“Atatürk ve Kırklareli” paneli yapıldı

13
Kırklareli Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin 81 yılı dolayısıyla “Atatürk ve Kırklareli” paneli yapıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde yapılan panel Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kırklareli Kent Konseyi (KKK) Başkanı Münür Saygın, belediye personeli ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi.
Panelin açılış konuşmasını yapan Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan,
Atatürk’ün Cumhuriyet kazanımlarının unutturulmaya çalışıldığı, Atatürk devrimlerinin değişik anlatıldığını öne süren Çağlayan, Atatürk’e itibarsızlık yapılmaya çalışıldığını iddia etti.
Çağlayan; “Atatürk Türk vatandaşları için en önemli bir şahsiyettir ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusudur. Kuva-yi Milliye güçleriyle birlikte istiklal savaşına girerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur ve Türk milleti kendisine sevgi saygı, cumhuriyet ve devrimlerine bağlı kalarak yakın zamanlarımıza kadar gelmiştir. Ancak son zamanlarda Atatürk’ü unutturma cumhuriyete kazanımlarını unutturmak veya değişik yönlere çekilmek keza Atatürk devrimleri de değişik anlatılıyor. Yaptığı güzel işlerin eksik anlatılmasıyla birlikte Atatürk’e itibarsızlık yapılmaya çalışılıyor. Biz ve birçok Atatürkçü kamu kurum ve kuruluşu bu tür paneller düzenlemeye devam edecektir. Atatürk’ün cumhuriyet kazanımlarını unutturmamak için böyle panellerin düzenlenmesi gerekiyor” dedi.
“Atatürk ve Kırklareli” konu panelde oturum başkanlığını CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu yaparken, konuşmacı olarak araştırmacı, gazeteci yazar Nazif Karacam ve Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı katıldı.
Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı, bazı kesimler tarafından Atatürk’ü çok sevdiklerinden dolayı eleştirildiklerini söyledi.
Atatürk’e karşı yapılan saldırıların boşuna olduğunu ifade eden Işıklı;
“Bazıları bizlere ‘Sabah Atatürk’le kalkıp, Atatürk’le yatıyorsunuz başka bir konu yok mu? Artık onu tarihte bırakın yeni ufuklara yelken açmanın zamanı gelmiştir’ şeklinde tepkiler gösteriyor. Tabi onlara söylenecek söz çok ama özelikle biz Atatürk’ü bu kadar çok anıyorsak bunun sebebi onlardır. Çünkü Atatürk’e sabah akşam aldırdıkları için, bizde savunmak gereğini duyuyoruz. Onların Atatürk’e saldırıları, iftiraları öyle bir boyutlara varmış bulunuyor ki panellerle başa çıkmak mümkün değil. Atatürk’ün kendisi o kadar büyük ki, kendisine sen kadar hücum edilirse o kadar büyüyor. Dolayısıyla saldırıda bulunanların çabaları boşa çıkıyor. Atatürk’e yönelik saldırılara gelecek olursak, Atatürk’ün diktatör olduğu iddia ediliyor. Acaba Atatürk diktatör müydü? Bu iddia sadece Atatürk karşıtlarının dillerine doladığı bir husus değildir. Aynı zamanda kendilerini Atatürkçü olarak sanan bazıları kendi diktatör tutumlarını mazur göstermek için Atatürk’te böyle yapıyordu savunmasının arkasına sığınırlar. 12 Eylülcüler diktatördü ve kendilerini Atatürkçü diye tanıtarak Atatürk düşmanlarının ekmeğine yağ sürmüş ve onlara malzeme vermişlerdir. Mademki 12 Eylülcüler Atatürkçü ve mademki 12 Eylülcüler diktatör öyleyse Atatürk’te diktatördür diye bir iftira atmaları bazıları için kolay olmuştur. Çok az değinilen ve bilindiği halde göz önünde bulundurulmayan gerçekleri ortaya koymak istiyorum. Atatürk yaşadığı dönemde yeryüzünde mevcut diğer rejimlerle mukayeseli olarak düşündüğümüzde herkesten daha demokratikti” dedi.
Kırklareli Araştırmacı, Gazeteci, Yazar Nazif Karaçam ise, Atatürk’ün Kırklareli hakkında geniş bilgiye sahip olduğunu söyledi.
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinden 81 yıl geçmesine rağmen, aynı mutluluk ve onur içerisinde olduklarını kaydetti.
Kesimoğlu burada yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi;
“Ne mutlu bize. Ülke olarak çok zor bir sürecin içerisinden geçiyoruz. Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve devrimlerine gizli, açık, kapalı ama organize bir şekilde saldırılarla karşı karşıyayız. Bu ülkeye sevdalı yurt sever insanları olarak elbette ki çok üzülüyoruz, içimizde daralıyor. Ama birlik ve bütünlük içerisinde Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda bu karanlığı aydınlatacağız. Bugün yurt severlerimiz Silivri zindanlarında yargılanmakta. Silivri Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır. Bu karanlığı el birliği ile aşacağız. Atatürk yıpratılmak isteniyor.”
Yapılan konuşmaların ardından panel sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here