Babaeski’de Cumhuriyet Bayramı yağmura rağmen coşkuyla kutlandı

22
Cumhuriyet’in ilanının 89. Yılı kutlamaları Babaeski’de 28 Ekim Pazar günü Atatürk Anıtına çelenk sunma töreniyle başlamıştı. 
HABER MERKEZİ
Kutlamalar 29 Ekim 2012 Pazartesi günü devam etti.Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’ın tebrikleri kabul etmesinin ardından Babaeski Hükümet Meydanı Atatürk Anıtı önünde kutlamalar yapıldı.
Kutlamalara; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Gök, , Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Babaeski Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile kurum-kuruluş müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Tören Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan ve beraberinde 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Gök ile Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı’yla askeri araç üzerinden halkın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamasıyla başladı. Kutlamanın başlamasıyla beraber şiddetli sağanak yağışta başlarken selamlama yağmur altında yapıldı. Yağış nedeniyle meydanda yapılacak kutlamaların kapalı bir alanda yapılması düşünülürken askeri birliklerin geçişinin yapılmasına karar verildi. Sağanak yağış altında yapılan geçişte Babaeski halkı yağışa aldırış etmeden geçiş törenini sonuna kadar bekledi. 
Askeri birliklerin geçişinin ardından tören Cumhuriyet İlköğretim Okulu gösteri salonunda devam etti. Salonda yapılan kutlamalar İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Alkan konuşmasında; “Bugün, Cumhuriyetimizin 89 uncu yılını kutlamaktayız. 89 yıl önce bu topraklar üzerinde pek çok savaştan çıkmış, yorgun ve fakir düşmüş Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kendisini esir etmek, sömürmek ve hatta yok etmek isteyen işgalcileri bütün olumsuz şartlara rağmen yurdumuzdan koymuştur. Büyük öndere göre "Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun istiklâlden mahrum bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir mevkiye lâyık sayılamaz." 
Bundan sonra amaç yeni Türk Devletinin temellerinin atılması idi. Bu temellerin çok sağlam olması ve çağdaş yönetim esaslarına dayanması gerekiyordu. Bu nedenle yeni kurulacak Cumhuriyet; Milli hak ve menfaatlerin gözetildiği, yurtta ve dünyada barışın hakim olması düşüncesine inanan, yöneten değil, vatandaş odaklı, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın kendini yönetenleri seçebileceği ve kontrol edebileceği prensiplerine dayanan bir idare olacaktı. 
Böylelikle TBMM’ce 29 Ekim 1923’de kabul edilen kanun tasarısı ile Cumhuriyet rejimi ilan edilmiştir. 
Ancak Cumhuriyeti kurmak kadar ona sahip olmak, onu benimsemek ve korumak da önemlidir. Büyük öndere göre "Cumhuriyeti kuranlar onu korumaya da muktedir olmalıdır." Bu sebeple, bugün hepimize düşen ortak görev; Cumhuriyet’e ve onun değerlerine sahip çıkmak, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır.
Bu görevin yerine getirilmesinde öğretmenlerimize ve Türk Milletinin istikbali olan gençliğe büyük görevler düşmektedir. Büyük önder, öğretmenlere düşen bu görevi şöyle ifade etmiştir. Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakârlığınızın derecesiyle 
orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır." 
Büyük Öndere göre Cumhuriyeti esas itibarıyla koruma görevi ise Türk gençliğinde idi. O Türk gençliğine büyük önem vermiş, onlara güvenmiş gençliğe düşen görevi şöyle ifade etmişti: Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz" 
İşte Türk Gençliği kendisine verilen bu büyük görev ve sorumluluk bilincine sahip olduğunda ve bunun gereğini her türlü zorluğa rağmen yerine getirdiğinde Türk Milleti geleceğe umutla ve emin adımlarla yürüyecektir. 
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu kutladığımız bu günde, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen başta büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk ve onun mücadele arkadaşları olmak üzere bütün ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyor, tüm Türk Halkının Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Bayramınız kutlu olsun” dedi.
Kaymakam Alkan’ın konuşmasının ardından Mimar Sinan İlkokulu öğrencilerinden Şule Özbay “Akdeniz” adlı şiiri okudu. Kutlamaların devamında ise Plevne Ortaokulu halk oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi ve daha sonra Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinden Hatice Bilgin “Bugün” adlı şiiri okudu.
Daha sonra Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi ve gönderilen tebrik mesajlarının okunmasının ardından Cumhuriyet’in ilanının 89. Yılı kutlamaları sona erdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.