Ahmet Mithat İlköğretim’in “Eğitim Semineri”ne katılan veliler belgelerini aldı

22
* Kırklareli merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan Ahmet Mithat İlköğretim Okulu Müdürlüğü tarafından verilen “Veli Eğitim Semineri”ne katılan 111 veliye düzenlenen tören ile Belgeleri verildi.
HABER MERKEZİ
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illerdeki tüm İlköğretim Okulları’nda verilmesi istenen “Veli Eğitim Semineri” Kırklareli merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan Ahmet Mithat İlköğretim Okulu Müdürlüğü tarafından başarılı bir şekilde uygulanarak tamamlandı.
Okul öğretmeni Cazibe Ayol Baştuğ tarafından 7 hafta Perşembe günleri verilen seminere katılan 111 veliye, Katılım Belgeleri 05 Nisan 2012 Perşembe günü saat 11.00’de düzenlenen tören ile verildi. Düzenlenen törene; Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Ahmet Uzun, Halil Yücel, Okul Müdürü Müjdat Küçük, Okul Öğretmenleri ve veliler katıldı.
 “Veli Eğitim Semineri” ile ilgili olarak bilgiler veren Öğretmen Cazibe Ayol Baştuğ şunları kaydetti:  
“Bakanlığımızın yazılı emirleri doğrultusunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün okullara göndermiş olduğu yazı doğrultusunda okulumuzda 05 Ocak 2012 tarihinden itibaren belirli aralıklarla yürüttüğümüz “Veli Eğitimi Seminer Programı” düzenlendi. Eğitimde verimliliği arttırmak amacıyla başlatılan bu çalışmada, Bakanlığımızın da gördüğü lüzum üzerine Kaybolan değerlerimize sahip çıkmak, onlardan kopmadan geleceğimize yön vermek, öğrencilerimizin toplumumuza sevgi dolu, mutlu, insanlarla barışık, saygılı, sorumluluklarının  bilincinde, saygılı, değerlerine sahip çıkan, örf-adet-gelenek-görenek ve inançlarından kopmadan ülkesi ve milleti için çalışmaya azimli gençler olarak yetişmelerine katkı sağlamak başlıca amacımızdır. Bu amacımızı gerçekleştirmede bizlere en büyük destek ise değerli velilerimiz olarak sizlersiniz. Malum eğitimciler eğitimi tanımlarken;”Eğitim doğumla birlikte evde başlayan ve ölüme kadar devam eden bir süreçtir” diye tanımlarlar. Bizler okullarda çocukların evde edindiği olumlu davranışları pekiştirirken, olumsuz olanları da en aza indirmeye çalışırız. İşte bu noktada bize en büyük desteği verecek olan siz değerli velilerimizsiniz. Buradan hareketle öncelikle velilerimize böyle bir eğitim programı düzenlersek, onların bizlere ve çocuklarına yardımcı olma gücü ve becerisinin artacağını düşündük. Bu konuda velilerimize yardımcı olmak istedik. Velilerimize olan desteğimizin sadece seminerlerle değil, her daim olduğunu belirtmek isterim. Çünkü sağlıklı bireyler sağlıklı ailelerde yetişir. 
8 hafta süren seminerlerimizin konularından bahsedecek olursak, 
İlk olarak düzenlediğimiz “Hayatımızı  Neler Yönlendiriyor Acaba?” konulu seminerimizde; Hayatımızı şekillendiren düşüncelerimiz, duygularımız,beklentilerimiz ve inançlarımızdır.Peki çocuğunuzun ve sizlerin düşünceleri,duyguları,beklentileri ve inançları  neler acaba? Bütün bu soruların cevabını yaptığımız velilerimizle birlikte bulmaya çalıştık.
İkinci olarak düzenlediğimiz “Ergen Yolculuğu” konulu seminerimizde; artık son çocukluğunu yaşamış, ergen olan çocuğunuzu ve sizleri bu yolculukta neler bekliyor? Çocuklarımızın ergen yolculuğunda onlara ne kadar yakınız? Bu konuda velilerimizin söyleyecek çok şeyleri olduğunu gördük ve problemlere birlikte çözüm bulmaya çalıştık.
Üçüncü olarak düzenlediğimiz “Başarılı Olmanın İpuçları” konulu seminerimizde; Öğrencilerimizin eğitim hayatında başarılı olması için uzmanların önerilerini velilerimizle paylaştık. Yaşanmış başarı öykülerinde hepimiz için inanılmaz güçlü anahtarlar olduğunu gördük. Ve anladık ki başarmak; inanmakla başlar. O halde çocuklarımızı değerlendirirken daima bardağın dolu tarafını görmeye, boş tarafını görmemeye özen göstermemiz, onların başaracaklarına inanmamız, güvenmemiz ve onları da başaracaklarına inandırmamız gerektiğini gördük.
Dördüncü olarak düzenlediğimiz “Aile İçinde İletişim” konulu seminerimizde; İletişimin temellerinin atıldığı aile hayatımızda başlayan bu süreci velilerimizle birlikte incelemek, iletişim ve iletişimde etkili noktalar nelerdir, bunlarla ilgili nasıl önerilerimiz olabilir düşüncesiyle hazırladığımız paylaşımımız çok zevkli geçti.
Beşinci olarak düzenlediğimiz “İnternet ve Dizi Filmler” konulu seminerimizde; İnternetin, haberleşme ve bilgiye ulaşma açısından kullanılması halinde doğru ve çok faydalı. Aksi halde, aileler, eğlenmek zaman geçirmek için kullanılmasına sınır koyamaz ise, çocuklarda bağımlılık başladığı, yine birçok ailelerde parçalanmalar yaşandığı belirtilerek gerekli uyarılarda bulunuldu. Dizi filmlerin de büyüme çağındaki çocukları gerçek dünyadan uzaklaştırarak adeta bir "hayal dünyası" yarattığını belirttiğimde, velilerimiz de çocukları için aynı endişeyi duyduklarını ifade ettiler. Birlikte çok hoş çözümler ürettik.
Altıncı olarak düzenlediğimiz “Çocuklar Anne Babalarının Aynasıdır” konulu seminerimizde; Çocuklar öğrendiklerinin büyük kısmını taklitle öğrenirler. Neyi nasıl yaparsak, çocuklarımızda bunları görmek mümkündür. Yalan söyleyen bir anne-babanın çocuğu da yalan söyler. Bir eğitimci “Akıllı anne babalar kendilerini görmek için aynaya değil, çocuklarına bakmalıdır” demişti. Bizim aynamız nasıl acaba? dediğimiz bu sunumumuzda velilerimizle beraber çok ilginç yaşantılar paylaştık.
Yedinci olarak düzenlediğimiz “Sınav Yaklaşırken” konulu seminerimizde; “Her öğrenci sınava bağlı olarak yaşanan kaygıyı farklı düzeylerde yaşar ve hisseder. Kaygı düzeyi performansa olumsuz yönde yansıdığında “sınav kaygısı “olarak karşımıza çıkar ve öğrencinin sınav başarısını engeller” gerçeğinden yola çıkarak bu sunumda sınav kaygısı, nedenleri, etkileri, sınava yönelik anne baba tutumlarını ele alıp çocuklarımızı destekleyecek etkili yöntem ve teknikleri velilerimizle paylaştık.
Bu seminerlerimizde bizlere rehberlik eden İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, bizleri destekleyen okul Müdürümüz Müjdat KÜÇÜK’e ve çocuklarını önemseyerek seminerlerimize vakit ayırıp gelen değerli velilerimize de çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”
Eğitimi veren Cazibe Ayol Baştuğ’un ardından Kırklareli Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Yücel ile Okul Müdürü Müjdat Küçük’te kısa bir konuşma yaparak, verilen eğitimlerin sağladığı yararlardan bahsederek emeği geçen öğretmenlere ve katılan velilere teşekkür ettiler.
Konuşmaların ardandan eğitimlere katılan velilere; Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Ahmet Uzun, Halil Yücel, Okul Müdürü Müjdat Küçük, Okul Öğretmenleri Filiz Ülüğlü ve Aysun Sevim tarafından velilere belgeleri verildi. 
Veliler adına bir konuşma yapan Selma Güneş; “7 hafta Perşembe günleri yapılan seminerler sonunda çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini. Nasıl iletişim kurmamız gerektiğini öğrendik. Veliler olarak bizler bu toplantılardan çok iyi bilgiler öğrendik. Kendimize olan özgüvenimiz arttı. 2 haftadır okulumuzun Anasınıfı’nda çalışmaya başladım. Bu toplantıları düzenleyenlere ve katılan tüm velilerimize teşekkür ediyorum” diyerek bir buket çiçeği eğitimleri veren Cazibe Ayol Baştuğ’a takdim etti. (s)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here