Anne-Kız’a Altın Madalya

4
* Kırklareli’de düzenlenen “Trakya Gastronomi Festivali”nde ziyaretçiler yöre kadınlarının hazırladıkları Balkan Yemekleri’ne özel ilgi gösterdiler. Düzenlenen Yemek Yarışması’nda Balaban Köyü’nden Anne-Kız Altın Madalya aldılar.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Trakya Bölgesindeki Yiyecek ve İçecek Mesleki Eğitim Okullarında Kalitenin Arttırılması (TRAMEP) Projesi” kapsamından 12 Mayıs 2015 Salı günü Kırklareli’de “Trakya Gastronomi Festivali” düzenlendi.
Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü bahçesinde yapılan Gastronomi Festivaline Demirköy, Balaban Köyü ve Hamdibey Köyü kadınları Boşnak Böreği, Boşnak Mantısı, Kol Böreği, Soka, Acı Makule tatlısı ve Zelenika yemekleri ile sunuma katıldı. Gelen ziyaretçiler daha sunum başlamadan yemeklerden satın almaya başladı. Kırklareli Valisi Esengül Civelek Gastronomi Festivali’nin açılışını yaptıktan sonra ilk durağı Balkan Yemeklerinin sunumunun yapıldığı Demirköy standı oldu. Burada yöre kadınlarından bu yemeklerin nasıl yapıldığına dair tek tek bilgi aldı. Ardından bütün stantları tek tek gezdi. Kırklareli’nin mutfağının çok zengin olduğunu söyleyen Civelek, muhteşem tatların Kırklareli Mutfağında bulunduğunu ve kadınların bu tür organizasyonlara katılmasından çok memnun olduğunu ifade etti. 
* Boşnak Mantısı ve Acı Makule’ye altın madalya
Festivalde yöresel yemek yarışmasına da katılan yöre kadınları Demirköy’e altın ve gümüş madalya ile döndüler. Yöresel yemek yarışmasına anne Nuray Yanar Acı Makule Tatlısı, kızı Mehtap Yanar Boşnak Mantısı ile katıldılar. Yarışma sonunda yapılan değerlendirmeler sonucu Anne-Kız Altın Madalya ile ödüllendirildiler. Anne-kız madalya kazanan Balaban Köyü kadınları bu Festivalde yer almaktan ve madalya ile köylerine dönmekten çok mutlu olduklarını belirttiler. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here