Av Yasağı’na uymayanları cezalar bekliyor

16
2013-2014 av sezonu 2 Mart 2014 tarihi itibariyle sona erdi. Mart ve Ağustos ayları arasındaki hassas üreme dönemi  yaban hayatının geleceği açısından çok önemli olduğundan bu dönemde avlanılmaması nedeniyle av sezonu sona erdi.

HABER MERKEZİ
2013-2014 av sezonu 2 Mart 2014 tarihi itibariyle sona erdi. Mart ve Ağustos ayları arasındaki hassas üreme dönemi  yaban hayatının geleceği açısından çok önemli olduğundan bu dönemde avlanılmaması nedeniyle av sezonu sona erdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Merkez Av Komisyonu tarafından av ve yaban hayvanlarını üreme dönemlerinde doğal ortamları ile birlikte korumak maksadıyla 02 Mart 2014 tarihi itibarı ile tüm yurtta genel av yasağı başlatıldı.
Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından Av Sezonu’nun sona ermesiyle ilgili olarak yapılan şunlar kaydedildi:
 “Merkez Av Komisyonu 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’ndan aldığı yetki çerçevesinde her yıl toplanarak o av dönemi için yurt çapında korunacak av hayvanlarını, avlanmasına izin verilecek av hayvanlarını ve bunların avlanma süreleri, zamanı ve günlerini, avlanma miktarını, yasaklanan avlanma araç ve gereçlerini, yasaklanacak avlanma sahlarını, mücadele maksatlı avlanma esas ve usullerini belirlemektedir. Merkez Av Komisyonunca tespit edilen ve avlanmasına izin verilen ilk grup av hayvanlarının avının açıldığı tarih ile son grup av hayvanlarının avının kapandığı tarih arasındaki süreyi içren tarih aralığına av sezonu denilmektedir. 2013-2014 av sezonu 02 Mart 2014 tarifi itibariyle sona ermiştir. Bu tarihten sonra belgeli dahi olsa avlanmalara kanun ve yönetmelikler çerçevesinde idari yaptırımlar uygulanacaktır. Mart-Ağustos Ayları arasındaki hassas üreme dönemi yaban hayatının geleceği açısından çok önemli olduğundan bu dönemde avlanmamalı ve yaban hayvanları rahatsız edebilir.”(Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here