Babaeski’de “Konjuktival Brucella Aşılaması” devam ediyor

26
Gıda Tarım ve Hayvancılık Babaeski İlçe Müdürü Üzeyir Güngör “Konjuktival (Göz küresinin ön yüzü ve göz kapaklarının iç yüzünü örten zar) Yolla Brucella Aşısı Uygulaması”nın Babaeski’de devam ettiğini söyleyerek şöyle devam etti; 
HABER MERKEZİ
“Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yayınlanan (2012-03 ) genelgede “Brusellanın Konjuktival Aşı İle Kontrol ve Eradikasyonu Projesi” kapsamında Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünce hazırlanan Sığırlar için Konjuktival Brucella Abortus S-19, Koyun ve Keçiler için Brucella Melitensis Rev-1 Aşıları kullanılacaktır. Ülkemizde Brusella ile mücadelede kitle aşılaması yapılmasının en etkili yöntem olduğuna, kitle aşılamasının ise her yaştaki hayvana güvenilir olarak uygulanabilecek konjuktival aşılama ile yapılmasına Bakanlığımızca karar verilmiştir.
Brucellozis haStalığı birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemiz hayvancılığı açısından da önemli zoonotik (hayvandan insana bulaşan) hastalıklardan biridir. Ekonomik kayıplarının yanı sıra insan sağlığını da etkilemesi nedeniyle hem dünya ülkeleri hem de ülkemizde, salgın hayvan hastalıkları ile mücadelede ilk sıralarda yer almaktadır. Hayvanlarda bu hastalık yavru atma, süt veriminde azalma, damızlık değerinin kaybolması, kısırlık gibi hem yetiştirici hem de ülke ekonomisi açısından ciddi kayıplara yol açmaktadır.
Bu kapsamda Sığırlarda 10 yıl, Koyun ve Keçilerde 6 yıl sürdürülecek "Brusellanın Konjuktival Aşı İle Kontrol ve Eradikasyonu Projesi 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlatılmıştır.
İlçemiz merkez, belde ve köylerinde 01 Mart 2012–13 Nisan 2012 tarihleri arasında sığırlara, 16 Nisan-15 Mayıs 2012 tarihleri arasında Koyun ve Keçilere Konjuktival Brucella Aşısı Uygulaması yüapılmaktadır. İlçemiz Merkez, Belde ve Köylerinde 05 bugüne kadar 8 bin 857 sığır aşılanmış olup, çalışmalar devam etmektedir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here