bakanlığına verilmek üzere Köy Muhtarlığı olarak bir proje çalışması başlattık. Bolca Nine’nin tarihçesinde; rivayete göre, 15 nci yüz yıl içinde Fatih Sultan Mehmet Edirne’ye giderken askerleriyle birlikte burada konaklamış, bu konaklama esnasında bu kabirde yatan hatun kişi tarafından, bir kazandan o kadar çok kişiyi doyurmayı başarması, askerleri hayrete düşürmüş. Askerler yemeğin yetmeyeceğini söylemesi üzerine, hatun kişi “yeyin evlatlarım bolca bolca yeyin” demiş ve yemek hepsine yetmişte artmış bile; bu hikmetli olay padişaha anlatılınca Fatih Sultan Mehmet, yaşlı kadının elini öper ve derki; “senin adın Bolca Nine olsun” o zamandan beri bu hatun kişinin adı Bolca Nine olarak kalmıştır. Diğer rivayete göre ise, bu yaşlı kadın Padişaha derki, “atlarınızın kazıkları mola yerinde kalsın” ve bu isteği kabul edilir. Sabah olup kalkıldığında kazıkların yeşerdiği fark edilince Bolca Nine’nin ermiş olduğuna hükmedilmiştir.” (ö.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here