AK Parti Milletvekili Şenol Gürşan’la nüfusu 2 binin altındaki kapanacak Belediyeler hakkında görüştük

16
* Milletvekili Gürşan; “Sinanlı Belediyesi kapansa da, Ali Başkanı bırakmayacağız. Hakikatten Ali Başkan tek kişilik bir ordu. Dev kadro. Onun hizmet sahasını genişleteceğiz. İnşallah bu bölgeyi tamamen büyütecek, geliştirecek ve tamamına hizmet edecek.  Böyle bir projemiz var” dedi. 
FARUK CEYLAN RÖPORTAJI
Bildiğiniz gibi, Yeşilyurt Gazetesi olarak başlattığımız seçim turunun izlenimlerini Pazartesi ve Perşembe günleri “Kırklareli Günlüğü” köşemden siz değerli okuyucularımızla paylaşıyorum. 
Seçim Turumuzda Belediye Başkanlarının da, seçmenin de en fazla merak ettiği konu “Nüfusu 2 binin altında olan Belediyeler kapatılacak mı?” Birçok Belediye Yargıya başvurmuş ve umutla yargının kapatılma kararını bozmasını bekliyor. Üstelik Kırklareli’de kapatılacak olan Beldelerin Belediye Başkanları da AK Partili. Belde seçmeni tarafından bize sıkça sorulan bu soruyu, biz de en yetkili ağızdan öğrenmek için Sinanlı Vasfi Şen Yağlı Pehlivan Güreşlerini izlerken görüştüğümüz Kırklareli AK Parti Milletvekili Şenol Gürşan’a sorduk. Röpörtajımız sırasında Milletvekili Gürşan kapatma kararının seçimlerden önce sonuçlanacağını belirterek, sorularımıza net cevaplar verdi. Umarım, gerçekleştirdiğim bu röportaj, seçmenin sorularına cevap olur. Tereddütlerini ortadan kaldırır.
Faruk Ceylan: Sayın Vekilim, Nüfusu 2 binin altında olan Belediyelerin 2 yıl önce kapatma kararı çıkmıştı, Belediyelerin Yargıya gitmesi ile Danıştay bu kararı iptal etmişti. Şu anda nüfusu 2 binin altındaki Belediyelerin kapatılma kararı seçimlere 11 ay kala yeniden gündemde. Kapatma kararı uygulanacak mı?
Şenol Gürşan: Evet 2 yıl öncede bu karar çıkmıştı. Belediyelerin Yargıya müracaatlarından sonra, Danıştay Kararı iptal etmişti. Şimdi onun Yasası, Büyük Şehir Belediyeleri Kanunuyla Meclis’ten çıktı ve uygulanacak. 
Faruk Ceylan: Bu Kanunun Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle halen dava açan Belediyeler var. Bu konuda ne diyeceksiniz?
Şenol Gürşan: Dava açanlar var. Ancak Yargı ne karar verecek onu bilemeyiz. 
Faruk Ceylan: Şimdi bu durumda olan Belediyeler seçimden önce kesin kapatılacak diyebilir misiniz? 
Şenol Gürşan: Tabi şu anda Karar çıktı. Yani Yasa çıktı. Mahkeme iptal ederse dönebilirler ve seçime girebilirler. İptal etmezse yapacak bir şey yok.
Faruk Celan: Sayın Vekilim, Mahkemelerin açılan bu davaları iptal etme durumu söz konusu olabilir mi? Bir Hukukçu olarak yorumunuz nedir?
Şenol Gürşan: Valla, tahmin etmiyorum ama burası Türkiye Yargı’nın ne karar vereceği belli olmaz. 
Faruk Ceylan: Kırklareli’deki tüm Belde ve İlçeleri geziyorum. Vatandaşın nabzını tutmaya çalışıyorum. Bu konuda yakınmalar çok. Belediyelerin kapanmasıyla Beldelerine verilen hizmetin aksayacağını, Özel İdare kanalıyla verilecek hizmetlerin zamanın da olmayacağını, ayağa hizmet varken, dışarıdan gelecek hizmette aynı verimin alınamayacağını ifade edenler çoğunlukta. Birde ziyaret ettiğim Belediyelerden kapanacak olanların çoğunun AK Partili olduğunu gördüm. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Şenol Gürşan: Kırklareli’de kapanacak olan Belediyelerin hepsi AK Partili. Mesela Sinanlı Belediyemiz de kapanacak. Belediyeler arasında. Ali Başkan en başarılı Belediye Başkanımız. Hakikatten Sinanlı’ya çok güzel işler yaptı. Sizde biliyorsunuz ama yapılacak bir şey yok. Bu karar Türkiye’nin menfaati için alınmış bir karar. Bir kere herkesin şunu bilmesi lazım, net biçimde söylüyorum. AK Parti’yi ve Sayın Başbakanı herkes 10 yıldan beri iyi tanımış olması lazım. Başbakanımız popülizm için hiçbir şey yapmıyor. Ne yaparsa bu Millet için yapıyor. Bu Ülke insanı için yapıyor.  Bu şekilde nüfusu 2 binin altında olan yerler tabii ki sıkıntı yaratıyor. Sinanlı da Başkanım çok başarılı. O ayrı bir örnek. Hani derler ya tek kişilik dev kadro, aynen öyle. Tek kişilik dev kadro, çok koşturuyor.  Çok çalışıyor ama çoğu Belediyede maddi imkânsızlıklar var, aynı performans olmuyor. Personeli yok vs. Bunlara Özel İdareler eliyle hizmet götürülecek. Büyükşehir olan yerlerde de Büyükşehir yapacak bu hizmetleri. Bunun uygulaması çok önce İstanbul ve İzmit’te yapılmış. Oralarda başarılı olunduğu için bu daha sonra genişletilmiş, bu gün daha da genişletildi. Türkiye artık değişiyor dönüşüyor. Bürokraside bir takım değişiklikler oluyor. Daha hızlı, daha etkin hizmet anlayışına kavuşulması lazım. Hizmetin zamanında verilmemesi, durması söz konusu olamaz. Şimdi köylere hizmet nasıl gidiyorsa kapanan Belediyelerin Beldelerine de öyle hizmet gidecek. Burada 750 bin nüfus baz alınarak Büyükşehirler oluşturuldu. Kırklareli’nin nüfusu 750 bine ulaşmış olsaydı, Kırklareli Büyükşehir olacaktı ve hizmet kapanan Belediyelerin Beldelerine Büyükşehir eliyle götürülecekti. Büyükşehirlerde köylere bile kendi birimleri kuruluyor. İtfaiyesini, çöp birimini, yol yapım birimini, Büyükşehir o bölgelere kuruyor. Bunun için Büyükşehir Belediyeleri’nin bütçesi de kuvvetlendirildi. İşte nüfus bunun için önemli. Türkiye nüfusuyla zaten Dünyada etkin,  bizde mevcut nüfusumuzu besleyecek imkan ve güç var. O yüzden Başbakanımız ne diyor? En az 3 çocuk diyor. Şimdi bizim Trakya’da bir çocuk. Bırakın gelişmeyi büyümeyi, neredeyse nesil tükenecek. Biz lafa geldi mi Milliyetçilik yapıyoruz. Bizim Allah’a Şükürler olsun kişi başına düşen Milli Gelirimiz Trakya olarak daha fazla. O zaman niye korkuyoruz 3 çocuk yapalım. 3 çocuktan fazla yapalım. Nüfusumuzu arttıralım. Bu büyük bir dinamizm getiriyor. Büyük bir güç getiriyor. Bunu yapmıyoruz, sonra nüfus 2 binin altında ne yapacağız şimdi?
Faruk Ceylan: Başkan Ali Alkan için çok başarılı dediniz. Kendisinin tek kişilik dev bir kadro olduğunu söylediniz. Sinanlı Belediyesi kapanacağına göre Ali Başkanı başka bir yerden aday mı göstereceksiniz? Yoksa başka bir düşünceniz mi var?
Şenol Gürşan: Var var. Onun için çok iyi düşüncelerimiz ve bir projemiz var. Onu zamanı gelince açıklayacağız.  Ali Başkanı bırakmayacağız. İnşallah bu Bölgeyi tamamen büyütecek, geliştirecek ve tamamına hizmet edecek.  Böyle bir projemiz var. Altını çizerek söylüyorum. Bunu mutlaka yazın. Zamanı gelince bunu bir basın toplantısıyla açıklayacağız. Sizinde Basın olarak destek vermenizi bekliyoruz. Hakikatten Ali Başkan tek kişilik bir ordu. Dev kadro. Ankara’da bizi de hareketlendiriyor, koşturuyor, çalışıyor. Beldelere bakın, bırak beldeleri geçtim, çoğu İl’lerde bile böyle çalışan Belediye Başkanı yok. İşi büyüteceğiz. Ali Başkan’ın hizmet sahasını genişleteceğiz. Halkımız bizi izlemeye, desteklemeye devam etsin. Kırklareli’ne daha büyük hizmetler gelecek.
Tüm ısrarlarımıza rağmen Milletvekili Gürşan Ali Başkanın hizmet sahası ve bu hizmet sahasındaki görevi hakkında bir açıklamada bulunmadı. Bunu zamanında Basın toplantısıyla açıklayacağını ifade etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here