Alpullu, temiz su içecek

18
Alpullu Belediyesi tarafından hazırlanarak, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Temiz Su İçme Projesi” ile Alpullu Belde halkı temiz su içecek.
HABER MERKEZİ
Kırklareli ilinin Babaeski İlçesine bağlı Alpullu Belde Belediyesi tarafından hazırlanan “Temiz Su İçme Projesi” kapsamında 41 yıldır kullanılan ana su şebeke hattı ve asbest boruları yenileniyor.
28 Eylül 2011 Çarşamba günü saat 16.00’da Alpullu Beldesi’nde düzenlenen tören ile “Temiz Su İçme Projesi” tanıtımı ve açılışı yapıldı.
Projenin toplam bedeli 182 bin 695 TL 20 KRŞ iken toplam miktarın 137 bin 21 TL 40 KR’sini Trakya Kalkınma Ajansı destekli olması dolayısıyla ajans karşılıyor.
Beldede yapılan tanıtım ve açılış töreni saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başlayarak, açılış konuşmaları ile devam etti.
Alpullu Belediye Başkanı Ahmet Durgun, “Temiz Su İçme Projesi” hakkın çeşitli bilgiler verdiği törende, yapılan proje ile belde halkına temiz su içme imkanı verileceğini belirterek, sağlıklı yaşamasına imkan sağlanacağını kaydetti.
Durgun; “Belediyemizce hazırlanan Alpullu “Temiz Su Projesi” Trakya Kalkınma Ajansına sunulmuş ve Trakya Kalkınma Ajansında değerlendirilip başardı bulunarak projenin yüzde 75’i finanse edilmiştir.
Proje bedelinin Tamamı 182 bin 695 TL 20 KRŞ olup bunun 137 bin 21 TL 40 KRŞ’u Trakya Kalkınma Ajansı’nca, kalan 45 bin 673 TL 80 KRŞ’u da belediyemiz tarafından projeye aktarılacaktır.
Projenin Küçük Ölçekli altyapı mali destek programının genel amaçlarına paralel olarak iki genel amacı vardır. Biryandan Alpullu halkına temiz su içme imkanı sağlayacak, biryandan da büyümekte olan gençlerin zararlı maddelerden uzak kalarak hastalanmalarını engelleyecek ve sağlıklı büyümelerini sağlayacaktır.
Alpullu ana su şebeke hattı 1970 yılında yapılmıştır ve 41 yıldır kullanılmaktadır. Beton karışımlı asbest borularda zaman zaman toprak kayması nedeni ile kırılmalar meydana gelmekte ve büyük miktarda su kaybı oluşmaktadır Projenin uygulanması neticesinde su kaybı önlenecek, tamir ve işçilik masrafları ortadan kalkacak, boru kırılması nedeniyle ortaya çıkan su kesintileri olmayacaktır. Belediye sınırları içerisinde yaşayan vatandaşa içme suyu götürme görevi 5393 sayılı kanunun 14 maddesinin (a) fıkrası gereğince Belediyelere görev olarak verilmiş, ancak maddi imkansızlık nedeni ile zararlı olduğu söylenen asbest su boruları değiştirilememiştir. Bu proje ile içme suyu hattında bulunan borular değiştirilerek; ‘Proje Alpullu halkına daha temiz su içme imkanı verecektir, sağlıklı insanların yaşamasına imkan verecek ve gelişmekte olan çocukların hastalanmalarını önleyecek, Alpullu’da su pompasından, ayaklı su deposuna kadar 1020 metre uzunluğunda 150 lik asbest su boruları değiştirilecek, su deposundan, belde içersine kadar 1480 metrelik çeşitli ebattaki asbest su boruları değiştirilecek, belde içindeki ana su şebeke hattında asbest su borusu kullanımı ortadan kaldırılacak, su kaçakları önlenip ucuz ve temiz su içme imkanı yaratılacaktır, asbest boruların değiştirilmesi ile ana su şebeke hatundaki su borularındaki kırılma ve patlamalar ortadan kalkacak ve ana hatta su arızası en aza inecektir’ amaçlara ulaşılmaya çalışılacaktır.
Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği bu proje sayesinde ihtiyacımız olan temiz su borusu sorunu Ana şebeke hatanda kısmen giderilmiş olacaktır. Projemiz Alpullumuza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. 
Yapıla diğer açılış konuşmaların da ise;
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman; “Kırklareli Valisi olarak bu projeyi üst düzeyde ben uygulamış gibi oluyorum ve bu benim için sevindirici bir olay. Belediyelerimiz en nihayetinde vatandaşlarımızın içme suyunu sağlamakla yükümlü. Ancak bunu sağlarken en temiz şekilde sağlamakla yükümlüdür. Alpullu belediye başkanımız kalkınma ajansının da desteği ile bir projeyi uyguluyor. Bu ilimiz, ilçemiz ve beldemiz için büyük bir kazanç. Ben bu projenin hayırlı uğurlu olmasını diyor, hepinize teşekkür diyorum.”
Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan; “Alpullu Belediye Başkanımızı temiz su projesini uygulamasından dolayı tebrik ediyorum. Belediyelerin ve köylere hizmet götürme birliklerinin sadece genel idareden veya özel idareden sağladıkları bütçeyle hizmet yürütmesi çağımızın anlayışına uymamaktadır. Bizde Babaeski Kaymakamlığı olarak altyapı projesi konusunda Trakya Kalkıma Ajansı’nın kaynaklarından yaralanmayı planlamaktayız. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diyorum.”
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün;
“Kendi paramızı vermiyoruz ve onun için övünmüyorum. Ama bir şekilde desteğimizin bölgemize Trakya Kalkınma Ajansı vasıtasıyla ulaşmasından dolayı mutlu ve mesuduz. Alpullu eski haline geri dönecektir. Biz Alpullu belediyemiz ile 2 tane proje yapıyoruz. Toplam şuanda 530 bin liralık 2 projenin takriben 330 bin liralık kısmını ajansımız destekliyor. Trakya bölgesinde de karşımıza çıkan az rastlanır bir durumdur. Diğer bir benzer ve tek örnek ise Pehlivanköy’de, Pehlivanköy kaymakamlığımızın çok fazla desteği ve yönlendirmesi ve takibi ile 2 projeyi orada destekliyoruz. Bunlar yalnızca Kırklareli’de olan Trakya’da da bir örneği olmayan bir durum. Kalkınma ajansımız hibe programlarına devam edecek. 2010 yılında 13,5 milyon lira dağıtmak için yola çıktık. 2 tane proje ile karşınızdayız. 2011 yılında ise 20 milyon lira dağıtıyoruz. Özellikle belediyelerimizin ve mahalli idarelerimizin yararlanabileceği 10,5 milyon liralık bir pay var. Özellikle iyi ve kaliteli bir proje çıkartması doğrultusunda belediye başkanımızın teşekkür ediyorum. Projemizin hizmet olmasına ve özellikle bir şekilde sağlıklı insanlarla kalkınmana canı gönülden temenni ediyorum” şeklinde konuştular.
Yapılan konuşmaların ardından kurban kesilerek, “Temiz Su İçme Projesi”nin boru döşeme kanal açımı için kepçe vuruldu.
Program; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı, Babaeski İlçe Kaymakamı Asım Alkan, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve diğer ilçe ve belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve belde halkının katılımı ile gerçekleştirildi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.