Asfalt Plenti Meclisi gerdi

21
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin dünkü birleşiminde gündeme gelen İl Özel İdaresi’ne Asfalt Plenti (Asfalt Üretim Tesisi) meclis üyeleri arasında gerginliğe sebep oldu.

* HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı 3. birleşimi dün saat 10.30’da Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından gündemde yer alan maddelerin görüşülmesine geçildi. 
Pınarhisar ilçemize bağlı Erenlar Köyü hudutları içerisinde bulunan Ertaş A.Ş.’ye ait taş kırma ve eleme tesisine ait ağır tonajlı araçların köyün dışından geçen alternatif yolu kullanmaları, burasının çevre yolu statüsünde değerlendirilerek köy içi yol ağına dahil edilmesi konusunda İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okundu. Raporda bu yolun firma tarafından yapıldığını ancak üzerinden geçtiği yerlerin sahiplerinden gerekli muvaffakiyetlerin alınmadığının tespit edildiği belirtildi. Bu eksikliklerin tamamlanmasından sonra konunu tekrardan gündeme alınmasına oybirliği ele karar verildi.
Fiber Optik Kablo geçirmek amacıyla izin talebinde bulunan Grid Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.’nin geçiş hakkı izin bedelinin tespiti konusunda Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okundu. Raporda bugüne kadar bu konuda izin talebinde bulunanlarla yapılan sözleşmelerde sadece asfalt kırma ve tamirat bedellerinin alındığı ancak buradan geçiş ücreti olarak hiçbir şeyin alınmadığı belirtilerek, geriye dönük olarak Hukuk Bürosu tarafından bu ücretlerin alınıp alınmayacağı konusunun incelendikten sonra tekrardan gündeme gelmesi talebi oybirliği ile kabul edildi.
* “Parayı bulun hemen onaylayalım”
Kırklareli İl Özel İdaresi’nde 120-160 ton/saat kapasiteli Asfalt Üretim Tesisi’nin (Asfalt Plenti) oluşturulması ve üretilen bu asfaltın uygulanmasında gerekli olan makinelerin edinilmesi hususunda Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporu Aydın Karakoç okudu. Karakoç komisyon olarak böyle bir tesisin İl Özel İdaresi bünyesinde oluşturulmasının maliyetinin çok yüksek olması sebebiyle mümkün görmediklerini belirterek, AK Parti üyelerinin bu rapora şerh koyduğunu belirtti. Bunun yerine kiralama yöntemi ile bu işin çözülmesinin maliyet bakımından daha uygun olacağı görüşünü dile getirdi.
Konuyla ilgili olarak söz alan CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın komisyonunun hazırladığı raporu olumlu bulduklarını, şu an için hizmet vermek için bütçede para yokken böyle bir tesisin yapılmasının anlamının olmadığını belirterek bu rapor yönünde oy kullanacaklarını belirtti. 
Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç böyle bir tesisin İl Özel İdaresi’ne kazandırılmasını engellemek istenmesine bir anlam veremediklerini ifade etti. Bu tesisin kurulması halendi Kırklareli il genelinde bulunan tüm Köy yollarının 10 sene içerisinde sıcak asfalt ile kaplanabileceğini ifade etti.
Metin Güvenç’in CHP Grubu’nu tesisin kurulmasına karşıymış gibi göstermesine kızan Hasan Dağ da grup olarak bu tesisin ilimize kazandırılmasına karşı olmadıklarını, kendilerinin bu tesise karşıymış gibi gösterilmelerine anlam veremediğini, ancak şu anda para bulunmadığı için böyle b.ir tesisini yapılmasına gerek olmadığını dile getirdi. CHP Grubu olarak da kendilerinin bu hizmete karşıymış gibi gösterilmemesi gerektiğini ifade etti.
Metin Güvenç’te konunun kişiselleştirilmemesi gerektiğini belirterek Hasan Dağ’a Başkan’a hitap etmesi konusunda uyardı.
Hasan Dağ’da bu tesisi ilimize kazandırmayı kendilerinin de çok istediklerini ancak İl Genel Bütçesine 2-2,5 milyon TL’lik ek bir yük getirecek olan bu tesisinin yapılması için paranın bulunması halinde grup olarak olumlu oy vereceklerini dile getirdi. Meclis Üyeleri arasında yaşanan gerginliğin ardından AK Parti’nin şerh koyduğu  Plan ve Bütçe Komisyonu raporu oybirliği ile kabul edildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here