Alpullu Şeker Fabrikası Yeni Müdürü Fikri Cömert’in hedefi 200 Bin ton pancar üretmek…

18
Alpullu Şeker Fabrikasının çiçeği burnunda Müdürü Fikri Cömert 9 Eylül Pazartesi günü kardeş gazetemiz Babaeski Gündem’i ziyaret etti. 
Haber: Özkan Başaran
Alpullu Şeker Fabrikasının çiçeği burnunda Müdürü Fikri Cömert 9 Eylül Pazartesi günü kardeş gazetemiz Babaeski Gündem’i ziyaret etti. 
Köşe yazarımız Özkan Başaran ve Yazı İşleri Müdürü Ceyhun Çolak ile yaptığı sohbette Alpullu Şeker Fabrikası’nın bölge ekonomisine katkısını, işçinin ve çiftçinin durumunu bütün ayrıntılarıyla değerlendirdi.
Fabrikanın üretim yapmaması sonucunda 600 işçinin dış göreve gideceğini söyleyen Fikri Cömert “Bu 1 milyon 200 bin tl paranın Alpullu dışına çıkması demek. Nakliyecisi, esnafı zarar görecek. Ayrıca biz bu fabrikayı çalıştıramazsak göç başlayacak. Bu 600 kişinin gitmesi demek 5 bin kişinin yer değiştirmesi demek. Bunun sonucunda Pazar yeri bile yok olabilir. Biz çiftçisiyle, işçisiyle, sendikasıyla, gazetecisiyle hep beraber fabrikamızı üretime geçirmeyi başaracağız. 
Bu fabrika 90 bin emekli vermiş. Çiftçisinden işçisine kadar herkes buraya borçlu. Şimdi bu borcu ödeme zamanı. İşçi arkadaşlarımızın ailelerinden de 5 dönüm pancar ekmelerini istedim. Bu 40-50 ton pancara denk gelir. Biz bu vefa borcunu hep beraber ödeyeceğiz” dedi.
Panko Birlik ve Sulama Birliği’nden Destek
Pancar üreticisinin sorunlarına da değinen Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert “Pancar üreticileri, pancar kooperatiflerinden destek bekliyor. Üreticilerimiz makineleşmeye gitmek istiyor. Bunun için pancar ekim ve çapa makineleri gerekiyor. Biz bu makineleşme için PankoBirlik’ten destek göreceğimize ve Sulama Birliği’nden de yeterli pancar ekildiği takdirde su parası almayacaklarına dair destek sözü aldık” dedi. Pankobirlik’in Pancar Söküm makinaları alarak ekici’ye kiraya vermesiyle dönüm başı 100 TL, gibi bir tasarruf sağlanacağını söyleyen Fabrika Müdürü Cömert, dolayısıyla üreticinin eline daha fazla para geçeceğini kaydetti.
Pancar ekimi için çeşitli toplantılar düzenleneceğini de hatırlatan Cömert, Sarmısaklı Çiftliği yetkili birimleriyle görüştüğünü ve Çiftliğin 20 Bin dönüm pancar ekme kapasitesi olduğunu söyledi.
Diğer hububatlardan üreticiye en karlı olanın pancar olduğunu söyleyen Müdür Cömert, önümüzdeki yıl 200 Bin ton Pancar ekimini hedeflediklerini bununda 3 ay gibi bir kampanya dönemi yaptığını kaydetti.
Pancar ekiminin yaygınlaştırması için ne gerekirse yapmaya hazır olduğunu söyleyen Alpullu Şeker Fabrika Müdürü Fikri Cömert, hedefimiz önümüzdeki yıl fabrikamızın bacasının yeniden tütmesidir”dedi.
Fabrikanın gazinosounda bulunan Sinemanın da çalışır hale gelmesi için gerekli işlemlerin başlatıldığını söyleyen Cömert, Fabrikamızın her yerine el atacağız. Onarılması gerekenler onarılacak.Fabrikamızın boyanması gereken yerleri boyanacak. Fabrikamız çok güzel bir görünüm alarak eskisi gibi çalışmaya başlayacak” dedi.
Pancarın doğaya ve toprağa yararını da anlatan Fikri Cömert “Pancar doğa ile dosttur. 1 dönümlük pancar yaprağı 250 adet ağacın verdiği oksijeni veriyor. Çıkarırken salgıladığı maddelerle de toprağı yormuyor, tam tersine dinlendirip verimini arttırıyor. Çiftçimize pancar ekiminde her türlü yardımı yapmaya hazırız.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here