Babaeski’de Ulu Önder saygı ve özlem ile andık

23
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı.
HABER MERKEZİ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programı Babaeski Atatürk Meydanı’nda gerçekleşti. Babaeski kurum kuruluş temsilcileri, öğrencilerin katıldığı törende Atatürk Meydanındaki program sona erince Babaeski Cumhuriyet Ortaokulu’na geçildi. Program Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan sunumlar ve gösteriler ile devam etti.
Babaeski Kaymakamlığı’nın anma programında 08.55’te Atatürk Anıtı önünde toplanılarak başladı.  Atatürk Anıtı’na sırasıyla Babaeski Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Babaeski Belediyesi ve Babaeski Atatürkçü Düşünce Derneği çelengi sunuldu. Çelenk sunumunun akabinde 09.05’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına iki dakikalık saygı duruşu ve ardından Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Atatürk Meydanındaki programın sona ermesiyle Babaeski İMKB Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programına geçildi. Cumhuriyet Ortaokulundaki anma programında Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Müşerref Sunay yönetiminde saygı duruşu gerçekleşti. Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunmasının ardından programda yer alan konuşmalar geçildi
Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Vekili Bülent Tokat, Atatürk’ün kişiliği ve devlet adamlığı konusunda konuşmasını gerçekleştirdi. Bıraktığı ölümsüz eserlerin yaşatıldığını vurgulayan Tokat “Bıraktığı ölümsüz ederlerin varisi olarak daima gurur duyduğumuz ‘Türkiye Cumhuriyeti kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 76. yılında daha iyi anlamak ve hatırlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.” dedi. Hayatı boyunca görevlerine büyük bir ciddiyetle sarıldığını dile getiren Tokat “Gerçekten, Atatürk’ün hayatı, vazife duygusunun, memleket ve millet sevgisinin, imanın ve iradesinin beraberinde ördükleri bir kumaşa benzer.” dedi.
"Mustafa Kemal kahramandır"
Müdür Vekili Tokat gençlerin ve halkın ölümsüz mirasları yaşattığını dile getirerek “Vatanın, milletinin, insanlığın ızdırabını şahsi bir tecrübe gibi yaşadığı içindir ki Mustafa Kemal kahramandır. Bu tecrübeyi dehasıyla bir kurtuluş yaptığı için de eşsizdir. Eşsiz kahraman Atatürk, sen efendi bir milletin acılarıyla beslendin. Göçler, yangın, ölüm tehlikesi, yıkılmış ocaklar, istikbalini kaybetmiş nesiller senin dehanı acılarıyla büyüttü. Onun içindir ki adın bu milletin göklerde bir yıldız gibi parlak doğdu.” dedi. Tokat konuşmasının sonunda fikirlerini ve miraslarını yaşatmaya devam edeceklerini ifade ederek “10 Kasım 1938’de bu büyük kahramanın fani hayatı sona erdi. Onun için öldü demek biraz güç, hatta manasız bir şeydir. Bütün hayatında milletine bu kadar inanmış olan bir ruh, elbette ki o milletin manevi hürriyetin de ebediyen yaşayacaktır. Ne mutlu Türk milletine ki, Atatürk gibi evlatlar yetiştirir. Ne mutlu o hayat levhasından adını silmeye ölüm yetmez, hatırası gönüllerde, sevgisi solmak bilmeyen ağaç gibi yaşar. Ruhu şad olsun.” dedi.
"Elli yedi yıllık kısa ömründe büyük işler başardı"
Konuşmaların ikinci ve sonuncusunu yapmak üzere kürsüye gelen isim Tnk. Teğmen Oğuzhan Alagöz oldu. Atatürk’ün askeri yönünü ele alan Tnk. Teğmen Alagöz "Bağımsızlığın ve milletin bilincine erişmemizin sembolü olan, devletimizin kurucusu, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 76. yılında onun yokluğunun acısını, eserlerinin varisi olmaktan duyduğumuz gururla dindirmeye çalışıyoruz." sözlerini dile getirdi. Askeri yönlerinin büyük bir birikim olduğunun altını çizen Tnk. Teğmen Alagöz "Atatürk ‘Mustafa Kemal’ olarak her şeyden önce meslekten yetişmiş, askerlik mesleğine büyük katkılarda bulunmuş, komutanlık sanatının tüm inceliklerine hakim ve asker kişiliği ile askeri liderliğini kanıtlamış seçkin bir komutandır. Başkomutanlık görevi de dahil ömrünün büyük bir bölümünü üniforma altında yine mühim bir kısmını da muhabere meydanlarında geçirmiş olan Atatürk, elli yedi yıllık kısa ömründe gerçekleştirilmesi hayal dahi edilemeyecek kadar büyük işler başarmıştır." dedi.
"Ulusunun özünde yoğrularak mesleğinin şahikasına ulaşmıştır"
10 Kasım Atatürk’ü Anma programında konuşan Tnk. Teğmen Alagöz, Ulu Önderin askeri yönünü ele alarak konuşmasını gerçekleştirdi. Alagöz "Askerlik mesleğinin inceliklerini de en iyi şekilde öğrenen Ulu Önder bu öğrendiklerini bizzat katıldığı ve yönettiği değişik muhaberelerde uygulamış, birçok muhabere türlerinde komutanlık yapmış, rütbelerinin tamamına yakınını muhabere meydanlarında almıştır. Komuta ettiği birlikleri muhabere meydanlarında teslim almış bir komutan olarak sahip olması çok zor bir birikime ulaşmıştır. Ebedi Başkomutanımız bütün askerlik kademelerinden geçerek ulusunun özünden yoğrularak mesleğinin şahikasına ulaşmıştır." sözlerini dile getirdi. Konuşmaların ardından Atatürk konulu sine vizyon gösterisinin gösterimi gerçekleşti. Gösterimin ardından Atatürk Oratoryosu sahne aldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here