Altıntel; “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır”

23
Türk Kızılayı Kırklareli Şube Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel, kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.
HABER MERKEZİ
Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Kırklareli Karagöz, Kültür Sanat ve Kakava Festivali dolayısıyla festival alanında Türk Kızılayı olarak kan bağış çadır kurduklarını ifade eden Altıntel, duyarlı vatandaşları kan bağışında bulunmaya davet etti.
Festival boyunca kan bağış çadırının açık olacağını ve saat 13.00-20-00 saatleri arasında kan bağışlarının kabul edeceğini söyleyerek, Altıntel, kan bağışında bulunan kişilere de çam ve ıhlamur fidanları verildiğini ifade etti.
Edirne Kızılay Kan Merkezi’nde görevli Vedat Arpacı ise 23’üncü Kırklareli Karagöz, Kültür Sanat ve Kakava Festivali dolayısıyla 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü çadırın kurulduğunu belirterek, 4 günde yaklaşık 80 ünite kan bağışında bulunulduğunu vurguladı.
Kan bağışı konusunda Kırklareli halkının duyarlı olduğunu ifade eden Dr. Arpacı;
“Kan bağışı insan sağlığı için ve halkımız için çok önemli. Bir ünite kan 3 hastaya can veriyor. Sağlıklı vatandaşlarımız senede hiç olmazsa 3 ayda bir kan versinler. Erkekler yılda 4, kadınlarda ise 3 kez kan bağışında bulunabilir. Alınan kanı 3 hastada değerlendiriyoruz. Yani kan veren bir kişi, 3 kişiye can vermiş oluyor” dedi. 
Türk Kızılayı kan bağış çadırı 1 Haziran 2013 Cumartesi günü gecesine kadar açık kalacak. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.