Babaeski Mimar Sinan İlkokuiu öğrencilerine “Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi” verildi

36
* Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Dt. Cihangir Bayburtoğlu; “Ağız ve Diş Sağlığına gereken önem verilmeli” dedi.
* Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Dt. Cihangir Bayburtoğlu; “Ağız ve Diş Sağlığına gereken önem verilmeli” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Dt. Cihangir Bayburtoğlu, “Ağız ve Diş Sağlığı” Haftası kapsamında Babaeski Mimar Sinan İlkokulu’nda 25 Kasım 2014 Salı günü bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte öğrencilere canlandırmalı eğitimler veren Dt. Bayburtoğlu, her öğrenciye de diş macunu ve diş fırçası dağıttı ve eğitici çizgi filmler izlettirdi.
Etkinlikte ilk olarak 1. ve 2. sınıf öğrencilerine eğitim veren Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Dt. Cihangir Bayburtoğlu, 40 dakika süren eğitimleri ayrıca anasınıfı ile 3. ve 4. sınıf öğrencilerine de verdi. Etkinlikle ilgili gazetemize açıklama yapan Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimi Dt. Cihangir Bayburtoğlu, ağız ve diş sağlığı ile ilgili şunları söyledi; “Sindirim aslında gözde başlar. İnsanın önce gözü doymalı. Özümüzde sindirim ise tabi ki ağızda başlar. Gıdaların bütün uzun serüvenleri vücudumuzdaki 12 saatlik sindirimden sonra yapı taşına, enerjiye dönüşür. Biz bu maceranın ağız kısmındaki süresini ve kalitesini kontrol edebilir, arttırabilir, azaltabiliriz. Gerisi vücudumuzun rutin vazifelerindendir. Ağız içi sindirim sadece gıdaları fiziksel olarak parçalanmasını sağlamaz, aynı zamanda karbonhidratların kimyasal olarak parçalanmasının da başlangıcı teşkil eder. Siz farkında olsanız da olmasanız da vücudunuz gıdaları üç grupta algılar: Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar. Ağız içindeki sindirim kalitesini bilinçli olarak arttırmamız, sindirim sistemindeki majör organları rahatlatıp daha efektif ve daha kısa süreli çalışmalarına olanak sağlayacak ve birçok hastalıktan koruyacaktır. Dişiniz ağrıdığında onu çektirmeniz bir tercihtir, ama gastrit olduğunuzda tedavisini istemeyip midenizin alınmasını talep etmeniz, doktorunuz tarafından “ötenazi” ya da “intihar” olarak yorumlanır. Bu yüzden Ağız ve Diş Sağlığına gereken önem verilmeli, akşamları yatmadan önce mutlaka dişlerimizi fırçalamalı, 6 ayda bir diş hekimimize muayene olmalıyız. Bu konuyla ilgili çalışan meslektaşlarımın, diş hekimi tekniker ve teknisyenlerinin Ağız ve Diş Sağlığı Günü’nü kutlar, tüm hemşerilerimin ağız ve diş sağlığı konusunda kulaktan dolma bilgilerle kendilerine çözüm bulmamalarını, “dişi uzmanına bırakmalarını” dilerim.” Dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here