Babaeski’de “Gönül Elçileri” gönüllere taht kuruyor

10
Geleneklerimizden alınan güçle, toplumsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Aralık 2012`de başlatılan ve iki yıl…
HABER MERKEZİ
Geleneklerimizden alınan güçle, toplumsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Aralık 2012`de başlatılan ve iki yıl boyunca devam edecek olan "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" 81 ilimizde hayata geçirilmiştir. 1000 yıllık bir mirastır bize gönüllülük… Veren elin alan elden üstün olduğu köklü bir inancın eseri, bir medeniyetin hikâyesidir. Kırklareli’de çığ gibi büyüyen katılımlar sayesinde şu anda Kırklareli Türkiye genelinde 4767 Kırklarelili gönül elçisi ile 4. Sırada yer alıyor..
* Babaeski Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden büyük destek
Babaeski’de Gönül Elçileri de tüm hızıyla hızla artmaya devam ediyor. Babaeski Belediye Başkanlığı ve personelinin desteği, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve personelini, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve personeli, köy ve mahalle muhtarlarının desteği ve AK Parti Babaeski Gençlik Kolları’nın büyük desteğiyle devam ediyor.
Babaeski’de son olarak 22 Şubat 2013 Cuma günü Babaeski Meslek Yüksekokul öğrencilerinden 115 öğrenci topluca katılım gösterdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı Gönül Elçileri Projesi’ne olan ilgi Kırklareli genelinde çığ gibi büyümeye devam ediyor. Gönül Elçileri Projesi Babaeski İlçe Koordinatörü ve Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’ın eşi Sevim Alkan Gönül Elçileri Projesine olan ilgiden memnun olduğunu belirtti. “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” toplumda “ Gönüllülük” kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere hayata geçirildi.
* Nasıl Gönül Elçisi olunur?
Herkesin Gönül Elçisi olabileceğini söyleyen Gönül Elçileri Projesi Babaeski İlçe Koordinatörü Sevim Alkan, Gönül Elçisi olmanın hiçbir sakıncalı durum olmadığını belirterek herkesi Gönül Elçisi olmaya davet etti. 
Gönül Elçisi olan kişiler devletin göremediği yardıma muhtaç kişileri görüp, onların durumunu bizlere bildiren ve yardım edebilmek için bizlerden yardım isteyen kişilerdir.  Gönül Elçisi olmak isteyenlerin Kırklareli Valiliği’nin web adresi olan www.kirklareli.gov.tr adresindeki bilgi formunu doldurarak Gönül Elçisi olabileceklerini de söyleyen Alkan, Gönül Elçileri Projesi’nin tanıtımı için çalışmalar yapacaklarını da vurguladı. 
* Kimler gönül elçisi olabilir?
İhtiyaç sahibi insanlara ve insanlığa katkı sağlamak isteyen Emekliler. Özellikle sağlık, sosyal hizmet ve eğitim sektöründe hizmet vermiş olan; Öğretmen, Doktor, Hemşire, Sosyal Çalışmacı, Sosyolog, Psikolog vb. Yarı zamanlı çalışan yetişkinler, Ev hanımları, Gençler, Yaşama ve insana dair bilgi edinmek isteyenler, Sosyal hizmetler alanında bir meslek seçmek için bilgi edinmek isteyenler, Gönüllülük ruhuna sahip olanlar, Öğrenmenin en kolay olduğu yaşlardaki çocuklar/öğrenciler. Toplum tarafından tanınan kişiler; Bilim insanı, Oyuncu, Sanatçı, Yazar vb., Toplumdaki doğal liderleri Gönül Elçisi olabilir. 
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here