Afiş, tabela asarken dikkatli olun

16
* Kırklareli Belediye Meclisi’nin almış olduğu karar doğrultusunda yol kenarlarında, elektrik direklerinde, ağaç üzerine vb yerlere ilan ve reklam içerikli bez afiş ya da pankart asılması yasaklanmıştı.
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Belediye Başkanlığı 05/04/2011 tarih ve 69 sayılı Belediye Meclis Kararı ile görüntü ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla cadde üzerinde, yol kenarlarında elektrik direkleri, ağaç üzeri, bahçe duvarlarına asılan İlan ve Reklam amaçlı bez Afiş ya da pankartların asılması yasaklanmıştı. Bu konuda Kırklareli Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü’nün çalışmalarının devam ediyor. 
Asılan afiş ve pankartların yerinden sökülüp imha edileceği, afiş ve ya pankart asan kişiler hakkında cezai işlem uygulanacağını hatırlatan Kırklareli Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürü Mehmet Tarlacı şöyle devam etti;
“Kırklareli Belediyesi İlan Reklam ve Tabela Yönetmeliği kapsamında alınan karar doğrultusunda görüntü ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla cadde üzerinde, yol kenarlarında elektrik direkleri, ağaç üzeri, bahçe duvarlarına asılan ilan ve reklam amaçlı bez afiş ya da pankartların asılması kesinlikle yasak.  Bölgelerinde dolaşan, zabıta ekiplerin dolaştıkları yerlerde bez afiş ya da pankartlar varsa bu bez afiş ya da pankartlar müracaatı olup olmadığını, izin alıp alınmadığını kontrol ediyorlar. 
Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın çıkartmış olduğu ilan, tabela, reklâm yönetmeliğinde havai afişlere izin vermiyoruz. Sadece özel gün-haftalarda, dini- resmi bayramlar ve kutlama mesajları vb. afişler harici izin verilmiyor. Kent mobilyaları olarak nitelendirilen billboard, raket, led ekran gibi yerlerde  asılmasına izin veriyoruz. Afişleri asmadan önce Zabıta Müdürlüğümüze başvurmaları ve reklâmın ücretini yatırmaları gerekiyor. İzin alınmamış ya da ücreti ödenmemiş olan afişleri topluyoruz ve cezai işlem uyguluyoruz.
* “Yaya ve araç trafiğini engelleyecek, tehlikeye düşürecek şekilde olan reklâm tabelalarını kaldırıyoruz”
Bina cephesine dik olan, yüksekliği alçak olan,  yaya ve araç trafiğini engelleyecek, tehlikeye düşürecek şekilde olan reklâm tabelalarını kaldırıyoruz. Uygun olmayan tabelalarını tespit ederek esnafa gerekli uyarıları yaptık ve 2012 yılının ocak ayına kadar esnafa tabelalarını düzeltmesi konusunda zaman verdik. Bu zaman zarfında tabelalarını yönetmeliğe uygun şekilde düzelten esnafımızda oldu düzeltmeyen esnafımızda. Yapılacak olan denetimler sırasından uygun olmayan tabelaları tespit ederek esnafımıza birkaç gün daha zaman veriyoruz. Bu zaman zarfında tabelalarını uygun bir şekilde düzeltmeyen esnafımıza cezai işlem uyguluyoruz” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here