“Asıl olan hakkaniyetin gözetilmesidir”

12
22. Vergi Haftası münasebetiyle Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin ve heyeti 20 Şubat 2011 Pazartesi günü saat 10.45’te Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner’i ziyaret etti.

HABER MERKEZİ

Vali Öner’i makamında Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop, Milli Emlak Müdürü Turhan Kuruca, Muatemat Müdüresi Nilgün Ülgen, Gelir Müdür Vekili Rıdvan Kovankaya ve Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu ziyaret etti.
Defterdar Şahin, Vali Öner’in ceketine Maliye Bakanlığı’nın Vergi Haftası ile ilgili kokart yapıştırdı.
Vali Öner yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, vergide kuralın hakkaniyet olduğunu vurguladı.
Öner; “Ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan vatandaşlarımıza, mükelleflere ve vergi çalışanlarına teşekkür ediyor, mükelleflere bol kazanç diliyorum. Vergi vermek çok önemli bir vatandaşlık görevlerimizden birisidir. Ülke sınırlarını güvence altına alıyorsak vatandaşlarımıza hizmet vermek istiyorsak, bunun bedeli de, vergiyi adaletle tahsil ederken, hizmetleri, verimlilikleri, öncelikleri dikkate alarak şeffaflık içinde, hesap verilebilir anlayışı içinde sunmak gerekiyor. Ne kamunun hakkı kalacak, ne de vergi dışı işlem yapılacak. Asıl olan hakkaniyetin gözetilmesidir” dedi.
Defterdar Şahin ise Türkiye genelinde tahakkuk sıralamasında 27., tahsilat sıralamasında 26. olduğumuzu açıkladı. Geçmiş yıllardaki başarıyı bu yıl yakalayamadıklarını ifade eden Şahin, Vali Öner’e vergi haftası boyunca yapılacak olan etkinlikleri anlattı.
* Belediye Başkanı Çağlayan’a ziyaret
Defterdarı Mustafa Şahin ve heyeti Kırklareli Vali Ali Haydar Öner’in ardından Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı ziyaret etti.
Çağlayan makamında ağırladığı Defterdar Şahin ve heyetinin vergi haftasını kutladı.
Başkan Çağlayan, adalet ve güvenlik gibi vergide devletin en önemli konularından bir tanesidir. Devletin belki ilk kuruluşundan beri vergiler olagelmiştir. Toplumda adalet ve hukukta insanlar arasında bazı hukuksal konular sağlanıyorsa, eşitli sağlanıyor bir amacı varsa bir toplumun ekonomik düzeni sağlanır. Adaletsiz bir vergi sistemini de önemli bir fakir halk yaratılır, adaletli bir vergi sisteminde ise daha orta tabakaya yakın bir toplum yaratır. Bu iktisat teorisi olarak da böyledir. Vergi ile toplum düzenini belirleyebilirsin. Türkiye’de bu nispeten uygulanabilmekte ancak son yıllarda vergi teorileri düştü herhalde. Gelir vergisinden ziyade dolaylı vergiler devamlı yükseldi. Dolaylı vergi malumunuzdur fakir insanında, zengin insanında kullandığı ürünlerden dolayı verdiği vergidir. Bunun çok doğru bir sisteme olduğunu zannetmiyorum. Gelir vergisinin yine de çok fazla vatandaşa yüklenmemek kaydıyla adil bir şekilde toplanması yanındayım. Kırklareli halkının vergisini elinden geldiği kadar ödediğine inanıyorum. Mutlaka ödemeyenler vardır ama ikini ihtarlarda önemli bir kısmının ödediğini düşünüyorum. Artık ödeyemeyende kesinlikle ödeyemeyecek durumdadır. Türkiye genelinde Vergi toplama oranlarına baktığımızda Kırklareli sanıyorum iyi durumda” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here