“Ahilik yaşayan en eski dayanışma mirasımızdır”

9
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Ahilik Haftası sebebi ile bir mesaj yayınladı.
HABER MERKEZİ
Belediye Başkanı mesajında şu ifadelere yer verdi; 
 “Ahilik kültüründe sabah ilk müşterisine satış yapan esnafın, gelen ikinci müşterisini henüz satış yapamayan başka bir esnaf arkadaşına yönlendirmesi vardır.
Geçmiş yıllarda böyle bir paylaşım ve destek olma yapısına sahipken şimdi esnafımız hiç siftah yapmadan kepenk kapatmaktadır. Ve hepimiz biliyoruz ki; ekonomik olarak küçük esnafımız zor günlerden geçiyor.
Bu nedenle yaşanan bu küçülme ile Türkiye’nin birçok bölgesinde güllük gülistanlık bir kutlama yapılabileceğini söyleyemeyiz. Ancak, bugün yaşadığımız sıkıntıları birlik ve beraberlik anlayışı içinde atlatacağımıza, yürekten inanıyorum. 
 
*“Veresiye olmadan alışveriş yapamayan vatandaşlarımız hala var” 
“Esnafımız her alanda vatandaşımıza hizmet ediyor,  birçok esnafımızın dükkânında hala borç defterleri var bunları biliyoruz, Bir bardak çayı bile veresiye içen insanlarımız var. Böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde olduğunu sanmıyorum. Bence bu durum, hala sosyal dayanışmanın ve karşılıklı güvenin var olduğunun açık bir kanıtıdır. 
Ben Kırklareli Belediye Başkanı olarak; Esnafımızın kişisel fedakârlıklarına toplumumuz adına teşekkür ediyor, berber, kasap, terzi, bakkal vb. sayamadığım tüm esnafımızın Ahilik Haftalarını kutluyor, bol kazançlı günler diliyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here