“Aydın ve Aydoğan kardeşler Bulgaristan’da yüzümüzü ağartıyor”

17
Babaeski Ticaret Borsası ile Bulgaristan’ın Yambol Sanayi ve Ticaret Odası’nın ortaklaşa düzenlediği proje kapsamında tarımdaki yenilikleri yerinde inceleyerek Lavanta Tarımı’nın özelliklerini gözlemledim.
Haber-Yorum: Özkan Başaran
Proje kapsamında Lavanta Üretimi’ni yerinde incelemek üzere ekim yapılan tarlaya giden Bulgar ve Türk heyeti 2 Türk kardeşin kurduklarım şirket bünyesinde ekim alanlarını gezdiler.
Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün’ün başkanlığındaki Türk heyeti Aydın ve Aydoğan kardeşlerin şirketleri bünyesindeki çiftliği de gezerek bilgi aldılar.
Bulgaristan’ın Yambol ilçesi yakınlarında kurdukları çiftlikte 5 bin dönüm arazi çalışan 2 Türk kardeş Aydın ve Aydoğan Lavanta Yağı Üretim Tesisleri kurma aşamasına gelmişler.
5 bin dönüm arazinin bir bölümünü Tütün, bir bölümünü Ayçiçek, Buğday ve büyük bir bölümünü de Lavanta ekerek tarım yapan Türk kardeşler her geçen yıl çalıştıkları topraklarını büyütüyorlar. 5 bin dönümün bin 500 dönümünü Lavanta eken kardeşler kurdukları şirkete bir de Lavanta yağı üretim tesisleriyle hizmet vereceklerini söylüyorlar.
Lavanta fidelerini 6 ayda yetiştirdiklerini söyleyen Aydın ve Aydoğan bu fidelerden tam 15 yıl boyunca ürün alındıklarını anlattılar. 1 Dönüm lavanta tarlasından 15 kg. Lavanta Yağı üretildiğini ve 1 kg. Lavanta Yağı’nı da 100 Euro’ya sattıklarını söyleyen Türk kardeşler, lavanta yağı üretme makinelerini aldıklarını ve önümüzdeki yıl lavanta yağı üretimine geçeceklerini de sözlerine eklediler.
Türkiye’de Isparta’da 200 dönümlük bir lavanta ekimi yaptırdıklarını ve oradan çıkan ürünleri alacaklarını da söyleyen Aydın ve Aydoğan kardeşler, Türkiye’nin değişik bölgelerinde Lavanta Üretimi yapılırsa bu ürünleri alacaklarını da söylediler.
Lavanta Yağı Üretimi’ne geçtikleri zaman, Lavanta Ekimi’ni özendirmek için Türk yetkililerle temasa geçeceklerini ve Lavanta Üretimi’nin yaygınlaşması için görüşmeler yapacaklarını da söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here