“Asma Yetiştiriciliği” sertifikaları dağıtıldı

13
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü işbirliği tarafından Kırklareli merkez ilçeye bağlı Üsküp Beldesinde açılan “Asma Yetiştiriciliği” kursuna katılarak başarılı olan 45 kursiyere sertifikaları dağıtıldı.

 

HABER MERKEZİ

Bağcılık yapan üreticilerin bilgi ve becerilerini arttırmak ve bölgede bağcılığın geliştirilmesi amaçlanan asma yetiştiriciliği kursu Üsküp Belediye Başkanlığı konferans salonunda 03 Ocak 2011-16 Şubat 2011 tarihleri arasında 192 saatlik bir eğitim kursunun sonunda başarılı olan 45 kursiyere sertifikaları 15 Mart 2011 tarihinde yapılan törenle dağıtıldı.

Düzenlenen sertifika töreninde Tarım il Müdürü Hasan Çebi yaptığı konuşmasında Meyvecilik ve Bağcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında kurs ve eğitim faaliyetlerine önem verdiklerini belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Sertifikalı fidan kullanımı desteklerinin devam ettiğini ifade etti.

Çebi; “Üsküp Beldesinde 4/B Sözleşmeli Ziraat Mühendisi istihdamı ile vatandaşa birçok hizmetin yerinde verilerek tarımsal danışmanlık hizmetleri ile de çiftçilerimiz buradan bilgilendirilmektedir. Ayrıca Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliğinin 11 Mart 2011 tarihinde resmi gazetede, Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi hakkında tebliğin ise 10 Mart 2011 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği süresi içerisinde müracaatların İl-İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılmasını tebliğ süresi dışında müracaatların kabul edilmeyecek.

Üsküp Belediye Başkan Vekili Kenan Basın, açılan kurstan memnuniyet duyduklarını ifade ederek kursun açılışından sonlandırılmasına kadar emeği geçenlere teşekkür etti.

Sertifika Dağıtım Töreninde kısa bir konuşma yapan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve aynı zamanda İl Genel Meclisi Tarım Komisyonu Başkanı Behçet Şen, Tarımsal üretime yönelik çalışmaları desteklediklerini, çiftçilerin bu destekleri üretime yönelik kullanımının önemli olduğunu ve bundan böyle de İl Genel Meclisinin yatırımlarında tarıma öncelik vereceklerini belirtti.

Kursiyer Cemil Günal ise Üsküp Beldesi’nde Bağ yetiştiriciliğinin yapılmakta olduğunu, topraklarının bağ üretimi için uygun olduğunu, ancak eski tekniklerin uygulanması ile birim başına alınan verim düşüklüğü yaşandığını belirtti.
Asma yetiştiriciliği kursunun çok faydalı olduğunu, yanlış bilinen uygulamaların doğrusunu öğrendiklerini ayrıca doğru olarak bilinen yanlış uygulamalarında bu kursta eğitici kurs öğretmenleri tarafından uygulamalı ve teorik olarak gösterildiğini ifade etti.

Düzenlenen törende yapılan konuşmaların ardından kursta başarılı olan 45 kursiyere katılımcılar tarafından sertifikaları dağıtıldı. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here